fbpx

 Mladiinfo ČR: Vyjeď s námi do Gruzie

Zkušenost Jirky

Ahoj,

jmenuji se Jirka, je mi 23 let, a právě nyní se nacházím na roční dobrovolnické praxi v Gruzii. Už tomu brzy bude 2 měsíce, co jsem se rozhodl přerušit studium a odjet do Gruzie navzdory pandemii a navzdory částečnému nepochopení rodičů.
Tato příležitost se ke mně dostala opravdu velkou náhodou. Jako student mezinárodních rozvojových studií se přirozeně zajímám o rozvojové země z profesních důvodů. A právě jedna moje spolužačka mi poslala odkaz na výběrové řízení organizace Mladiinfo ČR. Než jsem se rozkoukal, seděl jsem v letadle směr Tbilisi. Vyřídit vše potřebné v době světové pandemie nebylo úplně nejjednodušší, ale vše se nakonec podařilo, a po krátké karanténě v hotelu jsem spatřil svůj nový domov v Rustavi.

Mé začátky v Gruzii

Uběhnuly první dny a já pomalu zjišťoval, kde se dá co koupit a odkud se dá stopnout maršutka (místní forma veřejné dopravy). Jako člověk jsem poměrně adaptabilní, takže jsem neprožíval žádný silný kulturní šok. Tak mi začal plynout můj čas tady v Gruzii. Dostal jsem se k prvním hodinám angličtiny pro místní komunitu a postupně přidával další. Vzhledem k pandemii a dobré úrovni mých online dovedností, jsem také otevřel třídy online a seznámil se i s Gruzínci, kteří nejsou přímo z Rustavi. Postupně se více zapojuji do chodu organizace a snažím se využít svých znalostí a zkušeností, abych mohl šířit osvětu.

Spolupráce s organizací byla pro mě z počátku mírně chaotická, ale jakmile si člověk zvykne na „gruzínský přístup stylu: ono se to nějak…“, většina věcí přestane být problém a jedete s proudem. Mou zatím nevětší výzvou byl právě onen přístup. Čekal jsem mnohem větší tlak a poptávku po mém čase a práci, ale tak to tady nefunguje. Právě proto hledání vnitřní motivace a obecného uplatnění svého času je důležitou součástí místních podmínek. Hledání spolupráce s dalšími dobrovolníky (jedno místo je stále volné, více info na www.mladiinfo.cz) a vymýšlení kreativních programů je naplňující, občas ale i obtížné na koordinaci.

Samozřejmě součástí dobrovolnické zkušenosti je i spousta setkání s místními, zkoušení nové kuchyně, hledání nových míst ve městě, nových obchodů, pekáren, tržnic, míst pro chytání maršutek atp. A také společné výlety s dobrovolníky do jiných částí Gruzie. Jako například Batumi, kde jsme byli s dobrovolníky z Rustavi minulý víkend.

Podařilo se mi také uplatnit své manuální dovednosti při drobných opravách všeho možného, toaletou a sprchou počínaje, přes bojler na teplou vodu, až po netěsnící okna. Takové drobné nedostatky jsou v Gruzii na denním pořádku. Už mi to ani nepřijde jako nějaký problém, když upravuju plovák v toaletě, aby se napouštěla. 

Přihlas se taky

Na závěr, bych rád pozval všechny případné zájemce, aby se nebáli a šli do toho. Užijete si spoustu skvělých dní. A s místní komunitou jistě budete mít jen dobré zkušenosti jako já.

Pokud by někdo měl zájem a chtěl by mě kontaktovat, jistě se na mě můžete obrátit na: georgecze.gye@gmail.com

Z Gruzie zdraví Jirka

Představení organizace

 

Organizace Mladiinfo ČR byla založena v roce 2012 mladými studentkami. Organizaci tvoří mladí dobrovolníci z Česka i zahraničí. Sídlo a kancelář mají v centru Brna, jejich dobrovolníci a redaktoři jsou však ze všech koutů republiky. Cílem Mladiinfo ČR je informovat o nabídkách stáží, vzdělávacích projektů, dobrovolnických příležitostí, pomáhat lidem vyjet na mezinárodní projekty Erasmus+ a Evropského sboru solidarity, a dávat jim tipy na seberozvoj a kariérní růst. Kromě těchto novinek si můžeš u nich na webu přečíst i o cestovatelských zkušenostech a užitečných tipech pro mladé lidi jako jsi ty.

 

Share This

Share this post with your friends!