fbpx

Tipy, jak zaujmout personalistu / co mají personalisti rádi a čeho se naopak vyvarovat

Jak zaujmout, aby mě vybrali? Co mají personalisté rádi a co ne? Co od vás firmy při výběrovém řízení čekají? To jsou asi otázky, které se vám honí hlavou, pokud poprvé v životě hledáte zaměstnání. Podobné myšlenky před 5 lety „trápily“ i mě a byla jsem celá nesvá jen z pohovoru na brigádu v obchodě s oblečením.

V praxi se mi osvědčilo hodit předpoklady a domněnky na tohle téma za hlavu. Nedomýšlejte si, co chce asi tak personalista slyšet, a odpovídejte sami za sebe a po pravdě. Vůbec nevadí, že někdy nebudete vědět, co vlastně říct, nebo si nebudete jistí, jestli je vaše odpověď dostatečně chytrá. Nesnažte se manažerovi zalíbit ani mu číst myšlenky.

Uvědomte si, že i vy něco hledáte, nejen firma, ve které se o práci ucházíte. Výběrová řízení jsou oboustranný proces poznávání se, kdy firma obvykle hledá někoho, kdo jim plus mínus sedne na hledanou pozici. Během výběrového řízení tak čekejte ověřování vašich kompetencí – a někdy vás to bude stát asi tolik energie, jako kdybyste měli napsat slohové cvičení do školy. 

Psala jsem, že jde o oboustranné poznávání, a tak si i vy připravte kritéria, která jsou pro vás zásadní a hledáte je. Budete spokojení s pevnou pracovní dobou, nebo potřebujete občas pracovat z domova? Hledáte firmu, kde budete na denní bázi mluvit anglicky? Je vám sympatičtější menší firma, kde možná budete dělat od každého trošku, nebo juniorní pozice ve větší firmě, kde vás za rok posunou na jinou, když vám vše půjde od ruky? A tak dál, a tak dál. Schválně, sepište si tři věci, které jsou pro vás zásadní, a během pohovorů a komunikace s firmou si je ověřujte. 

Přemýšlela jsem, co mě za ty roky náboru na kandidátech vždy potěšilo a co mě naopak rozladilo. Všeobecně vítám, když je kandidát sám sebou, chová se ke mně hezky a bere naše setkání jako partnerský rozhovor.

Co je super

 • Připravte si na pohovor otázky k pozici i firmě, ale klidně i na manažera. 
 • Buďte pozitivně naladění a v rámci komunikace proaktivní.
 • Když vám něco není jasné nebo vám chybí informace, zeptejte se.
 • Ptejte se na pozici, na firemní kulturu a na možného budoucího nadřízeného – ukažte zájem.
 • Aktivně komunikujte – reagujte na e-maily a zvedejte telefony.
 • Chovejte se přirozeně, klidně přiznejte, že jste nervózní, protože je to váš první pohovor.
 • Když nevíte, řekněte, že nevíte nebo si nejste jistí.
 • Nevymýšlejte si, raději řeknete „přesně nevím, ale dejte mi chvilku, zkusím se zamyslet“.
 • Odpovídejte na položené otázky a zbytečně nezabíhejte jinam.
 • Pište si během pohovoru poznámky nebo to, co nevíte, a doma si to najděte.
 • Pokud se vám firma líbila, napište poděkování za milé setkání a dodejte, že se těšíte na příště.

Co není super

 • Přijít pozdě na pohovor a dělat, že je to jedno, když to bylo jen 5 minut.
 • Neomluvit se z pohovoru a prostě nepřijít a hlásit se za týden na pozici znovu.
 • Při pohovoru mlčet (bohužel i s tím jsem se setkala, že kandidát skoro nevydal hlásku).
 • Mít chyby v životopise a motivačním dopise.
 • Zabíhat při pohovoru do příliš osobních témat (jednou mi pán začal dopodrobna vyprávět, jak se rozvádí, a bylo to velmi nepříjemné).
 • Nevědět, na jakou pozici jste se vlastně hlásili.
 • Nevyplnit úkol na pozici, ale přihlásit se na ni znovu a znovu ho nevyplnit.
 • Neslušně se chovat během setkání i v komunikaci.

Je fér si říct i to, že firmy mají zpravidla systém na zpracování kandidátů, kde vidí vše, co jste o sobě firmě poslali, ale i poznámky z pohovorů s vámi, vyhodnocené úkoly nebo testy a komunikaci s manažerem. Pokud se nedostavíte na pohovor a přihlásíte se znovu, personalista (i když jiný), to v interním systému vidí. Volali vám čtyřikrát a vy jste nevzali telefon? Ano, i tohle personalista v systému vidí a může vám to v budoucnu uškodit. Stejně jako jiní lidé mění i recruiteři a personalisté během své kariéry firmy. Je tedy možné, že se s někým potkáte víckrát, i když v jiné firmě. Ačkoli si myslím, že osobní záležitosti a antipatie do náboru nepatří a jsou neprofesionální, buďte opatrní, jak se na pohovoru i po zamítnutí zachováte. Na sprostá slova tedy rychle zapomeňte, i když budou některá výběrová řízení špatně udělaná a budete si o firmě myslet cokoli.

Tento obsah byl vytvořen za finanční podpory ŠKODA AUTO a.s.

Více informací o autorce:

Petra

Jmenuji se Petra Nulíčková a během studia na vysoké škole jsem začala pracovat v Alza.cz, kde aktuálně zastávám pozici HR Business Partnera pro 4 oddělení. Začínala jsem ale jako stážista bez jakýchkoli zkušeností v oblasti HR. Věřím, že když člověk chce a věnuje čas rozvoji, je možné téměř vše, proto mu věnuji velkou část mého volného času.

 

Share This

Share this post with your friends!