fbpx

Gap year – co to znamená a jak to funguje?

Dát si rok pauzy od studia! Asi vás to už někdy také napadlo!? První myšlenka, kterou má hodně studentů tak nějak zasunutou v hlavě a občas na nás vykoukne je prostě jen odpočinout si od školy. A hned v zápětí většinou přichází i to, jak takový rok využít na cestování a poznávání nového.

Rok mezi střední a vysokou určený právě na takovéto objevování je poměrně tradiční záležitostí v USA, Velké Británii, Kanadě… tisíce studentů většinou vyjíždí právě v tomto období poznávat sebe i svět.

Dnes se pojemgap year” (gap bylo myšleno právě jako ta pauza před VŠ studiem) nicméně používá šířeji. A pojem je brán jako jakákoliv, zpravidla roční nebo půlroční, pauza během studia. Může to být třeba i po prváku na univerzitě, který jste nezvládli, ze školy vás vyhodili, nebo jste prostě zjistili, že to není to pravé ořechové pro vás a sami jste odešli. Nebo rok pauzy mezi Bc. a Mgr. studiem, po výšce, než nastoupíte “do procesu”… nebo vlastně kdykoliv jindy. Teoreticky i kdykoliv během pracovního života, ale v tom případě se spíše setkáte s pojmem “sabbatical”.

Teď si možná říkáte, co může být tak složitého dát si prostě roční “voraz”? No, pokud chcete pouze pauzu, od které nic neočekáváte a nechcete z tohoto období nic získat, pak je to v pohodě (a dál není třeba číst).

Pokud ale přemýšlíte o tom, že právě váš “gap year” bude ten rok, na který budete zpětně vzpomínat celý život, nejen protože to byla jedna velká párty, ale protože se chcete během tohoto roku naučit něco o sobě, o světě, poznat nové přátele, naučit se nové dovednosti, pak je fajn si popřemýšlet, jak by to konkrétně vše mělo vypadat. Než začneme společně brainstormovat, pak je fajn se podívat na výhody/nevýhody a způsoby, jak gap year trávit.

 Co získám – plusy a benefity kolem gap yearu

Jak už jsem říkala, “gap year” se zrodil na anglo-americkém trhu. A stalo se dobrým zvykem rodin, zejména střední třídy, posílat své děti “na zkušenou”. Top 3 regiony pro Američany jsou: Evropa, Jižní a Jihovýchodní Asie a Střední Amerika. Pokud vyjíždí děcka z jiných zemí, směřují většinou také do J/JV Asie a zemí typu Guatemala a Costa Rica. Podle “Asociace gap year organizací” hodnotí ti, kdo tento rok volna od školy prožili, pohledem 4 kategorií tj. to, co vám to může dát, můžeme rozškatulkovat na čtyři oblasti přínosů:

V osobním rozvoji: rozvinout se osobnostně, mít čas na sebereflexi, opravdu dospět, získat sebejistotu, rozvinout komunikační dovednosti vč. schopnosti komunikovat s lidmi s absolutně odlišným kulturním backgroundem, hledat/najít smysl života

V oblasti vnímání světa kolem nás: rozvinout zájem o to, v jakém světě žijeme, pomoci pochopit a respektovat odlišné kultury, inspirace více se zapojovat jako dobrovolník v komunitách doma i v zahraničí.

V nastartování kariéry: získat nové dovednosti pro budoucí pracovní kariéru vč. rozvinují jazykových dovedností, získání zkušenosti, která mi následně pomohla k lepší práci, a celkově mít kvalitní gap year jako dobrou položku v CV.

V dalším studiu po návratu: lepší připravenost na život a studium na univerzitě, pomoc při rozhodování se, co vlastně chci studovat, zlepšení jazyka, který je pro studium VŠ třeba.

Jak se (sebe)propagací začít

Když se na ten seznam podíváme, zdá se, že jedna výhoda trumfuje druhou. Kdo by nechtěl poznat více sám sebe, to, co od života chce, získat větší rozhled, samostatnost, toleranci, schopnost se domluvit cizími jazyky a vyzkoušet si, zda se zvládnu starat sám o sebe v neznámém prostředí a v nečekaných situacích. Průzkumy také ukazují, že “gappers” (ti, co si gap year střihli) jsou dokonce po návratu lepší studenti a zpravidla i následně úspěšnější v hledání práce než ti, kteří zvolili pohodlnější cestu a zůstali doma.

Na druhou stranu je jasné, že tyto výhody určitě nejsou zadarmo. A to jak doslova, tak přeneseně.

Takový rok může stát dost peněz (ale viz níže další kapitoly: bude záležet, jakým způsobem si ho „dáte“). Ale také vás může stát trochu nervů, nepohodlí, nejistoty… díky tomu ale právě rosteme. Kurzy osobního rozvoje jsou fajn, ale garantuji vám, že pár nečekaných situací na cestách (a že jich zažijete pravděpodobně dost), vás rozvine rozhodně také, a možná ještě intenzivněji (#learningbyexperiencing).

Celý článek je k přečtení na webové stránce: https://www.careerdesigner.cz/kariera-na-cestach-gap-year

Autor článku

Petra
kariérový kouč / poradce / lektor, zakladatelka CareerDesigner.cz

Petra pracuje s lidmi a jejich rozvojem od 2004, od 2009 pak podniká na volné noze. Pod brandem CareerDesigner tvoří a vydává vlastní kreativní kariérové produkty jako je Kariérový diJÁř pro práci s osobním rozvojem a osobní značkou, Kariérové karTY pro volbu střední školy atd. V kariérovém koučování/poradenství s lidmi nejvíce řeší témata: práce s autentickou osobní značkou online i offline, velké profesní změny (jak na tranzice z oboru do oboru) a kariéru na cestách (gap years, sabbaticals, expat práci a kariéry digitálních nomádů).

Petra pracuje již několik let na dálku půl roku z roku ze Střední Ameriky. Původně ze Salvadoru, nyní více z Guatemaly a Mexika, kde také pořádá kariérové retreaty, kde lidem z Evropy skrz zážitky pomáhá poznat obyčejné životy zajímavých místních lidí.

Share This

Share this post with your friends!