fbpx

Stáž v IPRu aneb Jak jsem si zařídil profesní zkušenost jako student gymnázia

Jako součást mého celoročního osobnostního rozvoje v rámci projektu Samsung Tvoje šance jsem chtěl získat mimo jiné i konkrétní pracovní zkušenost. Mým zájmům nejbližším a celkově nejoptimálnějším prostředím pro tuto příležitost mi byl pražský Institut plánování a rozvoje.

V červenci jsem se dostal prvně do bližšího kontaktu s „IPRem”, když jsem se rozhodl se do něj vydat a poznat jej blíže jako účastník individuální exkurze. Nahlédnutí pod pokličku mi pomohlo porozumět spektru činností, které se odehrávají uvnitř a zároveň i venku ve styku s občany. Setkání se zaměstnanci probíhalo ve velmi příjemné atmosféře a obohatilo mě jak v rovině networkingu, tak i jako inspirace pro mé budoucí směřování.

Třešničkou na dortu byla „pozornost podniku” v podobě plátěnky plné skvělého čtení o pražském městském plánování společně s dokonalým designovým tričkem CAMPu (podorganizace IPRu). Během celé exkurze mě provázel jeden úžasný člověk, se kterým jsem sdílel své nadšení z agendy IPRu posledních let a se kterým jsem se nakonec dohodl, že se ještě kontaktujeme a že jim můžu pomoct při komunitní participaci k nové územní studii.  

Jak jsem získal možnost se zapojit? 

Po úspěšné exkurzi jsem napsal zpátky do IPRu mail s poděkováním, ve kterém jsem zároveň podnítil další diskuzi k oné pomoci (nazveme to hezky stáží). K tomu je důležité dodat, že po celou dobu jsem zdůrazňoval, že budu dělat práci nezištně a vidím ji především jako významnou zkušenost.

Po měsíci domlouvání formalit jsem začátkem posledního týdne v srpnu nastoupil na místo – krásný bílý participační kontejner u nádraží v Holešovicích. Ještě před akcí jsem si samostudiem na internetu zjistil podstatné informace k oné územní studii, o které jsem měl teď týden informovat veřejnost.

První momenty byly spíše v podobě pozorování, jak fungovali mí kolegové při práci a jaká další fakta sdělovali lidem. Během času jsem však již sebevědomě přistupoval k mému úkolu a pokoušel se odpovídat na otázky jako rodilý Holešovičan (jinak pobývám celý život v Ostravě:)), lidi by u tohoto typu akce totiž neradi viděli, že je o jejich místě poučuje někdo úplně cizí.  Co se týče kolegů, tak ti byli velmi přátelští a po celou dobu ke mně přistupovali jako k sobě rovnému.

„ V každé společnosti se pomocná ruka vždycky hodí;

nezapomeňte ukázat svůj zápal pro věc

a rozhodně se nebojte nových věcí!

 

Autor článku

Matyáš, 18 let

Jmenuji se Matyáš a budu letos maturovat na jednom ostravském gymnáziu. Zajímají mě města, a tak bych se v budoucnu chtěl zaměřit na jejich přerod do zdravých a udržitelných celků. 

Ještě ale než půjdu studovat vysokou školu v zahraničí, tak bych chtěl stihnout dát si rok volna, během kterého budu mít možnost získat dobrovolnické zkušenosti, snad se dostanu i k nějakým stážím a samozřejmě čas využiju i na solo traveling.

Share This

Share this post with your friends!