fbpx

Jenom škola nestačí aneb proč jít na stáž už během studia

Propojujeme studenty s reálnou prací ve firmách a posilujeme jejich kvalitní uplatnění v praxi. Pomáháme jim s kariérovým rozhodováním a získáváním reálných pracovních zkušeností v nejrůznějších oborech.

Cílem je ukázat studentům možnosti, které v praxi mají. Seznámit je s reálným chodem firem a umožnit jim pracovat na projektech z různých oborů a oblastí.

Motivujeme mladé lidi k tomu, aby investovali čas a energii do oblastí, ve kterých vidí smysl, a pomáháme jim nalézt cestu k uplatnění se na trhu práce. 

Stážistické programy jsou určeny všem, kdo se chtějí učit a rozvíjet své teoretické vědomosti v praxi. Věříme, že to studentům pomáhá lépe se rozhodnout na cestě za budoucím zaměstnáním.

Typy stážistických programů pro studenty a absolventy

*Stáže mohou být buď placené nebo neplacené, dlouhodobé či krátkodobé.

Praxe

Jsou obvykle povinnou součástí studia a mají studentům poskytnout reálný vhled do oboru, který právě studují. Jsou ve většině případů také časově omezené a častěji než stáže bývají neplacené. Díky praxi si studenti nejen splní studijní povinnost, ale v ideálním případě získají cenné zkušenosti z oboru.

Stáže

Stáže mohou být krátkodobé i dlouhodobé. Jsou určeny těm, kterým nestačí jen teoretické vzdělání ve škole a chtějí už při studiu pracovat (dlouhodobé stáže) nebo chtějí poznat konkrétní obor z jeho praktické stránky (krátkodobá stáž). Součástí může být praktické zapojení do chodu firmy, ale stážisté se často stávají také součástí vzdělávacích a rozvojových aktivit v rámci firmy. Pokud se v průběhu stáže spolupráce osvědčí, dostávají stážisté mnohdy nabídky na dlouhodobou spolupráci.

Trainee programy

Trainee program může být zaměřen na konkrétní pozici, častěji ale trainee během stanovené doby projde několika pozicemi a odděleními, aby firmu poznal komplexněji.  Obvykle je cílem trainee programu nábor nových zaměstnanců. Ideální je tak pro čerstvé absolventy. Typicky jde o dlouhodobější a pečlivě strukturovaný program, ve většině případů placený. Trainee programy obsahují také plán osobního rozvoje a vzdělávání v rámci dané firmy.

 

 

Jak popisují své zkušenosti studenti, kteří už na stáži jsou

Terka Zoumpalová
Terka se letos vrátila na místo činu. Svoji stáž začala už minulé léto v Institutu cirkulární ekonomiky a letos se do INCIENu vrátila. Získává tak praktické zkušenosti mezi jednotlivými lety studia na věhlasné University of Cambridge.

„Mým hlavním úkolem se stala tvorba sylabu pro střední školu v České Lípě, kde byla možnost v rámci pilotního projektu otestovat výuku předmětu základů ekologie. Obnášelo to vše od vyhledávání a překládání zahraničních zdrojů přes tvorbu pracovních listů až po natáčení a střih videí. Kromě toho jsem ale měla možnost doprovázet Soňu Jonášovou, zakladatelku institutu, na spoustu různých schůzek nebo si vyzkoušet fyzickou analýzu odpadu,” popisuje Terka.

Na rozdíl od brigád, které jsem dělávala při střední, jsem u stáže celou dobu cítila, že pracuji na něčem, co má smysl, a že se tím neustále něco nového dozvídám a učím,” vyzdvihuje. Celý její příběh ze stáže si můžete přečíst na blogu.

 

Filip Skřiček
Filip je studentem univerzity ve Skotsku, na stáž se ale pravidelně vrací do České republiky. Pracoval tak už například pro Twisto, dlouhodobě spolupracuje se společností Education.cz a nyní je na stáži ve Škoda Auto.

„Podle mě jsou pracovní zkušenosti během studia hodně důležité, protože jenom škola nestačí. Stáž vám umožní poznat konkrétní obor, ale přinese i nové kontakty a zajímavé zkušenosti, které vás posunou,” popisuje Filip Skřiček.

Nikola Mruzková
Stážistka Nikola teď pracuje přímo pro Xflow.cz.

„K hledání stáže jsem se rozhodla během izolace v době koronavirové krize, a to hlavně proto, že jsem najednou měla mnohem více času na přemýšlení nad svou budoucností a kariérním rozvojem. Spoustu studentů si teď uvědomilo, že je potřeba využít čas během studií k získání zkušeností v reálné praxi,” popisuje Nikola, která studuje v Dánsku a i ona se na léto vrátila do České republiky, kde nastoupila na stáž.

„Je třeba být aktivní a hledat. Mně samotné trvalo asi dva týdny aktivního hledání a obepisování inzerátů, než jsem stáž našla. Takže to nebylo zadarmo, ale zase nic nezvládnutelného. Není třeba se strachovat, že je teď málo příležitostí, protože by firmy byly v krizi,” dodává.

Nikola Suková
HR asistentka společnosti Your System, Nikola Suková hledala možnost uplatnění v praxi už během studia.

“Práci jsem si začala hledat už ve druhém semestru na vysoké škole. Bylo pro mě důležité získat hlavně zkušenosti z praxe,” popisuje Nikola.

Přínos studentů ve firmě se podle ní nezměnil ani v době krize. Za nejdůležitější považuje stanovit si cíl stáže, hlavní přínos a podle toho vytvořit pro studenty pracovní prostředí.

“Stážisté mohou přinést nový pohled na věc a firma si je může vychovat podle sebe. V ideálním případě pak může stáž překlopit v dlouhodobou spolupráci s člověkem, který tým, firmu i její kulturu už dobře zná, tak jako to je v mém případě,” dodává.

Tipy pro ty, kdo se zajímají o stáže

1. Přemýšlej o tom, co by sis chtěl/a vyzkoušet v praxi a která firma by tě zajímala.

2. Buď aktivní a neboj se do toho jít a udělat první krok.

3. Rozmysli si, co od stáže čekáš, a podle toho vybírej. 

4. Přidej se do skupiny Xflow.cz Praxe, stáže a trainee programy na Facebooku, kde projekt Xflow pravidelně informuje komunitu studentů o příležitostech. Nic ti tak už neunikne.

Více informací o organizaci

Xflow.cz je místem, kde propojujeme studenty s reálnou prací ve firmách a kde mohou poznat nejrůznější obory v praxi. Projekt tak pomáhá studentům s kariérním rozhodováním a ukazuje jim, jaké možnosti mají už při studiu. Zároveň pomáhá ve firmách nastavit vhodné podmínky pro stážistické programy, aby stáže probíhaly opravdu smysluplně a studenti si z nich odnesli maximum zkušeností.

Posláním projektu je motivovat mladé lidi k tomu, aby přemýšleli nad svojí kariérní cestou a už během studia získali zkušenosti z praxe, poznali chod firem a zorientovali se v jednotlivých oborech.

Share This

Share this post with your friends!