fbpx

Cestování a práce v zahraničí

 

Co je Work&Travel? Work&Travel je program určený pro studenty všech ročníků vysokých a vyšších odborných škol. Jako student máte jedinečnou příležitost vycestovat do USA a legálně tam pracovat po dobu až 4 měsíců v hotelech, restauracích, národních či zábavních parcích. Dalších 30 dnů můžete v zemi zůstat a cestovat.

Na Work&Travel se u nás dá přihlásit přes několik agentur, ty nejznámější jsou Student Agency a Czech-us. Přihlášky se podávají online od listopadu do jara. Pokud o programu vážně uvažujete, tak bych doporučil s přihláškou dlouho neotálet. Včasné přihlášení vám zvýší možnost získat práci, kterou si sami vyberete, a ne tu, která na vás zbyde.

Náklady na cestu

Určitě vás budou zajímat nezbytné počáteční náklady na zařízení všeho potřebného. Největší položkou bude poplatek agentuře ve výši kolem 1.000 USD (22.000 Kč), který vám zajistí i práci v dané lokalitě. Můžete využít i levnější volbu za cca 650 USD, kde si ale práci musíte najít sám, což je poněkud složitější, když jedete poprvé. Poplatek zahrnuje registraci, účast na veletrhu příležitostí, formulář umožňující žádat o vízum J-1, zdravotní pojištění, dopis k vyřízení Social Security Card a 24 hodinovou telefonickou podporu garanta programu na bezplatné lince v US.

Další nezbytné výdaje spojené s cestou jsou:

  • poplatek Sevis 35 USD,
  • poplatek americké ambasádě za víza 160 USD,
  • letenka cca 400-700 USD (cenu ovlivňuje mnoho faktorů, pokud chcete, agentura vám pomůže s koupí letenky),
  • pojištění po ukončení práce (na dobu, kdy cestujete), pokud ho nemáte zahrnuto v programovém poplatku (doporučuji se připojistit, později se k tomu vrátím),
  • kapesné na první týdny, než dostanete první výplatu 700–1.000 USD.

 

Když spočítáme všechny nezbytné náklady, dostaneme se na 1.600 USD (nezahrnuje kapesné). Není to málo, ale za 3-4 měsíce práce se vám náklady brzy vrátí a zbytek vydělaných peněz můžete využít na 30 dní, ve kterých můžete procestovat ty nejkrásnější místa v USA.

Můj rozpočet

  • 35 000 Kč byly mé počáteční náklady (poplatky, letenky, víza apod.),
  • 110 000 Kč jsem si vydělal za celé léto – přibližně 35 000 Kč, které jsem utratil za ubytování, stravu a zábavu během měsíců, co jsem pracoval
  • 75 000 Kč mi zbylo na cestování, které jsem si užil na 100 %.

Znám ale i lidi, kteří cestovali méně nebo levněji a domů si dokonce nějaké ušetřené peníze přivezli.

Co byste si neměli zapomenout zařídit, než odletíte do USA?

Každý z vás určitě disponuje debetní platební kartou, tyto karty ale v USA bohužel nepřijímají např. půjčovny automobilů. Proto není na škodu si ve své bance nechat zřídit kreditní kartu, se kterou se vyhnete těmto problémům. Což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Když jsem si druhý rok na víkend zaletěl do Las Vegas, kamarádovi z Turecka nepůjčili automobil právě z tohoto důvodu, a pak byl odkázaný na cestování autobusy, což není tak pohodlné a je časové náročnější. Další výhodou kreditní karty, alespoň u mé banky, je zahrnuté cestovní pojištění, které jsem sám využil při našem skupinovém cestování po západním pobřeží. Poslední týden v LA jsme si užívali krásy Venice Beach a při blbnutí ve vlnách mi jedna z nich vykloubila rameno a neštěstí bylo na světě. Kvůli mé nešikovnosti jsme všichni alespoň na vlastní oči viděli příjezd pobřežní hlídky přesně tak, jak to bylo v tom slavném seriálu (jen Pamela tam chyběla). No nic, vše dopadlo dobře, záchranná služba mne převezla do nemocnice v centru a tam mi doktor rameno nahodil zpátky. Moje krátká návštěva místní nemocnice mě vyšla celkem na 700 USD, které bych musel na místě zaplatit sám, pokud bych neměl sjednáno pojištění.

Jak probíhá práce?

 

Prvních pár dní po příjezdu do vaší destinace je volnější. Než začnete pracovat, většinou všude musíte projít několika školeními, které pár dní trvají. Během této doby máte dost času se seznámit s svými novými kolegy nebo ostatními Čechy. Já jsem získal práci ve velkém zábavním parku.

Pracovní doba je standardně 30-40 hodin týdně a ohodnocení je od 8-14 USD/h. Pokud byste chtěli za léto vydělat co nejvíce, tak jsou samozřejmě možné i přesčasy. Jako plavčík nebyl problém udělat si několik hodin přesčasů každý týden, protože v zábavním parku Cedar Point potřebovali na celou sezonu několik stovek plavčíků. Na stejném místě jsem byl i první rok, kde jsem byl na pozici Ride Operator, tam to bylo trochu složitější a na přesčasy se většinou chodilo pomáhat na jiné atrakce v parku. Každopádně tato možnost tam vždy je.

Pokud své volné dny nebudete chtít trávit odpočinkem, tak se dají dělat krátké jednodenní výlety do okolních měst. My jsme pracovali v městečku Sandusky, nedaleko od Clevelandu, takže to byl jeden z našich prvních výletů, kde jsme se podívali na zápas Americké fotbalové ligy. Během sezony jsme stihli navštívit ještě Niagarské vodopády a město Pittsburgh. V USA se dají auta půjčit víceméně v každém městě, takže trocha toho cestování se dá užít už během pracovní sezony.

Další důležité informace

Kolik se dá vydělat? Jak dlouho můžeš pracovat?

Pracovat můžete maximálně 4 měsíce a poté máte 30 dní na cestování, celkem 5 měsíců v zahraničí. Za tuto dobu se dá celkem slušně vydělat, záleží na pozici a také na přesčasech. V průměru se za léto dá vydělat kolem 4.000-6.000 USD. V USA vám zaměstnavatel posílá mzdu na americký bankovní účet každé dva týdny. Americký účet si bez problémů zřídíte po příjezdu.

Ubytování

Většina zaměstnavatelů zajišťuje i ubytování, které vám automaticky strhávají ze mzdy. Pokud ubytování nezajišťuje, poradí vám, kde si jej hledat.

Strava

Někteří zaměstnavatelé poskytují i stravu v průběhu práce. Je ale dobré počítat s tím, že si stravu budete zajištovat sami. V Cedar Pointu byla jídelna pro zaměstnance, kde jste se mohli stravovat od snídaně až po večeři za výhodnější ceny.

Daně

Zaměstnavatelé v USA odvádí ze mzdy účastníků Work&Travel daň (federální i státní). Tyto daně můžete zažádat zpět po návratu z USA. O navrácení můžete zažádat sami, je to sice náročnější, ale nemusíte nikomu platit. Postupy naleznete na internetu nebo se můžete poradit s někým, kdo si o navrácení v minulosti již žádal. Lze také využít služeb společnosti Neotax.com, která se specializuje na daňové poradenství.

 

Co mi tato zkušenost dala

Za tuto zkušenost jsem moc vděčný, protože mě postavila na vlastní nohy a dostala mě z mé komfortní zóny. Najednou jsem musel řešit spoustu nových i běžných věcí v cizí zemi a většinou sám. Když si vzpomenu, tak začátky nebyly vůbec jednoduché, ale na konci sezony jsme se loučili se všemi kolegy se slzami v očích. Na této zkušenosti je skvělé, že získáte spoustu kontaktů a kamarádů z celého světa, které můžete využít v budoucnu. První sezonu jsem se seznámil s kamarádem z Malajsie, který později navštívil i Českou republiku a já mu mohl ukázat krásy naší země a kde žiju. Dva roky poté jsem při cestování po jihovýchodní Asii měl možnost poznat na oplátku zase jeho způsob života a kulturu v jeho rodném Kuala Lumpuru, takže mohu poděkovat tomuto programu, že i na druhém konci světa jsem se mohl potkat s kamarádem.

Cestování po 4 měsících práce je za odměnu, celou dobu se na to všichni těší. V USA je hrozně moc míst, kam se dá podívat, a za 30 dní se nedají všechna místa navštívit. Pokud budete cestovat sami nebo ve skupině, určitě s plánováním nečekejte na poslední chvíli. Doporučil bych si zabookovat minimálně letenky a ubytování na první noci s předstihem, protože se mohou postupem času zdražovat a vy pak zjistíte, že jste mohli ušetřit někdy až stovky dolarů. Mezi nejoblíbenější destinace pro cestování v USA určitě patří západní pobřeží, 30denní road trip ze severu na jih nebo naopak, kde můžete vidět města od Seattlu, San Franciska, Las Vegas po Los Angeles a můžete projet několika nádhernými národními parky, jakými jsou Yosemmit n.p., Yellowstone n.p., Gran Canyon a další. Hodně lidí také jezdí na východní pobřeží, kde můžete navštívit Washington DC, New York nebo Miami. Já jsem měl to štěstí projet celé západní pobřeží a procestovat ostrov Puerto-Rico, který bych vřele doporučil.

 

,,Ať už se vydáte kamkoli, tak si to nezapomeňte hlavně užít.“

Tento obsah  vznikl díky podpoře Velvyslanectví USA v Praze.

Autor článku

Tomáš Jedlička

Ahoj, jmenuji se Tomáš Jedlička a jsem velmi rád, že se s vámi mohu podělit o mou zkušenost s programem Work&Travel, kterého jsem se účastnil v letech 2015 a 2016. Abych byl upřímný, vděčím za to svým kamarádům z vysoké školy, díky kterým jsem se o tomto programu dozvěděl a následně se také přihlásil. Musím říct, že to bylo rozhodnutí, které mě donutilo vystoupit z mé komfortní zóny a naučit se spoustu nových dovedností.

Share This

Share this post with your friends!