fbpx

Kapitola s názvem Samsung

Díky projektu Samsung Tvoje šance jsem získal zkušenost s podnikáním, o které se můžete dočíst v mém článku Pětky do koše. Po ukončení podnikání jsem však chtěl zažít i něco jiného, a to, jaké je pracovat ve velké nadnárodní společnosti.

Na začátku letních prázdnin se mi podařilo něco, co se obvykle lidem v mém věku moc nestává. Získal jsem brigádu v centrále Samsung Electronics v Praze. Vůbec jsem nevěděl, co od toho mám čekat, protože Samsung je světoznámá firma a byla to má první pracovní zkušenost v korporátu.

V Samsungu jsem strávil de facto celé prázdniny. Snažil jsem se tam být každý den od 7:00 do 15:30 hodin, chtěl jsem poznat Samsung jako opravdový zaměstnanec. A musím říct, že to byla jedna z největších a nejnáročnějších zkušeností v mém životě.

První dny v práci 

Do Samsungu jsem nastoupil jako brigádník a měl jsem vypomáhat se vším, co bylo zrovna třeba. Hned třetí den jsem měl od rána do večera na starost recepci, takže když někdo něco chtěl, musel jsem mu to sehnat, posílal jsem zásilky, přijímal návštěvy, zvedal telefony a vyřizoval vše, co bylo potřeba. Kromě recepce jsem se angažoval na oddělení online marketingu, kde jsem se mohl podílet na přípravě nových produktů do e-shopů, tvořil jsem reporty ohledně aktivity lidí na sociálních sítích ve spojení se Samsungem, zakládal jsem faktury na finančním oddělení.

Byla to spousta věcí, které jsem měl možnost dělat, za což jsem velmi vděčný. Ale tak či tak to všechno byly jen jednorázové práce, nepovedlo se mi získat něco, co bych měl na starost pouze já.

Jednou jsem se bavil s finanční manažerkou a ona mi řekla, že by bylo možné, abych v Samsungu pracoval i během školy, že by byla ochotná najít pro mne nějakou práci, která by byla čistě moje a nedělal by ji nikdo jiný. Bylo to pro mě něco jako druhé Vánoce.

 

Jak to ve firmě funguje

Pracovat v Samsungu je velmi obohacující, a to z několika důvodů. Jedním z těch důvodů je to, že tam nepracují pouze Češi, ale i Korejci. Dvě odlišné kultury s odlišnými přístupy k práci. Korejci jsou známí tím, že jsou velmi pracovití a jedinou omluvenkou pro nepřítomnost v práci je, nadneseně řečeno, jejich vlastní parte. Kdybyste si zapomněli něco ve firmě a šli si to vyzvednout v sobotu, tak tam se 100 % pravděpodobností uvidíte korejské spolupracovníky u počítače pracovat, protože pro ně je sobota běžně pracovní.

Češi i Korejci musí vzájemně trošku znát své kulturní zvyky, aby mohli spolu vycházet a byli schopni spolupracovat. Věděli jste, že když půjdete obědvat s Korejcem, tak se může stát, že bude během jídla spokojeně mlaskat? Pro Čecha něco krajně nepřijatelného, ale Korejec tím dává najevo, že mu jídlo velmi chutná. Na pracovišti spolu Češi a Korejci zásadně mluví anglicky.

Jaké vlastnosti a dovednosti se mi v práci hodí?

Při práci v korporátu jsem ze svého předchozího podnikání využil některé vlastnosti a dovednosti, které jsem musel získat. Některé manažery jsem překvapil svou dochvilností. Byli potěšeni tím, že když se se mnou domluvili na schůzku v 10:00 v zasedačce, tak v 9:58 jsem do zasedačky vcházel. Dále velmi hodně využívám toho, že zvládám stres, resp. že zvládám pracovat pod tlakem. Třetí věc, která mi velmi v Samsungu pomáhá, je schopnost nést zodpovědnost. Jedna manažerka mi povídala, že ne každý by měl kuráž jít během prvních dnů si sednout v nové práci na recepci a nést zodpovědnost, která je s tím spojená. Ono je velmi lákavé mít nějakou moc, ale ne každý si připouští, že s mocí automaticky přichází i zodpovědnost. Já mám zodpovědnost rád, vyvolává to ve mne adrenalin. Práce, které ve mně probouzí adrenalin, mám nejraději. Člověk musí vyjít ze své komfortní zóny a naučit se něco nového.

 

Pro a proti práce v korporátu

Stejně jako podnikání, i složitá mezinárodní firma má své pro a proti. Když podnikáte, je jedno, kdy pracujete. V korporátu už to tolik jedno není, protože tam je na vaší práci závislých dalších x lidí. Korporát i počátky podnikání mají společnou věc: slovo dovolená pro vás neexistuje. Místo dovolené máte „odloženou“. Práce vám neuteče, naopak jedině přibude. Takže když se vrátíte z dovolené, máte plnou emailovou schránku a sáhodlouhé seznamy úkolů, se kterými se musíte vypořádat. Korporáty mají tendenci být stereotypní, chvíli máte pocit, že děláte něco různorodého, ale v konečném důsledku každý den vypadá stejně, přijdete do práce, dáte si kafe, sednete ke stolu, pustíte si email, začnete pracovat, oběd, pauza a po uplynutí osmihodinové pracovní doby jdete domů.

 Samozřejmě se to liší u každé pozice. Např. práce v marketingu je více různorodá než práce na financích. Takto to mají někteří lidé v korporátu, ale pak jsou tací, kteří musí chodit do práce o víkendech, ve všední dny zůstávají v práci pozdě do noci, aby vůbec stihli to, co stihnout mají. Ale toto se děje pouze nárazově, většinou když se řeší nějaká krizová situace. Začátky podnikání mi přijdou o dost náročnější. V začátcích je nutné pracovat neustále. Od rána do večera, žádné víkendy, žádný volný čas, ale odměnou je vlastní firma nebo projekt, kterého jste pánem, a když vše dobře dopadne, firma se rozroste, daří se jí, a vy z toho máte nejen dobrý pocit, ale v lepším případě i vyděláno. 

„ Za sebe mohu práci v korporátu doporučit,

takové zkušenosti, které tam člověk získá,

se nedají získat nikde jinde.

 

Autor článku

Luboš, 19 let

Student maturitního ročníku na přírodovědném lyceu. Vede tým, který pracuje na nové učebnici fyziky, a dále je zapojen do několika jiných projektů firmy ProSpolužáky.cz s.r.o. Jednou týdně pracuje na finančním oddělení ve společnosti Samsung. Po střední škole chce studovat obor Ekonomika a management.

 

Share This

Share this post with your friends!