fbpx

Žádná práce není blbá

Ti šťastnější z nás mají už na škole nějakou představu o své budoucí ideální práci, ale jak se k ní dostat? Cesta nemusí být úplně snadná a přímá. Důležité je se nenechat odradit a pochopit, že každá práce nám něco dá. Ukážu ti to na vlastním příkladu. Poměrně brzy jsem věděla, že chci dělat HR, ale k první práci v oboru jsem se dostala až asi ve 20 letech. A jak moje cesta k HR vypadala?

Po rozdávání letáků, prodeji lahůdek v Bille, skládání nákupů lidem do tašek a prodeji na vánočních trzích jsem se konečně dostala k první práci v kanceláři jako recepční. S mojí pozorností akvarijní rybičky jsem nebyla schopná udržet informace o tom, kdo, komu a proč volá, takže to také nebyla práce pro mne. Pokračovala jsem přes práci v podatelně banky, zákaznickou linku až k vysněnému HR. Nejprve jako HR asistentka, pak recruiter a nyní je mou současnou pozicí HR Business partner ve společnosti Citrix.

Na těchto mých zkušenostech bych ti chtěla ukázat, že ačkoliv se mi v té době zdálo, že mi ty brigády a práce jsou úplně k ničemu a k mému HR snu mne neposunou, opak byl pravdou. Pokaždé jsem se něco nového naučila.

Rozdávání letáků

Stojíš na stanici metra, po milionté natahuješ ruku a vidíš jen pokrčení rameny a v lepším případě slyšíš „ne, díky“ – k čemu ti to bude?

 • Naučíš se asertivitě – musíš být často hodně asertivní, abys dostal správnou lokaci (kde je hodně lidí a berou)

 • Při rozdávání musíš být profi – lidi nezajímá, jestli tě to baví nebo ne, jestli máš blbej den nebo je ti zima

 • Vyrovnáváš se s nonstop odmítnutím – málokoho letáčky zajímají, všichni si najdou cokoliv na internetu

Doplňování zboží

Pobíháš po obchoďáku s krabicemi a láduješ jedny gumový medvídky za druhýma do regálu – obohacující pracovní zkušenost?

 • Naučíš se odhadnout svoje schopnosti při výběru oddělení – jestli je ti pořád zima, neber si jogurty a mražené věci, pokud jsi holka, neber si doplňování balíků vody, protože večer budeš mít ruce až u kolen

 • Najdeš si systém – nejdřív si nanosíš krabice a pak budeš rovnat, nebo ti víc vyhovuje narovnat menší množství a protáhnout se cestou do skladu?

  Smíříš se s měnícími se prioritami – tam, kde jsi právě vyrovnal luxusní pyramidu plechovek, se najednou má postavit banner firmy, co prodává sušenky

Práce na pokladně

Celý den sedíš na zadku, opakuješ do zemdlení „Dobrý den, kartičku máte?“ a posloucháš píp píp píp – jako fakt?

 • Zvykneš si na monotónní práci – v každé práci přijdou momenty, kdy to bude monotónní

 • Naučíš se smát blbejm vtipům – šesté „tam není kód, tak to bude zadarmo“ už přeci jen ztrácí svoje kouzlo (tohle je skill, co se ti bude hodit vždycky)

 • Naučíš se přiznat chybu – „storno na pokladnu číslo pět“ už ti po nějaký době nebude připadat tak strašlivý jako na začátku

 • Oslavíš si malá vítězství – když starší prodavačce poradíš kód na semínkovou bagetu, tak jsi to prostě dokázal

Práce v mekáči

Celý den vyrábíš hamburgery a večer jedeš domů a voníš jak hranolky – co z toho kromě slevy na číze?

 • Naučíš se pořádné týmové práci – v mekáči ten dělá to a ten zas tohle, ale všichni dohromady byste měli dodat objednávku najednou a ideálně co nejrychleji

 • Máš možnost si vést tým – málokterá brigáda tohle umožní ještě před koncem školy

 • Naučíš se pracovat pod tlakem – když uvidíš tu frontu za pultem, budeš mít potřebu přidat

Jak je vidět, nikdo není hned ředitelem, ale musí někde začít. Spousta prací nám pomůže získat pracovní návyky, naučí nás dělat s lidmi a získat další dovednosti, které pak v budoucnu zúročíme. A co si budeme povídat, je lepší mít po škole v životopisu pár brigád než posílat prázdný papír.

 

Autor článku

Simona Koszty

Simona v HR pracuje již přes deset a prošla si od asistentských pozic přes nábor a generalistiku až k dnešní pozici, kdy se jako HRBP v Citrixu stará o cca 100 kolegů v pražské kanceláři společnosti. Má ráda upřímnou komunikaci a naopak není fanouškem dress codu a stereotypu.

Share This

Share this post with your friends!