fbpx

Jak využít léto naplno – Tipy od ambasadora Michala

Léto se nezadržitelně blíží a s ním jsou tu pro většinu studentů i 2 měsíce volna. Nabízí se ale otázka, jak všechen ten čas využít. Protože jsi ale zavítal/a na Kariérko, tak pravděpodobně nechceš celé prázdniny strávit za monitorem pařením herních novinek. Proto se podíváme na různé věci, kterým se můžeš během července a srpna věnovat a posunout se tak o něco dál.

1) Odpočiň si

Začínáme trošku netradičně. Konec roku bývá zpravidla hektický a tento rok je akcí ještě víc kvůli zrušení koronavirových opatření. Když to spojíme se všemi aktivitami, na které se chystáš v průběhu prázdnin, tak se určitě nějaký ten klid hodit bude. Odpočívat můžeš buď některou z následujících aktivit nebo se nabízí dovolená, která konečně může být bez větších omezení i za hranicemi Česka. Řešením je také zahrání si nějaké herní novinky, ale ne tak nekontrolovaně, jak jsem o tom mluvil v úvodu ;). Wellbeing už ale necháme stranou a podíváme se na „aktivnější“ aktivity.

2) Čti, čti, čti!

Léto je ideální čas na to si přečíst nějakou knížku nebo ideálně knížky. Pokud jsi budoucí maturant jako já, tak bude pravděpodobně na tvém to-read listu dominovat maturitní četba, ale nesmí se zapomenout ani knížky, které si chceme sami přečíst. Já se chystám například na Atomové návyky od Jamese Cleare, Nikdy nedělej kompromis od Chrise Vosse nebo na Myšlení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana. Z trošku jiného soudku je Harry Potter a prokleté dítě, kterého už dlouho odkládám, ale chtěl bych si ho přečíst, protože je z trochu jiného soudku a člověk taky nemůže pořád číst jen knížky o seberozvoji. 

3) Přivstaň si

Na začátku lockdownu na jaře 2020 jsem se rozhodl, že zkusím chodit spát dřív a budu vstávat v 5 hodin. A ne, určitě nejsem ranní ptáče. Naopak jsem měl problém chodit spát včas, ale ve většině případů jsem se ráno probudil a po pár minutách byl dokonce i venku z postele. Ranní čas „navíc“ jsem využíval různě, ale většinou jsem si šel zaběhat a pak jsem se vrhnul na nějakou práci. Tím ale zdaleka nekončí to, co můžeš zkusit – studené sprchy, ranní čtení knížek, meditace, možností je prostě spousta. Samotného mě překvapilo, jak jsem dokázal být ráno produktivní a produktivnější hodinu, než právě tu po probouzení v pět jsem snad ještě nikdy neměl. Nebudu ale jen sluníčkový – vstávání ráno rozhodně není pro každého a dostat se do postele včas nebylo minimálně pro mě jednoduché a párkrát se stalo, že jsem si radši přispal a odložil jsem budíček, protože spánkový deficit by si dřív nebo později vybral svou daň.

4) Nauč se něco nového

Prázdniny jsou ideální dobou na to, abys začal/a něco nového. Na internetu je spousta zdrojů, díky kterým si můžeš osvojit například digitální marketing. Kurz na něj nalezneš v Digitální garáži od Googlu. A pokud pro tebe není marketing to pravé ořechové, tak například na FreeCodeCamp je spousta kurzů na řadu programovacích jazyků. Možnosti ale zdaleka nekončí těmito dvěma příklady. Pokud tě zajímá něco jiného, stačí si danou věc vygooglit a najdeš řadu kurzů, za které nedáš ani korunu. Za mě můžu určitě doporučit právě kurz na digitální marketing od Googlu (certifikát je k němu zdarma) nebo například řadu zdrojů, které jsou zdarma na Microsoft Learn (od Microsoftu můžeš totiž jako student/ka získat zdarma vouchery na vybrané certifikace, pro více info se koukni na web CloudReadySkills).

5) Dej si detox od „socek“

Sociální sítě stávají větší a větší součástí našich životů. Není proto na škodu si od nich čas od času dát na chvíli klid. Během prázdnin máme více volného času, a tak je ideální příležitost pro to, abychom si limitovali přístup na sítě, na kterých by na nás čekalo jenom nekonečné scrollování. Dej si challenge, během které nepůjdeš 14 dní nebo měsíc na sociální sítě, na kterých trávíš nejvíc času a pozoruj změny, se kterými se pak můžeš podělit v komentářích.

Prázdninové nápady zakončím ještě jedním tipem. Většinou je lepší začít budovat nový zvyk pomalu a nevrhnout se od něj hned po hlavě. Prvotní západ totiž málokdy vydrží delší dobu a ty tak po pár týdnech skončíš. (Věř mi, vím, o čem mluvím. Sám jsem se už hodně krát spálil.)

Hodně prázdninových úspěchů přeje Michal ☀️

Autor článku

Michal Smetana

Michal studuje všeobecné gymnázium, ale hlavní náplní jeho času je to, co se děje po škole. Je členem rozvojového programu pro středoškoláky Microsoft STC a čerstvě také začal plnit DofE neboli cenu vévody z Edinburghu. Kromě toho se také věnuje sociálním sítím, kde tvoří obsah hlavně na YouTube a Instagram. Když zrovna nedělá něco za monitorem, tak si rád zacvičí nebo si zahraje na housle a varhany. Nově je i ambasadorem Kariérka.

Share This

Share this post with your friends!