fbpx

Můj pohled na kryptoměny

Ahoj čtenáři, jmenuji se Petr a jsem 19letý student, který se už přes rok zajímá o kryptoměny. Rád vám zde sdělím, jak jsem se k nim dostal a proč si myslím, že je to pro nás skvělá „novinka“ – kryptoměny už tu sice jsou více než 10 let, ale mnozí o nich ještě moc neví.

Nebudu se rozepisovat příliš do hloubky, chci totiž, aby byl článek snadno pochopitelný i pro laiky. Spíše to vezmu z mého úhlu pohledu a zaměřím se na to, jaký pro nás kryptoměny mohou mít přínos.

Já a kryptoměny

Pamatuji si, jak jsem začal číst knihy o dosáhnutí finanční svobody. Po pár knihách jsem byl nadšený a začal jsem si dávat finanční cíle. Dost jsem hledal, do čeho bych mohl investovat, a v tu dobu jsem na Instagramu narazil na Josefa Hoanga. Josef mluvil o tom, jak se dá v kryptu vydělat, a také technologii vysvětloval. Samozřejmě mě to přilákalo a zhlédl jsem všechna videa na jeho YouTube kanálu. Mimochodem doporučuji, stačí zadat do hledáčku Josef Hoang Kryptoměny a vyjede na vás dost videí, ve kterých Josef vše krásně a srozumitelně popisuje. Tehdy mi bylo jedno, co za kryptoměnami je, jenom jsem chtěl co nejdříve vydělat. Když to zkrátím, ke kryptu jsem se dostal jako skoro každý – kvůli investování.

Z úplného začátku mě hnala myšlenka, jak vydělám velký balík, jelikož to bylo krátce po velkém boomu a následně pádu Bitcoinu z 20 000 dolarů. Věřil jsem, že se hodnota Bitcoinu zase vrátí na původní hodnoty a výš, a nebál se do investování skočit. Světe div se, nakonec jsem na tom i vydělal, sice to nebyl zrovna velký balík, jak jsem očekával, ale i tak mě to nadchlo tolik, abych se o kryptoměny začal zajímat daleko víc.

Nabytí vědomosti

Jednoho dne se mi poštěstilo a dostal jsem se do projektu Tvoje Šance, který mi pomohl setkat se s kryptoodborníky a dokonale si s nimi o problematice popovídat. Jedním z nich byl i Karel Fillner, snad největší český zastánce kryptoměn. Díky diskusi s experty jsem pochopil, že kryptoměny nejsou jenom o investování, jak si většina myslí, ale je za nimi něco mnohem většího…

Proč se mi vlastně krypto líbí?

Nejde až tak o krypto obecně, ale o technologií zvanou ,,blockchain‘‘, která za kryptoměnami stojí.

Co to blockchain je? Můžete si ho představit jako velkou účetní knihu, která zaznamenává každou transakci provedenou v kryptoměnách. Nejenom že je blockchain decentralizovaný, ale také je tak zabezpečený, že v něm nikdo nemůže falšovat transakce – a tím myslím DOOPRAVDY NIKDO. Navíc je anonymní, což je jedna z jeho velkých výhod, za chvíli se k ní ještě vrátíme.

Teď jsme si v krátkosti vysvětlili, co to blockchain je, a pojďme si představit jednu kryptoměnu, třeba tu nejznámější – Bitcoin.

Bitcoin je to kryptoměna (síť), jejíž hlavní unikátností je plná decentralizace (je samostatná a nepotřebuje nikoho, kdo ji bude řídit, výjimkou jsou těžaři, kteří jsou nezbytní k chodu celé transakční sítě). Je navržená tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu nijak ovlivňovat, falšovat, ovládat peněžní toky nebo ZPŮSOBOVAT INFLACI. Konečné množství Bitcoinů je omezené a známé – 21 milionů – a postupně se do oběhu uvolňuje už od roku 2008.

Aby se mohly v Bitcoinech (a dalších kryptoměnách) posílat platby, je zapotřebí někoho, kdo ověří, jestli je transakce správná a může se zapsat do velké účetní knihy (blockchainu). Právě od toho tu máme těžaře, kteří v podstatě udržují celou síť v chodu – a dostávají za to slušnou odměnu v podobě Bitcoinů.

Dříve jste mohli Bitcoiny (i další kryptoměny) těžit na běžném počítači i vy sami. S tím, jak se jich postupně do oběhu uvolňuje víc a víc a je už vytěžena větší část celého množství, je stále těžší těžit další a další. Dnes už proto k těžbě potřebuje člověk velké výkonné počítače v hodnotě statisíců. Samotnému jedinci se navíc těžba moc nevyplatí, protože spotřebovává docela dost elektrické energie.  

Teď ještě něco k anonymitě: Bitcoin (nebo ostatní kryptoměny) umožňují s pomocí blockchainu posílat platby z jednoho konce světa do druhého, a to anonymně a rychle v závislosti na poplatku, který si člověk zvolí. Anonymita dnes přitom začíná hrát velkou roli, jelikož se dostáváme do světa, ve kterém bude čím dál větší vzácností.

Můj pohled

Nyní se pojďme podívat, proč si myslím, že můžou kryptoměny z ČÁSTI (ne úplně) nahradit dnešní fiat měny (vládní peníze).

Pokud se trochu zajímáte o světovou ekonomiku, víte, že vlády tisknou peníze, které nejsou ničím kryté – zlatem, stříbrem ani jinou vzácnou komoditou. Je to prostě vytištěný „papír“, kterému dáváme hodnotu. Jelikož vlády ten papírek můžou vytisknout, kolikrát chtějí, stávají se peníze méně a méně cenné a vzniká inflace, tedy zdražování. Určitě znáte někoho (nebo i vy sami jste ten typ člověka), kdo často nadává, jak je vše drahé a jak ceny rostou nahoru – to je právě důsledek inflace.

Bitcoin nezpůsobuje inflaci, nikdo ho neovládá, dalo by se říct, že se ani nedá zničit – a navíc s technologií blockchain může zlepšit určitou část společnosti. Samozřejmě ale všechno záleží na lidech.

Asi rok zpátky jsem byl na kurzu o kryptoměnách a jeden nejmenovaný člověk, kterého jsem tam potkal, mi vyprávěl, že pracuje v Alze na oddělení pro ověřování podvodných transakcí. Samozřejmě jsem se zeptal, jak na tom je Bitcoin, a dozvěděl se, že dotyčný za 5 let práce v Alze nikdy nezažil podvodnou transakci s Bitcoinem ani jakoukoli jinou kryptoměnou.

Neříkám, že tato technologie nemá své pro a proti, někteří s kryptoměnami obchodují na černém trhu, ale vše je o lidech. Záleží, jak člověk technologie používá.

Tady ještě pár odkazů, které by vás mohly zajímat:

Články od Karla Fillnera – http://btctip.cz/author/fillner/

Ceny kryptoměn – https://coinmarketcap.com/

Články v aj – https://cryptonews.com/

Autor článku

Petr

Mám vystudovanou střední školu elektrotechniky, ale v tomto oboru se moc pohybovat nebudu. Vzdělávám se v oblasti nemovitosti a kryptoměn. Rád čtu knihy osobního růstu a financí. Zatím mám v plánu jít na Ostravskou univerzitu, obor – rekreologie, ale to se možná ještě změní:) Jelikož teď mám hodně volna, tak se ho snažím využít různými stážemi.

Share This

Share this post with your friends!