fbpx

Úvod do kryptoměn

V roce 2020 jsme v digitální době. Bez smartphonu a počítače už je málokdo ochoten pracovat, bavit se a efektivně fungovat. Přesto jsme ještě na úplném začátku toho, co můžeme nazvat „Internet of Value“.

 Digitalizace, evoluce přesunu peněz a hodnoty, automatizace… Vše se vyvíjí, ale zatím ne tak rychle, jak by to bylo možné. Stále existují bariéry v přístupu k inovacím.

Práce ve světě kryptoměn

Pokud se budete zajímat například o pracovní nabídky v oblastech krypto aktiv a blockchainu, tak překvapivě zjistíte, že většina projektů se vyvíjí v již známých programovacích jazycích. Jako C, C++, JavaScript, Python, Go

A setkáte se s pozicemi inženýr blockchain systémů, vývojář či programátor chytrých kontraktů.

osobně jsem se na začátku kariéry věnoval programování několik let, ale jelikož to nebyla oblast, která by naplňovala to, kde mohu přinést nejvyšší přidanou hodnotu, směřoval jsem svůj zájem na pole obchodu, investic a případů užití pro krypto aktiva.

Kryptoměny lze obchodovat 24 hodin 7 dní v týdnu. Aktuálně banky či finanční instituce nemají příliš pracovních pozic v oblasti tradingu kryptoměn, ale spíše vývojářů blockchainu.

Nicméně lze pracovat jako privátní obchodník kryptoměn, případně správce fondu krypto aktiv pro investory.

Ta nejkvalitnější krypto aktiva, která budeme na denní bázi používat k transakcím a přesunu hodnoty, získají významně na své hodnotě.

Pokud vás zajímá více o investování do této nové třídy aktiv, podíváme se detailněji na toto téma v příštím článku.

Kdo z vás slyšel pojem bitcoin?

A víte, jak funguje? A co pojmy jako krypto aktiva, kryptoměny, virtuální měny, digitální aktiva apod.?

S těmito a dalšími technologiemi se již dnes potkáváme a další budou přibývat. Není to vždy úplně snadné téma na pochopení. Na druhou stranu se v těchto technologiích skrývá obrovský potenciál efektivity, transparentnosti a snadného přístupu všech k přesunu hodnot.

Co to je kryptoměna? Kryptoměna je forma peněz, která existuje pouze v digitální formě na počítačích a využívá různé formy kryptografie. Většina kryptoměn využívá technologii blockchain.

A co to je ten blockchain?

Blockchain je forma distribuované účetní knihy, která zaznamenává všechny transakce a současně neumožňuje přepis a změnu již existujících záznamů. To, aby transakce v síti byla uznána jako platná, zabezpečuje tzv. konsensus sítě neboli určený počet uzlů sítě schvaluje platnost transakcí.

Jednoduše řečeno: Blockchain je něco jako velký excel, který zaznamenává přesuny kryptoměn v síti mezi jednotlivými účty. Záznamy v této knize transakcí lze jen přidávat, nikoliv mazat.

V příštím článku se dočtete, jaké mají kryptoměny a blockchain využití ve firmách a kde všude se s nimi můžete setkat.

Autor článku

Petr

Petr vystudoval fakultu Informatiky na ČZU se zaměřením na Informační systémy a Ekonomii. Je zakladatelem společnosti Digital Assets Capital s.r.o. a fondu DAC. Je autorem knih „Manager 4.0 in Agile World of 21st Century“ a „XRP vládce kryptoměn“. Profesně se věnuje řízení týmů vyvíjejících aplikace pro omni-channel odvětví ve společnosti Metro AG v Německu.

Share This

Share this post with your friends!