fbpx

Vánoce za oceánem

Někteří mladí Češi vyjíždějí do světa na zkušenou už na střední. Většina z nich je poprvé v životě celý školní rok daleko od domova, a to i na Vánoce.

Jak se středoškoláci vyrovnávají s tím, že největší český svátek slaví na druhé straně světa bez své rodiny, kapra, českých koled a tradičního cukroví?

Sedmnáctiletá Madla ze středních Čech strávila loňské svátky na malém městě na severu zasněženého státu New York. Přiznává, že lehké to rozhodně nebylo. „Ne nadarmo nám před odjezdem říkali, že právě Vánoce jsou pro výměnné studenty to nejtěžší období,” vypráví Madla. V Česku má svátky spojené hlavně s rodinou, se kterou má skvělý vztah. Na Vánoce jí samozřejmě chyběla.

„Naštěstí pro mě mi ji moje hostitelská rodina dostatečně nahradila,” říká studentka gymnázia.  Hlavní je pořád něco dělat a užívat si naplno tradice v hostitelské zemi. „Tradiční americké filmy, moji kamarádi z lyžařského týmu, pečení cookies, bruslení, posílání vánočních přáníček všem možným i nemožným lidem,” vyjmenovává Madla, co všechno jí v adventním čase ve Spojených státech pomohlo nemyslet na Vánoce doma v Česku.

Po českých Vánocích se stýskalo také osmnáctileté Elišce z Vysočiny, která svůj rok v USA trávila mezi českými krajany v Iowě. „Určitě se mi trochu stýskalo po rodině, našich tradicích, vánočních pohádkách, po všech těch věcech, které tvoří české Vánoce,” říká Eliška.

I tak ale nejsou vzpomínky na ty americké Vánoce ani trochu smutné, dodává gymnazistka. „S mou hostitelskou rodinou jsme se koukali na klasické vánoční filmy a ozdobili jsme každou část domu, kde držela světýlka,” směje se. Elišce také pomohlo, když si uvědomila, že daleko od domova není sama. Místní koordinátorka výměnného programu, se kterým Eliška za moře vyjela, uspořádala pro své studenty vánoční sleepover – přespávačku. Mladí lidé z různých koutů světa si vyprávěli, jak se Vánoce slaví u nich doma a jak se s odloučením od rodiny vyrovnávají.

Jak se Eliška s Magdou do Ameriky dostaly?

Obě studentky odcestovaly na rok do USA s americkým vládním stipendiem Future Leaders Exchange, které je také známé pod zkratkou FLEX. Čeští středoškoláci začali jezdit na roční výměnné programy do USA brzy po pádu komunismu. Většinu těchto programů ale jejich rodiče platí. FLEX se od nich liší tím, že ho plně hradí Ministerstvo zahraničí USA.

Madla s Eliškou patří mezi úplně první české studentky a studenty, kteří si se stipendiem FLEX vyzkoušeli na jeden školní rok život svých amerických vrstevníků. Stipendium původně vzniklo pouze pro země bývalého Sovětského svazu, odkud se na FLEX jezdí už víc jak čtvrt století.

Mezi nedávnými absolventy FLEXu je taky devatenáctiletý Temirlan z Kazachstánu, který svůj americký rok strávil v Kansasu a nyní studuje mezinárodní vztahy a evropskou politiku na Masarykově univerzitě v Brně.  I jemu se v tomto období stýkalo po domově, i když se v jeho zemi Vánoce moc neslaví. Prim tam hrají oslavy Nového roku.

„Jelikož jsem Vánoce zažíval vlastně poprvé, úplně mi to pomohlo vymazat stesk po rodině doma,” popisuje Temirlan. „S hostitelskou rodinou jsme začali den rozbalováním dárků, večer přišla na řadu tradiční večeře.”

Naučil se také péct vánoční cukroví podle starého rodinného receptu. Pečení cukroví, v tomto případě českého, pomohlo překonat stesk i Elišce a Madle. Madla si hodně přivstala, aby napekla svým spolužákům a učitelům vanilkové rohlíčky. Eliška zase předvedla české recepty své hostitelské rodině.

Smyslem stipendia je kulturní výměna. Studenti poznávají život v USA a jejich hostitelské rodiny se dozvídají, jak se žije v zemích, odkud držitelé stipendia pocházejí. Temirlanova slova potvrzují, že to funguje. „Celé to probíhalo tak, že jsem si připadal jako v klasickém americkém vánočním filmu,” směje se student.

Tento obsah  vznikl díky podpoře Velvyslanectví USA v Praze.

Představení organizace

Americká vzdělávací organizace American Councils otevřela svou kancelář v Praze na podzim roku 2018, v době, kdy Spojené státy americké a Česká republika slavily sté výročí vzájemných diplomatických vztahů. Hlavní aktivitou American Councils v Česku je plně hrazené americké vládní stipendium pro středoškoláky FLEX.

Future Leaders Exchange neboli FLEX je roční stipendijní program pro středoškoláky z dvaadvaceti evropských a asijských zemí, který plně hradí Odbor pro vzdělávací a kulturní záležitosti Ministerstva zahraničí USA.

https://czechia.americancouncils.org/flex-cz

Share This

Share this post with your friends!