fbpx

IT pro středoškoláky na Mladoboleslavsku

Svět se mění. Vše je rychlejší. Pracovní pozice a jejich charakter se mění a to přináší i jiné nároky na zaměstnance. To je jen pár větiček, které v současnosti slyšíme na každém rohu.  Když jsem dostala tu čest napsat vám o aktivitách Czechitas pro středoškoláky na Mladoboleslavsku, tak jsem si začala klást otázku, jestli tato tvrzení platí i pro vás studenty.

Dovolím si předpokládat, že všichni ovládáte moderní technologie lépe než starší generace. Rozumět moderním technologiím už není doménou pouze pár geeků (tak jak to stále vidíme v seriálech) a rozhodně už to není doménou jen kluků. I přesto se pro práci v IT rozhodne poměrně malé procento lidí. Podle dat Eurostatu 79 % podniků s volnými pozicemi pro IT pracovníky má problém je obsadit. Navíc jen 10 % všech IT odborníků jsou ženy. A právě i to se snažíme v Czechitas změnit!

Misí Czechitas je inspirovat, vzdělávat a uplatňovat nové talenty k posílení diverzity a konkurenceschopnosti v IT. To děláme prostřednictvím kurzů, akademií či popularizačních aktivit. Celá myšlenka je postavena na přátelském, otevřeném prostředí, kde žádná otázka není hloupá a účastníci kurzu dostávají maximální podporu. Proto na kurzech není jen lektor, ale i adekvátní počet tzv. koučů, kteří aktivně pomáhají účastníkům s jakýmikoliv problémy či nejasnostmi. Vše se snažíme připravit k co nejvyšší spokojenosti účastníků. O tom, že se nám to daří, vypovídají například i tyto zpětné vazby:

„Oba dva lektoři vysvětlují vše srozumitelně, vzájemně se doplňují a je vidět, jak jsou sehraní. Jsou tu pro nás, vždy ochotni poradit a vyhovět nám. Je to profesionální, ale přitom vůbec ne škrobené. Cítím, že jsem v bezpečném prostředí, v němž žádný dotaz není hloupý. Obdivuji, že sami lektoři jsou přítomni i během přestávky :-). To nepotřebují odpočívat? :- D“

 

„Určitě je to skvělá akce pro ty, kteří chtějí vědět, jak ta úžasná věc – počítač a jeho SW – funguje. Teď řeším jediné – kterou akci si vybrat dřív a kterou odložit, protože jich je vypsaných tolik pro mě zajímavých, že mi chybí čas. Moc díky!”

A co může nabídnout Czechitas právě tobě? Pro tento rok jsme ve spolupráci se ŠKODA Auto na Mladoboleslavsku připravili pro středoškoláky 4 kurzy a jeden kroužek. Všechny kurzy jsou pro úplné začátečníky a není tedy nutné mít žádné zvláštní znalosti. Nechceme tvořit bariéry ani finanční, takže jeden kurz tě vyjde na krásných 590 Kč, a to hlavně díky naší úžasné komunitě dobrovolníků, podpoře partnerů a financím z grantů, za což patří všem velký dík.

A jaké akce letos na Mladoboleslavsku chystáme?

Grafický program Canva – Na workshopu se naučíš vytvářet plakáty, vizitky nebo třeba fotky na sociální sítě ve webové aplikaci Canva, která je zdarma dostupná z každého počítače.

Základy programu tě naučíme ovládat opravdu za jeden den. Vytvoříš si svou grafiku z moderních šablon dostupných přímo v Canva a ukážeme ti několik principů grafiky a typografie, abys zvládla vytvořit grafiku i čistě podle sebe a bez šablon.

Arduino – Arduino je super pro všechny, kteří mají chuť jednoduše proniknout do světa chytrých elektronických „udělátek”. Arduino ti s východem slunce vytáhne rolety. Zjistíš, jak se obléct. Rybičkám v akváriu rozsvítí světlo nebo ti zalije kytky, když bude potřeba. Nauč se naprogramovat tohoto kouzelníka!

Sociální sítě (Facebook) – Sociální sítě jsou obrovský boom dnešní doby. Jsou využívány jak k osobní komunikaci, tak i ke komerčním a marketingovým účelům. Jejich popularita neustále roste. Pomocí sociálních sítí mají jednotlivci i firmy jedinečné příležitosti k propagaci svého produktu, služby, značky či sebe samých. Zaměření tohoto workshopu bude na firemní prezentaci na sociální síti Facebook, jakožto nejsilněji užívané sociální síti v České republice.

Prozkoumej pozice v IT – Pokud chceš nasměrovat svou kariéru, pak by se ti jako první krok mohl hodit náš kariérní workshop. Odneseš si z něj, jak si vychytat svůj životopis tak, aby reflektoval jednak současné nejnovější trendy (a to i v náboru v IT) a aby zároveň efektivně prodal tvoje přednosti. A to i v případě, že máš pocit, že v novém oboru (třeba v IT), ve kterém ses rozhodl/a nastartovat svoji další kariéru, nemáš zatím co nabídnout. Podíváme se na to, jaké pozice svět IT nabízí a co která z nich obnáší. Na co je potřeba zaměřit se při studiu, seberozvoji či jaké oblasti IT je třeba znát.

Kroužek Pythonu – Kroužek tě provede úvodem do algoritmizace a programování v jazyce Python. Ukáže ti základní stavební prvky programů, jako jsou proměnné, podmínky, cykly a funkce. Kroužek slouží jako průvodce prvními kroky ve světě programování. V průběhu deseti lekcí si studenti prakticky osvojí základy programování v jazyce Python a naučí se programy nejen psát, ale i navrhovat, rozmýšlet a přicházet s řešeními.

Pro více informací o kurzech navštiv Czechitas kalendář. Chceš si kurzy od Czechitas nejprve vyzkoušet nebo preferuješ samostudium? V tom případě určitě mrkni na stránku Czechitas.cz, kde najdeš online tutoriály, blog a mnoho dalšího. Pokud chceš být stále v obraze, přidej se do facebookové skupiny Czechitas Mladá Boleslav, kde se dozvíš o všech chystaných kurzech, akcích, novinkách z prostředí Czechitas i IT. A pozor, chystá se i soutěž 😉

,,Tak co? Dáš IT šanci?“

Tento obsah byl vytvořen za finanční podpory ŠKODA AUTO a.s.

Autor článku

Jana Balcarová – Branch Lead, Czechitas – Mladá Boleslav

Jsem jednatřicetiletá projektová manažerka. V současnosti na mateřské dovolené pracuji jako regionální koordinátor Czechitas pro Mladou Boleslav. Při studiu na VŠ jsem pracovala pro různé dobrovolnické organizace, kde jsem se zábavnou formou a velmi přirozeně naučila základům řízení projektů, navázala spoustu hodnotných kontaktů a hlavně měla radost, že můžu nějak pozitivně ovlivňovat svět kolem sebe. Po škole jsem využila zkušeností a získala práci ve ŠKODA AUTO na pozici projektové manažerky pro poprodejní služby, ale pořád mě to táhlo i do neziskového sektoru, takže jsem moc ráda, že jsem se do něho mohla vrátit při mateřské dovolené.

Share This

Share this post with your friends!