fbpx

Moje zkušenost DofE

DofE je mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Jedná se o seberozvojový vzdělávací program založený princem Philipem. Mohou se ho účastnit všichni ve věku 14-24 let s cílem rozvíjet své znalosti a schopnosti. Díky DofE se zlepšíš ve věcech, které tě baví, najdeš si čas na pomoc druhým, získáš skvělé zkušenosti, které se budou hodit v budoucím životě navíc, obdržíš za to mezinárodně uznávaný certifikát pod hlavičkou britské královské rodiny.” Má 3 úrovně – bronzovou, stříbrnou, zlatou a každá úroveň má 4 části – dovednost, pohyb, dobrovolnictví a expedici za různých podmínek. Veškeré konkrétní informace k registraci najdeš na webu https://www.dofe.cz/prihlaska a také zde zjistíš, zda je v DofE zapojena i Tvoje škola!

Jak začala má zkušenost

O DofE jsem se dozvěděla vrámci jeho propagace na naší škole. Od začátku mě tento program zaujal a asi po půl roce jsem se odhodlala se do něj zapojit. S mými spolužačkami jsme se dohodly, že se do plnění pustíme společně a tím to celé začalo. Vybrat si aktivity pro mě nebylo příliš těžké. Pohyb byl jednoznačně zlepšit se ve sportu, který dělám, jedná se o mažoretkový sport a byla to také má nejdelší aktivita. Do dovednosti jsem si vybrala vaření a myslím si, že jsem se díky DofE naučila řadu nových jídel, které bych možná nikdy nevyzkoušela. Dobrovolnictví už bylo trošku oříšek, původně jsem chtěla pomáhat v útulku, ale díky covidové době se vše pozastavilo a já jej více než 2 roky nemohla plnit. Nakonec jsem se dozvěděla právě o Kariérku a domluvila se na online dobrovolnické pomoci se správou webových stránek, byla to skvělá volba! Ovšem to nejzajímavější a pro mě i největší zážitek byla expedice.

Expedice na Vikštejn

Šly jsme jako skupina 6 holek, naše expedice probíhala v létě 2021 a vydaly jsme se na Vikštejn. Začínaly jsme v Hradci nad Moravicí, kam jsme dojely vlakem, dále jsme šly kolem Moravice, přes zámecký park až k Polárce. Zde jsme našly naší první kešku, neboť cílem naší expedice bylo najít, co nejvíce kešek. Pokračovaly jsme podél Moravice až do Anina údolí.

Cestou jsme našly mnoho dalších kešek a dokonce i jednu velmi hezkou, udělanou jako domeček v kmeni stromu. Celá naše cesta až k Vikštejnu byla plná smíchu, dobré nálady a zvědavosti, a to i přesto, že už jsme občas vůbec nemohly. Když už jsme byly téměř v cíli, konkrétně dole v údolí pod zříceninou hradu Vikštejn, stihly jsme i malé občerstvení v tamnější hospůdce. Doplnily jsme si vodu a vyrazily nahoru.

 Poslední metry byly nejnáročnější, ale zvládly jsme to! Postavily jsme si stany, uložily věci a vrhly se na vaření večeře, byla to skvělá zkušenost vaření v přírodě. Ke konci dne jsme si udělaly oheň, povídaly si a šly spát.

Druhý den vypadal obdobně, ráno jsme vyrazily plné energie, po cestě jsme hledaly ještě další kešky a zhruba někdy po poledni jsme dorazily do Štáblovic. Tam naše expedice končila a vydaly jsme se domů. Nesmím zapomenout i na našeho vedoucího, pana učitele z naší školy, který s námi byl po celou dobu expedice v kontaktu, kdyby se nám náhodou něco přihodilo.

A co mi DofE přineslo?

Expedice DofE a vlastně celý program DofE mi pomohl získat mnoho nových zkušeností, zážitků a kamarádů. Vůbec nelituji toho, že jsem se odhodlala do něj zapojit, můžu ho všem jen a jen doporučit! Takže pokud máte tu možnost, jděte do toho, určitě nebudete litovat.

Mně osobně hlavně obrovský rozvoj vlastního myšlení a chápání okolního světa. Zjistila jsem, co vše jsem schopna obětovat a co dokážu. A co přineslo DofE ostatním? To vše se dočteš na stránkách DofE, například tato recenze: “Program DofE působí pozitivně na mladé lidi, mění jejich myšlení a celkový postoj k životu. Představuje jim svět „ano, dokážu to“ a „ano, zkusím to“, který nahrazuje svět obav z neúspěchu. DofE posiluje klíčové životní kompetence, které jsou potřebné pro úspěšný budoucí život

Autorka článku

Eliška Rišicová

Je studentkou 3.ročníku Lékařského a přírodovědného gymnázia PRIGO, v rámci školy také plní zmiňovanou cenu Vévody z Edinburghu (DofE). Ve volném čase se aktivně věnuje mažoretkovému sportu a ráda se učí novým věcem. V budoucnu by se chtěla věnovat zdravotnickým vědám nebo medicíně, v současné době se připravuje na maturitu a vysokou školu.

Share This

Share this post with your friends!