fbpx

Microsoft Studentské Trenérské Centrum

Ahoj!

Dneska bych vám chtěl představit dvouletý rozvojový program Microsoftu pro středoškoláky. Ten vznikl před téměř už deseti lety přímo tady, v České republice, jako snaha podpořit digitalizaci českého školství. Od té doby se neustále rozvíjí a expanduje a další sesterské programy našeho Studentského Trenérského Centra vznikají i v dalších zemích, třeba na Slovensku.

Cílem programu je rozvíjet studenty, které baví „digitálno“. Ať už to jsou budoucí programátoři, markeťáci, lékaři nebo třeba právníci – v každém případě jde o lidi, které baví moderní technologie a kteří chtějí pomoct s digitální transformací našeho okolí.

To děláme i díky mentorům a přátelům přímo z Microsoftu.

Posouváme své znalosti ve všech směrech, bavíme se, vytváříme komunitu a sami o digitálnu mluvíme a píšeme dál.

A taky si můžeme říct, že spolupracujeme se společností jako je Microsoft už na střední.

Proč je důležité se posouvat

Magické věci se dějí mimo naši komfortní zónu. Je proto potřeba z ní vykročit a začít se posouvat – a to profesně, ale i lidsky. S tím, jak se zrychluje náš život, se zrychluje i tempo, jakým se musíme učit nové věci – ať už ve formě soft-skills nebo dovedností digitálních. Naschvál neříkám technických – ač technické dovednosti zůstávají doménou inženýrů, právě s digitálními technologiemi dnes musí pracovat každý. A ti, kteří je umí využít ve svůj prospěch a pro zvýšení své produktivity mají velkou konkurenční výhoduZačít je možné kdykoliv, bez ohledu na to, jaké dovednosti člověk má. Stačí jen udělat první krok – třeba s námi v STC.

Naši absolventi jsou dnes studenty na prestižních vysokých školách v České republice i zahraničí, jsou úspěšnými freelancery, nebo pracují ve velkých firmách a někteří dokonce přímo v Microsoftu. A vždy se rádi vrací k naší komunitě.

Jak to u nás chodí?

A teď už vyvstává otázka, jak to u nás v programu chodí. V průběhu dvou let tě proškolíme na témata jako je Microsoft 365, prezentační dovednosti, cloudové technologie nebo základy programování, a nakonec taky business operations – finance, time management, vizualizace dat, marketing, projektový management, sales atd. Jen tak pro pořádek: tohle ti zabere hodinku až dvě týdně.

Všichni naši studenti jsou také rozděleni do skupin, které mají různé specializace. Díky nim se budeš moct hlouběji ponořit do konkrétního tématu a leader dané skupiny ti pomůže se všemi starostmi a stane se tvým koučem. V tuto chvíli existují tři specializace – Microsoft 365 (tedy Office 365, Windows a bezpečnost), Azure a Minecraft – mezi kterými mohou studenti po různých časových úsecích přecházet, aby si vyzkoušeli, co je opravdu baví.

Po rozdělení do těchto skupin a zahloubání do dané tématiky tě necháme tvořit. Není nad to, když můžeš po absolvování programu říct, že jsi odborník na dané téma a dokázat to portfoliem článků nebo videí. Naučíme tě psát a přemýšlet nad články tak, aby je ostatní chtěli číst. A pokud se budeš cítit spíš na videa, můžeš portfolio vytvářet na našem YouTube kanále.

Při práci s lidmi je důležité se navzájem potkávat a takzvaně „networkovat“. K tomu skvěle slouží naše STC hackathony, v rámci kterých se budeš moci realizovat, ať už při technické části projektu nebo u té byznysové a marketingové. Dvakrát ročně také organizujeme letní a zimní školu, což je několikadenní setkání v pražské pobočce Microsoftu, kam zveme profíky z oboru, kteří ti ukážou, jak to chodí v praxi.

No a nakonec se ještě dvakrát ročně – na jaře a na podzim – setkáváme na teambuildingu. Je to akce, o které každý „STCčkař“ potvrdí, že je to jeden z nejlepších víkendů v roce. Hrajeme hry, šperkujeme projekty, na kterých pracujeme po celý rok, navzájem si přednášíme o tématech, které námi rezonují nebo nás baví. A k tomu to nejdůležitější: odjedeme na víkend do hor, vypneme telefony a společně se smějeme. STC není jen parta nerdů, je to především komunita a rodina.

Co děláme externě

V posledním půlroce jsme zároveň výrazně expandovali do online prostoru. Najdeš nás snad na všech sociálních sítích jako Studentské Trenérské Centrum /microsoftstc a píšeme vlastní blog studuj.digital. Na „sockách“ se dozvíš, na čem zrovna pracujeme, jaké slavíme úspěchy a jak ti můžeme pomoct v tvém studijním i pracovním životě. Na našem blogu pak najdeš například to, jak se začít věnovat umělé inteligenci, jak vytvořit profesionální logo v PowerPointu, jak používat Office na mobilu nebo co je to Quantum Computing. A taky co je nového v Minecraftu.

V online prostoru jsme jako doma, a tak jednou měsíčně připravujeme online webinář studuj.digital live, kde se věnujeme tématům napříč různými obory. Dorazit na něj můžeš i ty, stačí sledovat naše sociální sítě, a pak se ve správnou chvíli registrovat.

P.S. Webináře děláme zdarma.

Potkat se můžeme samozřejmě i offline, a to napříč celou republikou. Naši studenti jednou ročně organizují Student Day, akci, na které středoškolákům ukazují, jak digitalizovat své vzdělávání. Společně s EDU(cation) týmem Microsoftu po celý rok jezdíme na prezenční akce, jako je Roadshow, DemoDays nebo ostatní akce pro studenty a učitele. Napiš nám a my ti řekneme, kde se můžeme potkat v nejbližší době.

Jak se k nám dostat a kdy

A jak se stát součástí toho všeho? Sleduj naše sociální sítě, ať ti neunikne výběrová kampaň, kterou každoročně spouštíme v září. První krok – ten zdánlivě nejtěžší – je rozhodnout se zkusit to. Nezapomeň, magické věci se dějí mimo tvou komfortní zónu. Napíšeš nám něco o sobě a natočíš motivační video.

Poté, co si dotazníky projdeme, postupující studenty pozveme do krajského kola, kde se krátce představí porotě, ve které jsou zástupci a absolventi STC, zaměstnanci Microsoftu nebo experti na vzdělávání. Technických otázek se bát nemusíš – z programování nikoho zkoušet nebudeme – naopak se pobavíme o tvém vztahu k digitálnu a může padnout otázka na to, co dnes Microsoft nebo my vlastně děláme. Finále pak probíhá přímo v Microsoftu, kde z původních stovek uchazečů vybíráme přibližně třicet nejlepších – ne nejtechničtějších, ale těch, kteří se opravdu chtějí posouvat a ukážou, že mají growth mindset.

Přihlašování do příštího ročníku Studentského Trenérského Centra bude probíhat od září 2020. 

Více informací na našem Facebooku nebo Instagramu.

Autor článku

Vladimír

STC znám jak z pohledu studenta-absolvena, tak teď jako leadera programu.

Nemohu se od něj už 8 let odtrhnout a je to boží komunita! A díky STC dnes pracuji na vysněné pozici v Microsoftu.

Share This

Share this post with your friends!