fbpx

Finanční gramotnost

Peníze a jak s nimi zacházet, to je téma staré jako lidstvo samo. Nevím, jak u vás, ale ve spoustě rodin jsou peníze opomíjené téma. S dětmi se dospělí o penězích moc nebaví. Jediné, co si z dětství pamatujeme naprosto přesně, je, že rodiče si peníze netisknou!

Často vidí lidé za penězi, financemi a ekonomikou nudná čísla. Když se však podíváte blíže, zjistíte, že peníze jsou běžnou součástí našeho života. A když s nimi umíte správně zacházet, může být ten život mnohem hezčí. Takzvaná finanční gramotnost tu byla od nepaměti, jen teď je o ní více slyšet, a to je dobře!

Dříve to byl takzvaný selský rozum a správné hospodaření. Nemůžeš vydat více než vyděláš. Mysli na zadní vrátka. Měj železnou rezervu. V době
hojnosti mysli na slabší léta. Měj peníze v hrníčku, pro strýčka příhodu. Proč je to zvlášť v dnešní době tak důležité?

Tak nějak podvědomě víme, že je dobré neutratit vše, co vyděláme. Když ale těch lákadel je všude tolik. Projdeme se po městě a na jednom rohu můžeme nechat stopáďo za kafe, mezitím koupit appku za dva dolary, ke svačině kus chleba s avokádem klidně za stovku a nedej bože, když na vás na webu koukne reklama na super tričko a tenisky ve slevě, no nekup to. A už to z toho účtu lítá, kolikrát ani nevíme za co. Na konci měsíce pak jen koukáme, co zbylo. Je-li naší hlavní misí tady na světě žít spokojený život a víme-li, že většina hádek v rodinách je kvůli penězům, proč se nenaučit, jak s nimi zacházet a mít o starost míň?

Co bylo dříve běžné, dnes už dávno neplatí. Mění se naše programy v hlavě, to, co je „normální“. Naše babičky by při představě, že svůj dům budou splácet 30 let, ani nespaly. A my jsme dnes v situaci, kdy se pomalu modlíme, aby nám tu hypotéku dali. Dneska přemýšlíme stylem koupím si to hned  a nebudu čekat. Dříve bylo normou myslet ve stylu ušetři si a počkej, ono ti nic neuteče.

Nakládání s penězi v praxi není moc o číslech, ale jde o velkou psychologii. Touha mít vše hned je spojená s přirozenou lidskou vlastností porovnávat se. Kdysi se naše babička mohla projít po vsi a pak si doma notovat, jak mají ten dům v rychtiku, že i tu zahradu mají oproti sousedům velkou. Měla radost, že jsou na tom v té vsi dobře. A jak je to dnes?

Na Instagramu můžeme prakticky neustále sledovat, kdo se jak má, kde je na dovolené, co si koupil, co obědvá a co má na sobě. A to nejen u souseda, ale prakticky po celé zeměkouli. Proto jsou sociální sítě tak sledované, my lidé milujeme porovnávání. Firmy si toho jsou moc dobře vědomy a díky tomu budují své velké zisky. Marketing tak využívá naší slabosti a podněcuje nás v to, abychom si udělali radost nějakou další věcí, bez které bychom se objektivně obešli.

Co kdyby nám dělalo radost budování vlastního majetku? Jak by se vám žilo, kdybyste věděli, že ať se stane cokoliv, vy a vaše rodina vydrží půl roku, rok, dva… Mimochodem, víte, jak se měří bohatství? Bohatství se měří v čase. Jak dlouho by vám vydržel váš životní standard, kdyby vám přestal chodit příjem z práce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na e-mail: info@karierko.cz

 

Články seriálu PENÍZE A ŽIVOT

Autor článku

Lucie

Lucie pracuje jako manažerka v konzultantské firmě a lektorka finanční gramotnosti. Ve světě financí se pohybuje už od vysoké školy. Pražskou ČZU zakončila diplomkou o penzijním systému České republiky a v bakalářce řešila financování bydlení. „Věřím, že zdravý přístup k příjmům a výdajům patří ke klíčovému vzdělání, a proto už od roku 2014 učím děti v rámci projektu denfinancnigramotnosti.cz. Dnes je mi 32 let a zkušenosti, které jsem nasbírala jako konzultant, předávám dál v pozici manažerky.“

Webové stránky Luciehttps://luciebaslova.cz/

Share This

Share this post with your friends!