fbpx

Oftalmolog

Kariéra OFTALMOLOGA by mohla být pro tebe, pokud:

  • jsi precizní, pečlivý a máš ve věcech pořádek,
  • zajímá tě anatomie těla, především lidské oko a jeho fungování,
  • jsi studijní typ a chceš se neustále vzdělávat,
  • nebojíš se kontaktu s lidmi.

Oftalmolog (oční lékař/ka) vyšetřuje oči. Zabývá se onemocněním a chirurgií zrakových drah, které zahrnují oko, mozek a oblasti okolo mozku, slzný systém a oční víčka. Zaměřuje se na zrak, optiku a oční chirurgii. Pracovní náplň zahrnuje komplexní léčebnou a preventivní péči, poradenskou činnost (například jak svůj zrak chránit, jaké brýle nosit nebo konzultuje s pacienty případné operační zákroky), dále má zodpovědnost za dokumentaci jednotlivých pacientů, dohled nad přístrojovým vybavením ordinace, spolupráci s ostatními kolegy v rámci zdravotního zařízení. Oční lékař může vyšetřovat a měřit zrak, smí předepisovat léky a léčí různé oční choroby. 

Oční lékař kontroluje přední segment oka, ale i celé oční pozadí (sítnici). Přední segment oka představuje jeho přední třetinu, která zahrnuje rohovku, přední oční komoru, duhovku a ciliární tělísko. 

Ofltalmolog  měří nitrooční tlak, který je důležitý hlavně kvůli včasné diagnostice zeleného zákalu. Provádí také odborná vyšetření na přístrojích , např. na perimetru, což je přístroj, který vyšetřuje zorné pole pacienta. 

Návštěva pacienta standardně začíná anamnézou, a sdělením, zda pacient přichází na preventivní prohlídku nebo s konkrétními potížemi se zrakem nebo očima. Oftalmolog využívá vyšetřovací přístroje pro stanovení předběžného počtu dioptrií (autorefraktometr), pro stanovení zakřivení rohovky (keratometr) a měří např. nitrooční tlak pomocí tonometru. Pomocí štěrbinové lampy, která je v podstatě speciálním mikroskopem se světlem prohlíží stav oka, ale i jeho přilehlé části – víčka, řasy apod. Kontroluje také zrakovou ostrost pacienta na optotypu, což je speciální tabule s písmeny, na kterou pacient kouká z určité vzdálenosti a čte písmena, nebo určuje tvary. 

Pokud má pacient příznaky nebo konkrétní potíže, využívá oftalmolog další vyšetřovací metody, např. koherenční tomograf (OCT), který dokáže lékaři podrobně zobrazit sítnici pacienta. Před laserovými operacemi se využívá biometrické vyšetření oka, které dokáže přesně určit parametry oka. 

V rámci své práce provádí oftalmolog drobné zákroky, např. odstranění cizího předmětu v oku. 

Mnoho očních lékařů provádí také operace, nejčastěji to bývá operace šedého zákalu (katarakta), laserové operace, které “zbaví” pacienta dioptrií, ale operuje i vážnější stavy, např. odchlípení sítnice, transplantace rohovky a další. 

Někteří oftalmologové pokrývají péči o všechny potíže týkající se očí a zraku, ale někteří se specializují pouze na určitou oblast v léčbě, nebo na oční chirurgii. 

V současné době pracují oční lékaři v rámci ordinací ve státním nebo soukromém sektoru na specializovaných očních klinikách. 

Oproti optometristovi smí lékař vyšetřovat děti do 15 let. Optometrista provádí vyšetření zraku a specializuje se na aplikaci kontaktních čoček. Nesmí léčit oční choroby.

Doporučené vzdělání: 

  • Magisterský studijní program v oboru všeobecné lékařství (atestační zkoušky) + průběžné vzdělávání

Průměrný plat:

45 000 – 90 000,- Kč 

 

Dovednosti a znalosti:

  • empatie,
  • komunikační dovednosti,
  • znalost anatomie oka a jeho přilehlých orgánů,
  • pochopení fyzikálních vztahů,
  • důvěryhodnost,
  • pečlivost,
  • spolehlivos,
  • touha pomáhat ostatním.

Share This

Share this post with your friends!