fbpx

Zůstat doma, nebo vyjet do světa?

Třetím rokem studuji gymnázium ve městě, které mi bylo ještě pár lety cizím. Poznala jsem ho až jako studentka, když jsem se rozhodla, že nebudu chodit do žádné ze škol, které mám ve svém okolí. Takovému rozhodnutí – jestli zůstat doma, nebo odejít na internát – musí čelit každý, ale na co při takové volbě myslet především?

Jako první by se měl každý sám sebe upřímně zeptat, zda je na toto vykročení z komfortní zóny připravený – a věřte mi, že to rozhodně prověří samostatnost každého. Nejlepší rady poskytují vždycky ti, kteří něco podobného zažili – rodina, kamarádi nebo známí. Proto je tedy na místě zeptat se i na jejich zkušenosti.

Velmi důležitým faktorem je taky to, zda se škola, která by mě zajímala, nachází v mém okolí. Pokud ano a nechce se mi každý týden dojíždět, mám vlastně vyhráno, protože je to jedna z nejlepších možností – stejně jako v případě, když bych ráda odešla na internát a škola mé volby je třeba v jiném městě. Ale co dělat, když touha zůstat doma je větší, ale škola příliš daleko, abych každý den dojížděla? V tu chvíli je opět na místě se sám sebe zeptat, jestli to zvládnu, a porovnat výhody či nevýhody. Při rozhodování může pomoct den otevřených dveří, který pořádá každá škola – prostředí nám může napovědět, zda si umíme představit stát se studentem školy, projděte se jejími chodbami a vnímejte, jak na vás celé okolí působí.

Jak postupovat

Nesmíme ale zapomenout ani na to, abychom si o tom celém promluvili s rodiči – koneckonců jsou to právě oni, kteří nás nechají samotné pobývat v novém prostředí. Možná nebudou na začátku z této vidiny úplně nadšení, ale zkuste jim vysvětlit, že studium na dané škole je opravdu to, co chcete, že víte o tom, že na začátku to bude náročné, ale přesto to chcete zkusit. Ani moji rodiče se zprvu příliš netvářili na fakt, že bych měla studovat mimo domov. Nakonec jsem však navrhla, že pokud mi to nebude vyhovovat a nebudu se v novém prostředí ani po čase cítit dobře, přestoupím na jinou školu a vrátím se. To se sice nestalo, neboť město a nové prostředí se mi zalíbilo, ale aspoň jsem měla otevřená zadní vrátka.

Když jsem byla přijata na střední školu, musela jsem si najít ubytování na internátě. Moje škola bydlení pro své vlastní studenty nemá – spousta škol ale ano, tudíž její studenti bývají na internát po podání přihlášky na ubytování přijati. Naštěstí najít něco jiného zase tak složité nebylo, neboť ve městě se nachází více škol s vlastními internáty a svými studenty, kteří nemohou dojíždět do školy každý den, kapacitu pokojů nezaplní, a tak přijímají i ty z ostatních škol. Je lepší podat přihlášky na více ubytování, někde může být kapacita zaplněna, a při nejlepším budete mít alespoň možnost volby.

A jak vše probíhalo?

Během mého prvního ročníku na gymnáziu jsem se občas nacházela na pochybách, zda jsem si vlastně zvolila dobře. Jestli nebylo lepší zůstat další čtyři roky v domácím prostředí a jít do většího města kvůli studiu až na vysoké škole. Když se na celou situaci rozhodování a nejistoty ohlédnu s odstupem dvou tří let, vidím, že konkrétně já jsem se rozhodla správně. Více jsem se osamostatnila a vím, že se na sebe můžu spolehnout, mimo jiné mi to taky otevřelo možnosti, o kterých bych ani nevěděla, že se mi kdy naskytnou.

Zároveň mi ale přijde v pořádku, že jsem pochybovala, zda mé rozhodnutí bylo správné, neboť mě to později ještě víc utvrdilo v tom, že ano. A proto bych chtěla říct, že není nic špatného na tom, pokud váháme a jsme nerozhodní, důležité je uvědomit si, co zrovna chceme.

A na závěr bych chtěla jen dodat, že je také úplně v pořádku, pokud se někdo prostě necítí na to, aby odcházel z domácího prostředí nebo jen jednoduše nechce. Volba je totiž na každém, důležité je však to, abychom znali své možnosti.

Autor článku

Valérie Malá

Valérie studuje na gymnáziu v Olomouci. Ráda se věnuje čtení knih, psaní a hře na violoncello, která ji provází už deset let. Mezi její další záliby patří turistika, běh a cyklistika, ve které jezdí již pár let závody. Pokud to jde, ráda vyrazí někam do zahraničí, je to pro ni dobrá příležitost si zlepšit angličtinu nebo španělštinu.

Share This

Share this post with your friends!