fbpx

Optometrista/optometristka

 Kariéra OPTOMETRISTY/ OPTOMETRISTKY by mohla být pro tebe, pokud:

  • baví tě komunikace s lidmi,
  • jsi precizní, pečlivý/á a manuálně zručný/á,
  • máš cit pro estetický vzhled,
  • máš logické myšlení,
  • zajímá tě lidské oko a jeho fungování.

Optometrista provádí činnosti v rámci diagnostiky a následné korekce očních refrakčních vad (např. myopie, hypermetropie, astigmatismus, presbyopie). V rámci výkonu své práce stanovuje potřebnou dioptrickou korekci pomocí objektivních metod (zdravotnické přístroje) a poté subjektivně (podle subjektivního vnímání klienta). Což znamená, že nejprve při své práci využije přístroj, který určí předběžný počet dioptrií, zakřivení rohovky a další parametry, zkontroluje oko pomocí zvětšovacího přístroje se světlem. Poté použije zkušební obrubu, skla a optotyp (= tabule/ LCD s písmenky a tvary) a stanovuje vhodné dioptrie na základě odpovědí od klienta, který určuje, jak vidí s předloženými sklíčky. Na závěr používá optometrista metody na doladění finální korekce a klient se může s korekcí např. projít a vyzkoušet si pohled na vzdálené i blízké předměty. 

Optometrista navrhuje a zhotovuje vhodnou korekci zrakových vad – brýle, popř. kontaktní čočky. V rámci výkonu optometrista také kontroluje stav předního segmentu oka, tedy rohovky, spojivky, duhovky, oční čočky, bělma, ale kontroluje i okolí oka – oční víčka a řasy. Pokud při vyšetření objeví v oku něco, co by mohlo být projevem onemocnění, směřuje klienta k oftalmologovi (očnímu doktorovi) – optometrista neprovádí léčbu

Zhotovování brýlí představuje proces, kdy si klient vybere vhodnou obrubu/obroučky (vhodnou pro naměřené dioptrie, ale také esteticky), následně provede centraci brýlových čoček ve vybrané obrubě (pomocí centrace zajistí optometrista, aby měl klient střed brýlové čočky ve správné pozici před okem) a objedná vhodné brýlové čočky na základě potřeb a užití klienta. Poté, co jsou brýlové čočky vyrobeny, jsou zabroušeny do potřebného tvaru obruby. Klient si poté může brýle vyzkoušet, je provedeno finální přizpůsobení obrouček a doporučená péče o brýlové čočky. 

V případě kontaktních čoček optometrista provádí u prvonositele kontrolu předního segmentu oka, učí klienta správnému zacházení a aplikaci kontaktních čoček. Optometrista musí zkontrolovat správnou velikost a vhodný materiál kontaktní čočky a také kvalitu vidění. Nositelé kontaktních čoček dochází na pravidelné kontroly. 

Optometrista funguje po celý den v rámci očních optik – tedy i jako asistent prodeje – pomáhá s výběrem obrouček, prodává doplňkový sortiment oční optiky. Někteří optometristé pracují v rámci očních klinik pod hlavičkou očních lékařů – měří zrak pacientům. 

Optometrista může vyšetřovat zrakové funkce a metrické refrakce oka a určovat odpovídajících korekcí u osob starších 15 let věku. Toto platí i pro kontaktní čočky. 

V rámci své práce optometrista pracuje částečně i administrativně. 

Optometrie je nelékařská zdravotnická profese. Optometrista může být také podnikatelem a může si otevřít vlastní oční optiku. Oční optika je živnost vázaná na dosaženou odbornou způsobilost. 

Oproti očnímu optikovi může optometrista měřit zrak a aplikovat kontaktní čočky. 

Oproti oftlamologovi (oční lékař) nesmí optometrista jakkoliv léčit – předepisovat léčivé přípravky, ani jakkoliv “sahat” do oka.

Doporučené vzdělání: 

  • Vysokoškolské v oboru Optometrie a Optika a optometrie (bakalářské je dostačující).

Průměrný plat:

30 000 – 48 000,- Kč 

Dovednosti a znalosti:

  • komunikační dovednosti,
  • znalost anatomie oka,
  • pochopení fyzikálních vztahů,
  • obchodní a prodejní dovednosti,

  • důvěryhodnost,
  • pečlivost,
  • samostatnost,
  • šikovné ruce (práce s malými díly obrub, s kontaktními čočkami).

Share This

Share this post with your friends!