fbpx

Mé první pracovní zkušenosti 


Ahoj, jsem poměrně obyčejný kluk z vesnice. Na své první brigádě jsem byl na jednom ranči. Pro mě to byl první střet s dospěláckým životem. S dospělými chlapy jsem dělal od pondělí do pátku osmičky, pro mladého kluka docela brutalita.

Od malička nesnáším pocit být na někom závislý, a už vůbec jsem nechtěl být finančně závislý na rodičích. V prváku na střední škole jsem začal pomalinku budovat nějaké zdroje příjmu. První, co jsem zkusil, byl roznos letáčků pro realitní makléře. Roznášel jsem je za 20 haléřů za kus, ale po nějaké době mě to přestalo trochu bavit, a tak jsem našel lidi, kteří letáčky roznášeli se mnou. Jim jsem slíbil odměnu asi 15 haléřů za kus, takže jsem za každý letáček, který oni roznesli, měl pět halířů. To byl můj první pokus o pasivní příjem.

Po konci prváku jsem si na letní brigádu domluvil opět brigádu na stejné farmě. Byla tu nová nadřízená oproti minule, ale zpočátku všechno bylo v pořádku. Ze dne na den však přišlo snížení hodinové mzdy a vyplacení pouhé poloviny výplaty – druhá část podmíněna časově náročným úkolem. Ponaučení: nespoléhejte se na ústní dohodu, co je psáno, to je dáno.

Chci to jinak 

To byly přesně momenty, které mě donutily se nad sebou zamyslet a ujasnit si, co vlastně chci. A v tuto chvíli jsem nechtěl mít nad sebou žádného šéfa a chtěl jsem vydělávat peníze. Jak může člověk v šestnácti letech se základním vzděláním být sám sobě pánem a vydělávat? Má odpověď na tuto otázku byla celkem jednoznačná – doučovat matematiku. Ve městě, kam chodím na SŠ, byla po ní poptávka, takže nebylo moc o čem přemýšlet.

Jak se z doučování z matematiky stalo opravdové podnikání si můžete přečíst v samostatném článku.

Podnikání spolu se studiem střední školy bylo náročné, a když se k tomu přidaly zdravotní komplikace, rozhodl jsem se projekt Pětky do koše ukončit. Po ukončení doučování jsem byl nějakou dobu mimo, nebyl jsem zvyklý mít na vše čas, mít volné odpoledne, žít bez stresu, domů jezdit za světla.

 

Poté však přišla zajímavá nabídka. Ve firmě ProSpolužáky.cz s.r.o. tvoří studenti nové moderní učebnice matematiky, chemie a fyziky. Spojili se se mnou a nabídli mi pracovat na vývoji nové učebnice fyziky, neváhal jsem a nabídku jsem přijal. Možnost pracovat z domova se nenabízí každý den. Po několikaměsíční spolupráci jsem v srpnu roku 2019 převzal kompletní vývoj učebnice fyziky. Bylo super mít zase zodpovědnost za několik dalších lidí, ale vést Pětky do koše mě bavilo o dost více.

O letních prázdninách jsem začal brigádničit v centrále společnosti Samsung Electronics v Praze a musím říct, že to byla jedna z největších zkušeností v celém mém životě. O práci v Samsungu si přečtěte více v tomto článku. 

 

Rovnováha v životě je důležitá v každém věku

Když jsem se seznámil s přítelkyní, tak jsem si začal uvědomovat, jakou jsem vlastně udělal předtím chybu, když jsem se neustále soustředil pouze na práci, brigády a podnikání. Přišel jsem na to, že pokud chce být člověk opravdu šťastný a chce vést normální a plnohodnotný život, tak musí držet v rovnováze takové tři pilíře. Je to opravdu těžké, spousty lidí s tím zápasí, ale věřím, že spousta lidí je v rovnováze drží.

Hlavní pilíře podle mě jsou:


1) Zdraví
Pokud člověk nemá v pořádku své zdraví, tak je úplně jedno, jestli je mladý, starý, bohatý, chudý, ženatý či single. Pokud člověk nesleduje své zdraví a neřeší dlouhodobé potíže, tak se to po čase projeví. Dané problémy začnou více a více komplikovat běžný život, až daný jedinec nebude schopný pracovat, navazovat a udržovat osobní vztahy a žít spokojený život.

2) Práce
Každý člověk potřebuje mít nějakou práci, potřebuje mít smysl svého života, mít z čeho platit poplatky a náklady na život. Pokud ale někdo pracuje dlouhodobě 60 a více hodin týdně, tak ze života nemá nic jiného krom práce a peněz. Nemá čas navazovat osobní vztahy, zakládat rodinu, věnovat se koníčkům. Neustále se věnuje práci a zjistí, že vlastně nemá nikoho kromě práce. A začne u něj platit citát: ‚‚Opíjejí se prací, aby sebe samého neviděli ve své pravé podobě.“

3) Osobní život – vztahy
Myslím si, že osobní vztahy jsou základem všeho. Na nich se dá stavět spokojený život. Pokud mi nebude dobře, tak vím, že mám partnera nebo přátele, kteří se o mne postarají. Pokud se stane něco vážného a já budu v nemocnici, vím, že mne přítel bude navštěvovat. Když se něco nepovede, přítel mi zlepší náladu. Vydělám si v práci peníze navíc, tak pojedu s partnerem na dovolenou uvolnit hormony štěstí a načerpat čerstvé síly.

„Abych zakončil tento článek nějak motivačně, tak nic není nemožné.

Pokud si to dokážeš představit, tak to dokážeš zrealizovat.

Pokud máš nějaký sen, musíš si ho splnit.“

 

Autor článku

Luboš, 19 let

Student maturitního ročníku na přírodovědném lyceu. Vede tým, který pracuje na nové učebnici fyziky, a dále je zapojen do několika jiných projektů firmy ProSpolužáky.cz s.r.o. Jednou týdně pracuje na finančním oddělení ve společnosti Samsung. Po střední škole chce studovat obor Ekonomika a management.

 

Share This

Share this post with your friends!