fbpx

Využití kryptoměn

Finanční transakce

Kryptografie využívaná kryptoměnami používá tzv. soukromý klíč (heslo) a veřejný klíč (číslo účtu)

Ten, kdo zná soukromý klíč (heslo) k tomu veřejnému (číslo účtu), ovládá všechny kryptoměny na tomto účtu uložené. Můžete se také setkat s pojmy jako mince, virtuální mince, tokeny.

Jinými slovy. Pokud chcete obržet například kryptoměnu XRP na svoji kryptoměnovou peněženku, sdělíte odesílateli svůj VEŘEJNÝ klíč, který vypadá třeba takto: rpBYgg3LWPqfwzwaigT5ZP1ndCZBLwazoB, a on vám například v aplikaci Ledger LIVE pošle 100 XRP mincí. K tomuto přesunu hodnoty nepotřebujete ani banku a ani platební kartu.

Právě jsme tedy odeslali 100 XRP, které mají hodnotu 20 dolarů (při kurzu 0,20 dolaru za 1 XRP token) komukoliv na světě, kdo nám dal svoji veřejnou adresu (klíč), a to v rámci distribuované mezinárodní sítě zhruba za 4 vteřiny.

Bez omezení bankami a institucemi, transparentně, bezpečně a za poplatek 0,00001 XRP, což představuje 0,00005 Kč. Stejný či podobný poplatek by byl účtován při převodu 1 miliardy korun. Toto je jen jeden z mnoha případů užití kryptoměn.

Zdroj: Ledger LIVE aplikace – poslání XRP

Logistika

Technologie blockchainu může sloužit také v oblastech Supply Chain, tedy v dodavatelském řetězci k větší transparentnosti, kvalitě a efektivitě dodávek. Často se využívá ke sledování původu potravin.

Sám jsem zrealizoval případ užití blockchainu ve společnosti Metro AG, která se zaměřuje na prodej potravin.

Jednalo se o oblast vlastních výrobků a schvalování jejich parametrů až 26 zeměmi, včetně výroby vybraným dodavatelem.

V oddělení kvality výrobků, logistice a jednotlivých zemích bylo velmi složité vytvořit nový vlastní výrobek firmy Metro, tak aby byl schválen ve všech 26 zemích, kde má firma zastoupení. Posílaly se excelové soubory, e-maily a probíhala někdy zmatená komunikace i po telefonu.

Blockchain řešení umožňuje vidět aktuální stav výrobků a schválených parametrů okamžitě všem oddělením včetně dodavatele. Dále toto řešení umožňuje automatické hrazení faktur a aktualizaci záznamů.

Využití při hraní her a získávání informací bez reklam

Využití kryptoměny BAT a internetového prohlížeče Brave vám umožní sledovat a číst obsah, za což jste odměněni právě kryptoměnou BAT. Autoři obsahu dostávají také BAT tokeny na základě zaměření pozornosti uživatelů. A zadavatelé reklamy dosahují vyššího ROI (return on investment) a lepšího zacílení a platí BAT tokenem.

 Token ENJ (Enjin) vám umožní nákup virtuálních předmětů v počítačových hrách a jejich přenositelnost do dalších her.

Využití ve video průmyslu

XRP kryptoměna stojí za projektem Coil a Cinnamon. V případě Cinnamonu dostává tvůrce videa peníze za čas strávený uživateli u jeho videí. Vše na bázi mikroplateb a plateb za sekundy sledování.  Coil buduje internet bez reklam prostřednictvím komunit a také tím, jak se nově staví ke konzumaci obsahu.

Užitečné odkazy: 

https://coinmarketcap.com/  – přehled tržní kapitalizace kryptoměn a zdroj dalších informací o krypto projektech

https://www.coindesk.com/ – krypto novinky

https://cryptonews.com/ – krypto novinky

Autor článku

Petr

Petr vystudoval fakultu Informatiky na ČZU se zaměřením na Informační systémy a Ekonomii. Je zakladatelem společnosti Digital Assets Capital s.r.o. a fondu DAC. Je autorem knih „Manager 4.0 in Agile World of 21st Century“ a „XRP vládce kryptoměn“. Profesně se věnuje řízení týmů vyvíjejících aplikace pro omni-channel odvětví ve společnosti Metro AG v Německu.

Share This

Share this post with your friends!