fbpx

Software developers: Proč dělají IT?

IT je tradičně spojováno s inženýry a specialisty, kteří sestavují nebo opravují počítače a sítě. V dnešní době už IT zdaleka není jen o tomto, ale především o vývoji webových či mobilních aplikací a systémů pro veřejnost, korporace i státní správu, vývoj her (pro počítače, konzole, mobily), chytrých řešení pro domácnost (inteligentní domy, IoT), nebo dokonce autonomní vozidla. Obecně se tedy jedná o softwarový vývoj neboli o proces, ve kterém se programátor snaží zadat programu konkrétní úkol, který pak bude schopný na základě instrukcí vykonávat. Tento proces se nazývá programování či kódování.

Když mluvíme o IT, je na místě rozlišovat mezi tím, co si lidé o práci v IT myslí, a tím, co opravdu ajťáci dělají. Navíc každý člověk má svou individuální profesní cestu a i motivace, proto jsem se zeptala několika kolegů u nás v Citrix na to, jak vnímají svoji práci a jak by popsali svou cestu k IT.

Otázka 1: Co tě na práci v IT baví?

Martin (Engineering Manager – Testing): V dobré IT firmě můžete potkat spoustu chytrých lidí, kteří jsou napůl šílení. Zároveň jim nechybí pokora a dá se s nimi mluvit. Éra sklepních ajťáků, kteří jsou nevrlí a sedí ve sklepě u počítače, je definitivně pryč. Doufám. 🙂

Luboš (Engineering Manager / Product Owner): Když mám odpovědět na otázku, co mě baví na práci v IT, tak mě asi jako první napadne slovo problém. Ne příliš pozitivní úvod, že? Problém je totiž základ pro hledání jeho řešení, vymýšlení nových postupů, propojování na první pohled nesourodých věcí (díky za nápad inženýrům Apollo 13). Výsledkem je často nová věc. V našem případě třeba software, který dalším lidem pomůže v práci. Práce na hledání řešení problému je to, co mě baví.

Ondra (Staff Software Engineer – Backend): Práce v IT je jako hrát si s legem – něco tvoříš, lidem se to líbí a ty si přitom vlastně hraješ, a navíc domů chodí nemalá výplata, která ti dovolí zaplatit hypotéku před čtyřicítkou. Navíc lidí v IT je málo, takže když jsi dobrej/dobrá, tak máš práci jistou a firmy si tě hýčkají.

Bára (Manager Engineering): Baví mne, že pracuji v oblasti, která se rozvíjí a mění (občas i na denní bázi) a přináší stále nové nápady a výzvy. Baví mne také práce s ajťáky – jejich pohled na svět mi přijde specifický a zajímavý.

Otázka 2: Co jsi studoval?

Martin (Engineering Manager – Testing): Jak to tak bývá, tak jsem studoval něco úplně jiného, než co teď dělám.

Luboš (Engineering Manager / Product Owner): S IT respektive s počítači jsem si začal hrát někdy v „časech, kdy se enháelko na myši pleskalo“, moje cesta začala někde u Pascalu a jeho nekonečných begin end. Následovaly první pokusy s webovkami. Líbilo se mi, jak můžu měnit design a chování stránky. Nadšený jsem se vydal studovat informatiku na Matfyz. Je to místo, kde se člověk naučí přemýšlet. Pro mě bohužel až příliš teoretické učivo a první srážka s realitou, že hledání řešení problému není vždycky tak easy, jak jsem si představoval. ČVUT – FIT. Výzva přejít na nově založenou fakultu překonala vidinu nejistého přežití na Matfyzu. Zvolil jsem obor Web a multimédia. V realitě perfektní úvod do programování, algoritmizace a databází. Pořád mě to ale víc táhlo mimo školu, a tak jsem si do denního plánu přihodil i práci. Výhody? Nové zkušenosti a našel jsem téma pro bakalářku, jejíž výstupy bylo možné hned otestovat v praxi. Nevýhody? Nechtěl jsem být věčný student. Byla výzva balancovat poměr práce oproti cvikům a zkouškám. S odstupem času bych volil méně práce. Je jí teď dost 🙂  ZČU – Fakulta aplikovaných věd znamenala téměř tři roky dojíždění do Plzně na páteční šestihodinové bloky přednášek. Totálně mě pohltila práce, kde jsem si mohl hrát s integrací mobilních appek, trakovacích jednotek a aut. FAV poskytovala možnost distančního studia softwarového inženýrství, ve kterém jsem se chtěl dál rozvíjet. Hlavně jsem opět mohl zkusit aplikovat znalosti ze studia v praxi. Starší a zkušenější kolegové museli být nadšení, když jsem jim tlačil, jak se mají věci dělat agilně a že Git je zaručeně lepší cesta místo zavedeného SVN.

Jan (Staff Test Automation Engineer): Vzhledem k tomu, že nemám dokončené formální vzdělání technického směru, tak nejsem osobně schopen zhodnotit, jestli se vyplatí studovat, ale mám pár kamarádů z ČVUT FEL (Fakulta elektrotechnická) a všichni si pochvalují ucelený základ znalostí, na kterém se dá určitě snadněji stavět. Jinak asi všude platí, ale v IT zvlášť,  že pokud chci svou práci dělat dobře, tak je potřeba se vzdělávat vlastně neustále, ať již formu různých kurzů, článků knih atd. Možností je dnes opravdu spoustu, ale mě to hlavně baví, bez toho by to asi nešlo.

Bára (Manager Engineering): Ekonomiku a mezinárodní obchod.

Otázka 3: Jak vnímáš IT v současnosti?

Martin (Engineering Manager – Testing): Je to jedinečná možnost, jak pracovat na dálku a být soběstačný. A koupit si motorku. A auto. A věci na potápění. A padák. Anebo jsou lidi, co prej něco ušetří. 🙂

Luboš (Engineering Manager / Product Owner): Po událostech z roku 2020 jsem vděčný za možnost působit v jednom z IT oborů. Stručně – stabilita, home-office nejen z obýváku. Druhá strana mince –  remote pohovory a onboarding dávají zabrat. Mnohem víc teď vnímám, jak je důležité být v kontaktu s kolegy. Nutno říct, že s prací mimo kancelář se rozvíjí i důraz na počítačovou bezpečnost.

Bára (Manager Engineering): IT je nejrychleji se rozvíjející obor a taktéž to vnímám momentálně jako nejvíc perspektivní obor pro rozvoj kariéry. I přesto, že je IT stále populárnější, vnímám určité bariéry a vnímání IT ve společnosti.

Otázka 4: Jak bude IT potřebné v budoucnosti?

Martin (Engineering Manager – Testing):  Otázka spíš je, na co IT nebude v budoucnosti potřebné. Nejhorší, co si člověk může říct, je, že už je na IT starý. Jakmile rezignujete na nové technologie, tak vám ujede vlak, a to mnohem rychleji než před 25 lety.

Luboš (Engineering Manager / Product Owner): Budoucnost vidím v telemedicíně a inteligentních chat botech. Myslím, že v příštích letech se bude IT zaměřovat na zdraví člověka s pomocí propojení bioinformatiky a IoT. S IoT a informacemi, které poskytují a budou poskytovat, souvisí požadavek na rozvoj datové analytiky. V neposlední řadě se bude IT zaměřovat na integraci a unifikaci vzájemně nekompatibilních systémů.

Jan (Staff Test Automation Engineer): Jsem velmi zvědavý, kam se celý obor posune díky AI (umělá inteligence), ML (strojové učení) a neuronovým sítím. Myslím, že obor jako celek má velký potenciál, ale netroufnu si být víc konkrétní.

Bára (Manager Engineering): IT bude běžnou součástí našich životů, bude se učit ve školách a bude to nejperspektivnější oblast, kde se kariérně uplatnit.

Autor článku

Viktoria Šilleová, projektový koordinátor

Viktorie vystudovala střední odbornou školu se zaměřením na farmacii a biotechnologie. Během tvorby své závěrečné práce strávila hodně času v laboratoři, přičemž si uvědomila, že ji přece jen víc baví práce s lidmi než s pipetou. Odstěhovala se do Prahy, kde začala pracovat jako recepční v hotelu. Následně prošla různými pozicemi v korporátu a nakonec zakotvila v Citrix Systems Czech Republic, kde se jako projektová koordinátorka stará o rozmanité interní a externí projekty a spolupráci s neziskovými organizacemi.

 

Share This

Share this post with your friends!