fbpx

“MĚ SE TO NETÝKÁ“ aneb dezinformace všude kolem nás

Co ti tato série videí přinese?

  • Pochopíš, co to dezinformace vlastně jsou, jak se šíří a proč mohou být nebezpečné.
  • Zjistíš, jaká rizika internet a dezinformace přinášejí. 
  • Jak dezinformace rozpoznat a jak si informace ověřovat. 
  • Už nikdy nebudeš za hlupáka, že sdílíš informace, které se později ukáží jako nepravdivé. 

Dříve lidé získávali informace především prostřednictvím tří kanálů – televize, rádia a tištěných novin. Od roku 1997 ale přibyl v Česku jako další z kanálů – internet! Informace a podněty na nás míří každou vteřinu – na sociálních sítích, pomocí reklam, online článků, blogů, pomocí Whatsapp zprávy od kamaráda, na různých fórech a diskusních skupinách. 

A co je důležitější – dříve obsah vytvářeli jen reportéři, novináři, spisovatelé, redaktoři, kteří měli povinnost svá data a zdroje ověřovat. Nyní vytváříme obsah všichni – tvoříme obsah na našich osobních blozích, na našich profilech na sociálních sítích, produkujeme podcasty, videa, články.. Lajkujeme, komentujeme, sdílíme. A to i bez toho, aniž bychom museli projít nějakým povinným vzděláním či zkouškou, která určí naší způsobilost k vytváření obsah, který může ovlivňovat lidi kolem nás. 

Pomocí internetu denně dochází ke krádežím dat nebo identit, k ovlivňování názorů lidí, k šikaně lidi prostřednictvím obrazovky. Tvůrcem i obětí se může stát kdokoliv z nás, a tak je potřeba si tyto rizika uvědomit a převzít zodpovědnost za svůj obsah, který na internetu sdílíme a publikujeme. 

 

Proto jsme pro vás připravili sérii 3 krátkých videí.  

1. díl

V 1. videu se podíváme na to, kde všude se s dezinformacemi setkáváme, aniž bychom si to uvědomovali. 

2. díl

V 2. videu si ukážeme, jak zmanipulovanou či lživou informaci objevit. 

3. díl

Ve 3. videu se podíváme na to, za jakými účely dezinformace vznikají, a pomocí kterých projektů a stránek se můžeme i nadále vzdělávat v této oblasti. 

Neustále se vzdělávat a rozvíjet je nový standard, a to platí i v oblasti informací a dezinformací!

Tato série videí o dezinformacích vznikla díky podpoře iniciativy TechSoup Europe.