fbpx

Co musím udělat, pokud chci studovat v Americe

Pokud zvažuješ studium v zahraničí, tak je v první řadě důležité si představit pár základních principů, které stojí za promyšlení.

Princip #1: Cesta každého jednotlivce je unikátní.

Možnost studia v zahraničí je dosažitelná a může být extrémně nápomocna v cestě za tvými cíli. Je ale nutné si říct, že studium v zahraničí není jediná možnost, jak dosáhnout svých cílů. Možností, jak vyjít z davu a získávat nové zkušenosti, díky kterým kariérně poskočíš, je mnoho. Patří mezi ně třeba stáže, dobrovolnické pobyty, pracovní zkušenosti a další.

Pokud ti studium v zahraničí dává smysl a chceš do toho jít, tak je dobré mít ty nejlepší informace a být co nejlépe připraven na celý proces.

Princip #2: Sbírej kvalitní informace

V dnešní době je snadné získat informace na jakékoli téma. A téma studia v zahraničí není výjimkou. Množství informací má ale také stinnou stránku, a to že je těžší se orientovat v tom, zdali jsou informace kvalitní a také hlavně relevantní pro tvoji specifickou situaci.

Určitě je dobré nechat se inspirovat příklady lidí, kteří studiem v zahraničí prošli v minulosti, a hledat spojitosti pro svůj proces. Ale zároveň je nutné mít zdravý odstup od konkrétního případu a tvořit si svoji cestu.

Princip #3: Kvalitní příprava se vždy vyplatí

Studium v zahraničí se teoreticky dá řešit během posledního roku studia na střední škole, ale určitě to není ideální přístup k věci.

Je vždy lepší plánovat a vytvořit si co nejlepší pozici pro přípravy přihlášek, a to znamená značné množství času stráveného na plánování a samotné přípravě na podání přihlášek.

Finanční náročnost

Než se začneš věnovat konkrétním krokům, tak je dobré mít přehled o finanční náročnosti studia v zahraničí. Školy v USA jsou schopny nabídnout různé formy stipendií nebo finanční pomoci studentům v návaznosti buď na jejich kvalitu (jsou talentovaní a mají výjimečné výsledky), nebo finanční situaci jejich rodiny. Každopádně je nutné se připravit na proces, který bude nastaven jinak než v ČR.

Studium v zahraničí a speciálně v USA je investice. Jako u každé jiné investice je nutné promyslet koncept návratnosti na tuto investici. To znamená – když nyní budu investovat tisíce dolarů do studia v USA, vrátí se mi tyto peníze v budoucnu, protože díky zkušenosti z USA budu mít šanci na lepší práci? 

Obecně lze říct, že když se k procesu výběru školy přistupuje dostatečně kvalitně, tak je možné si vytvořit skvělou pozici do budoucna. Zároveň ale ani samotný diplom z univerzity nezaručuje kvalitní pracovní uplatnění, takže je nutné vzít osobní zodpovědnost za proces a s tím tak k celé situaci kolem příprav přistoupit.

Finanční pomoc (u nás známo jako stipendia) na zahraniční univerzity neposkytují jen univerzity samotné, ale také různé instituce a nadační fondy. Např. na ty nejprestižnější univerzity světa vysílá několik studentů ročně i Bakala Foundation, Fulbrightova komise, The Kellner Family Foundation nebo Krsek Foundation a další. Každá z nadací má specifické zájmy a nároky, proto je potřeba si pečlivě zjistit podmínky, které od uchazečů o finanční pomoc vyžadují.

Proces přihlášek na univerzity v USA

Načasování aktivit

Čím dříve člověk začne s přípravami, tím lépe může plánovat a procházet jednotlivými kroky procesu, ale obecně platí, že ideální je začít na konci druhého nebo začátku třetího ročníku. (Úplně nejlepší je nad procesem přemýšlet a optimalizovat jej během celého studia na střední škole, ale pokud tomu tak není, nevytváří to žádný problém.)

Samotné přihlášky se podávají většinou v lednu (konkrétní datum záleží na jednotlivé škole; některé školy mají pozdější termíny) roku potenciálního odchodu. To znamená, budu-li začínat studium v září, přihlášku podám v lednu. 

Odeslání přihlášky ale předchází hromada příprav, proto se více podíváme na to, co tato příprava obnáší.

Hlavní témata

Z pohledu přijímacího řízení je nutné se soustředit na několik hlavních témat.

Školní výsledky

Každý student musí ukázat své studijní kvality a známky jsou základ. Čím lepší známky, tím lepší možnosti.

Přijímací testy

Každý student musí splnit dva typy testů. Test obecných znalostí (SAT/ACT) a test jazykové způsobilosti (TOEFL, Duolingo Test, IELTS).

Obecnou znalost musí prokázat i domácí studenti, takže úroveň anglické části obou testů je velmi pokročilá. Následně studenti musí u obou testů prokázat své schopnosti v oblasti matematiky a u ACT je také „Science” část, kde se pojí biologie, chemie, fyzika a věda o zemi a vesmíru (geologie, astronomie, meteorologie).

Výběr mezi testy záleží hlavně na osobní preferenci. ACT si většinou berou studenti se zájmem o matematiku a přírodní vědy, jelikož si na nich mohou vylepšit skóre.

Mimoškolní aktivity

Školy chtějí každého studenta poznat co nejdetailněji, takže je kromě studijních výsledků nejvíce zajímá, čemu se student věnuje a jaké má zkušenosti i mimo školu.

Nejde o to sbírat do portfolia co nejvíce aktivit, ale spíše o robustní zkušenost s jednou nebo pár aktivitami, která vás baví a máte zájem se jim věnovat více do budoucna.

Pokud sportuješ, tak vždy stojí za to detailněji prozkoumat možnosti, jelikož sport dokáže otevřít dveře k zajímavým možnostem škol a stipendií.

Vyhodnocení přihlášky

 

Přijímací kancelář se dívá na studenty jako na balíček. Pokud nemáš ty nejlepší známky, tak i když to určitě tvé ohodnocení snižuje, neznamená to, že nemáš šanci na přijetí na nějakou vyhovující školu, hlavně pokud tvé mimoškolní aktivity jsou zajímavé.

Každopádně je ale nutné počítat se světovou konkurencí, a pokud máš zájem o ty nejlepší školy, tak je nutné být opravdová špička ve svém oboru a zároveň to umět ukázat v přihlášce.

 

,,Celkový proces není jednoduchý, ale když se to povede, otevřeš si nové dveře pro zajímavou budoucnost.“

Tento obsah  vznikl díky podpoře Velvyslanectví USA v Praze.

Autor článku

Robert Sovík

 Své dětství zasvětil hokeji a vypracoval se až do A týmů hokejové Sparty.  Poté odcestoval do USA, kde univerzity nabízí sportovní stipendia a umožňují studentům hrát hokej na profesionální úrovni během studia. Už během studia na prestižní univerzitě získal stáž a následně i práci v bankovním sektoru. Od té doby žije v New Yorku, kde podniká. 

Už na vysoké ale s kamarádem založit také projekt USA Sport and Study, který pomáhá talentovaným sportovcům získat studium na univerzitách v USA. Projekt USA Sport and Study je nyní pod hlavičkou firmy Harpier Study, jejíž misí je podporovat kariérní cesty jednotlivců. 

Share This

Share this post with your friends!