fbpx

Dovednosti vhodné ve zdravotnictví

Povolání ve zdravotnictví je krásné a mělo by vyvolávat v každém zdravotníkovi hrdost a pocit naplnění

Být zdravotníkem je náročná a záslužná práce. Jak si zvolit tento obor, a zda jsem vhodný kandidát na studium zdravotnického oboru, je častokrát velkým otazníkem při volbě střední či vysoké školy, a proto jsem se na tyto otázky zeptala samotných zaměstnanců nemocnice. Odpovědi na otázky mě mile potěšily, ale i překvapily. 🙂

Mnoho z nich mělo v sobě potřebu a hlavně chuť pomáhat lidem, což byl jeden z prvních impulsů, proč se tímto směrem vydat, dalším byly například filmy či seriály, které můžeme vidět na našich obrazovkách, a touha být jedním z hrdinů, kteří dennodenně zachraňují a zlepšují lidské životy.

„Moje rozhodnutí pracovat jako zdravotnický záchranář ovlivnily seriály v televizi se záchranáři. Bohužel se musím přiznat, že realita je naprosto odlišná. V další etapě mě inspirovala horská služba a to byl můj první velký impuls přemýšlet nad zdravotnictvím. Chtěla jsem zachraňovat a dělat dobrou věc. Mít pocit, že jsem někomu pomohla, udělat pro někoho něco dobré. Zároveň jsem byla sportovně založená a milovala jsem adrenalin. Vzhledem k tomu, že do horské služby by mě jako ženu nepřijali, jsem se rozhodla pro armádu, která mi mohla nabídnout práci zdravotníka a skloubit tak touhu pomáhat, zapojit se i fyzicky a zažívat potřebný adrenalin. Nastoupila jsem jako zdravotník praporného obvaziště. Momentálně pracuji na pohotovosti ÚVN.“

NRTM. Milena Z. (Pohotovost)

Jak si vybrat vhodný obor

Na začátku, než se rozhodnete pro daný obor, nevíte, jestli vás to bude bavit a naplňovat. Je třeba se zaměřit na své priority a začít se rozhlížet. V dnešní době najdeme nespočet odkazů a tipů, jak si zvolit vysokou školu. Přemýšlet pragmaticky, či vybírat srdcem? Žádná cesta nemusí být špatná, je to vaše volba, co z toho vytěžíte.

Testů a článků o tom, jak si vybrat vysokou školu, je hodně:

https://www.jobs.cz/poradna/rady/vysokoskolske-studium/jak-si-vybrat-vysokou-skolu/

https://www.kampomaturite.cz/kampomaturite/jak-vybrat-vysokou-skolu-napoprve

https://www.vysokeskoly.cz/pruvodce-vyberem-skoly

Pomoci ve výběru ti mohou i naše pracovní listyhttps://karierko.cz/pracovni-listy/

Pokud se nakonec rozhodnete pro obor zdravotnictví, určitě nezapomeňte přemýšlet nad odvětvím. Lékař, všeobecná sestra, praktická sestra, farmaceut, sanitář, možností je nespočet a mnoho z nich vyžaduje speciální přípravu a studium.

Na Kariérku naleznete popsané tyto profese:

Psychiatr: https://karierko.cz/profese/psychiatr-icka/

Zdravotní sestra: https://karierko.cz/profese/zdravotni-sestra-bratr/

Zubař/ka: https://karierko.cz/profese/zubar-ka/

Oční optik: https://karierko.cz/profese/ocni-optik-opticka/

Oftalmolog: https://karierko.cz/profese/oftalmolog/

Optometrista: https://karierko.cz/profese/optometrista-optometristka/

Psycholog: https://karierko.cz/profese/psycholog-psycholozka/

Další potřebné informace, jako úspěšnost přijetí, doporučenou literaturu, podmínky přijetí, přípravné kurzy a mnoho dalšího, pak najdete zde:

https://www.kampomaturite.cz/jak-se-dostat-na-vs-nebo-vos/jak-se-dostat-na-medicinu-lekarske-veterinarni

Kde hledat informace

Kromě stránek, které nás připravují na přijímací kola a informují nás o podmínkách studia, můžete sledovat různé FB skupiny zaměřené na obor, který si zvolíte, poslouchejte podcasty o zdravotnictví, abyste se orientovali v aktuálním dění. Nezapomínejte na dny otevřených dveří na středních i vysokých školách, nasávejte informace od nějakého vašeho oblíbeného lékaře, sestřičky.

https://ceskepodcasty.cz/podcasty/studentske-rozhovory-mimo-skolu

https://protiproudu.net/http://www.nuv.cz/uploads/Vzdelavani_a_TP/F_9.0.121_Absolventi_strednich_skol_a_trh_prace_odvetvi_ZDRAVOTNICTVI.pdf

https://www.facebook.com/podcastnazdravi/

https://www.lekarenskypodcast.cz/rubrika-studentsky-podcast/

https://lekarenstvi.apatykar.info/lekarenstvi-ve-svete/clanek-5100/

Co dál?

Prošli jsme tedy od pocitu nejistoty přes různé pomocné portály, jak na vysokou školu, až přes různé články o daném oboru. Vše je velmi potřebné, ale být zdravotníkem vyžaduje velkou dávku dovedností, které byste v sobě měli mít, aby pro vás vaše práce byla naplněním, a ne utrpením. Povolání zdravotníka je náročné po vědomostní, psychické, fyzické, ale i osobnostní stránce. Nároky jsou kladeny hlavně na komunikační schopnosti, schopnosti empatie a etiku ve vztahu k nemocnému, k jeho rodině, ale i ke svým spolupracovníkům. Mezi osobnostní předpoklady zahrnujeme sebekritiku, tvůrčí přístup, porozumění, umět vystupovat/prezentovat jak před kolegy, tak před pacienty, rozvážnost, pohotovost a postřeh, hlavně v dnešní situaci se ukázalo, že je to velmi důležitá dovednost, trpělivost, sebeovládání, nezapomínat na pozitivní přístup a pozitivní orientaci na péči o druhého. Nezapomínejme na to nejdůležitější při povolání zdravotníka, a to úctu k člověku.

Co říkají samotní zdravotníci na to, jaký by měl být zdravotník?

„Zdravotník obecně by měl být hlavně empatický, pracovitý, velmi důležité jsou praktické dovednosti sesterské péče. Chuť učit se novému, protože medicína se neustále vyvíjí a jsou stále lepší přístroje. Měl by rozumět dané problematice, kde pracuje, a sám se vzdělávat.”

„Člověk by měl být pracovitý, vnímavý ke kolegům a pacientům, i když je to někdy náročné. Například pro práci na urgentním příjmu musí mít člověk tak trochu talent, nebo spíše náturu. Měl by být schopen pracovat v chaosu, v rychlosti, umět se rychle rozhodovat a samozřejmě i předvídat, či v neposlední řadě být empatický k lidem. Toto vše by mělo být podmíněno vědomostmi, které jsou nutné pro tuto práci, při níž jde o zdraví pacienta.”

„Zdravotník by měl mít hlavně pokoru k práci. Každý člověk je jedinečný tvor a nejde ho zaškatulkovat do tabulek či grafů. Měl by se umět rychle rozhodovat (k čemuž patří zkušenosti). Jistá dávka empatie a umění pracovat v týmu a nebýt sebestředný (zdravotník nikdy nepracuje sám). Měl by umět dokonale odpočívat. 🙂 Potřeba myslet o krok dopředu, být manuálně zručný a být schopen pracovat s vysoce specializovanou technikou. Zdravotník musí umět ovládat své emoce a umět diplomaticky komunikovat.”

Tým zdravotníků ÚVN 🙂

Tento obsah byl vytvořen za finanční podpory ŠKODA AUTO a.s.

Autor článku

Ivana Demčáková

Ivana studovala andragogiku – vzdělávání dospělých. Při studiu chodila na stáž, poté pracovala v IT firmě na oddělení zákaznické péče, kde se naučila trpělivosti, a později přešla k náboru. Nyní pracuje jako náborářka v nemocnici.

Share This

Share this post with your friends!