fbpx

Opravdu dnes bez cizích jazyků nepřežijeme?

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Tohle alespoň párkrát za život slyšel snad každý z nás. Je to ale pravda? Opravdu jsou jazyky až tak důležité? Nebo se to říká jen na prázdno, ze zvyku, protože se to říkalo vždycky?

Asi není třeba přemýšlet příliš dlouho, aby člověku došlo, že jazyky důležité jsou – prakticky neexistuje obor, kde by bylo možné pracovat bez komunikace s ostatními. Někdo musí rozdat práci, někdo ji musí pochopit, někdo musí navíc komunikovat se zákazníky.

Nestačí k tomu ale mateřština? V řadě firem a profesích pochopitelně stačí – zatím. Takových firem ovšem začíná ubývat. I u nás už působí spousta nadnárodních společností, ty domácí začínají spolupracovat se zahraničím a nezapomínejme ani na to, že tu pracují cizinci.  Zkrátka a jednoduše – ano, cizí jazyky důležité jsou a budou. Pokud některý dostatečně neovládáte dnes, existuje poměrně vysoká šance, že zítra to budete muset změnit. 

Cizí jazyk je nutností. Ale který?

Důležitost jazyků je nám připomínána prakticky na každém kroku, co ale chybí, jsou konkrétnější informace. Přinese nám úspěch a životní štěstí jakýkoli jazyk? A stačí jeden? Nebo je opravdu potřeba se jich naučit víc?

Vlastně na to neexistuje žádné univerzální pravidlo. Nakonec kdyby nějaké takové bylo, neměli bychom příliš nad čím přemýšlet, volba by byla jasná a jednoduchá.

Pravdou každopádně zůstává to, že každý jazyk se počítá, stejně jako to, že jako uživatel více jazyků před sebou máte mnohem více otevřených dveří, přestože to pochopitelně záleží na tom, co a kde chcete dělat.

Světové, nebo méně užívané jazyky?

V dnešní době se – alespoň u nás – převážná většina lidí učí angličtinu. Ta je na většině škol povinná a celkově se tváří jako jediný cizí jazyk, který k životu potřebujeme. Nedomluvíme se snad anglicky úplně všude? Proč se potom snažit s dalším jazykem?

Je sice pravda, že na řadě míst angličtina stačit bude, ta navíc v mnoha oblastech (věda, IT, sport) funguje jako lingua franca = jazyk sloužící ke komunikace lidem, kteří mají odlišnou mateřštinu. Tento světový jazyk je tedy v dnešní době prakticky nutností, ne vždy ale stačí. Proč?

Jak již bylo zmíněno – anglicky dnes umí skoro každý, alespoň co se mladší generace týče. Pokud se tedy budete např. ucházet o práci někde, kde vyžadují cizí jazyk, angličtinou příliš neohromíte, nepovažuje se už tolik za vaši výhodu jako spíše za takový standard. Navíc ne všude se anglicky domluvíte, druhý cizí jazyk tedy rozhodně není od věci. Jenže který?

Dá se říct, že se počítá prakticky kterýkoli. S těmi světovými (španělština, francouzština) máte více možností, jelikož jsou užívány ve spoustě firem i zemích. Ovšem ty „menší“ jazyky vám zase dávají výhodu toho, že je u nás neovládá tolik lidí – a nakonec to může skončit tak, že se nebudete vy ucházet o práci, ale práce o vás.

Naučit se afrikánsky a doufat, že po vás některá firma bude toužit, je nepochybně smělý a dobrodružný plán, nezaručuje ovšem úspěch a okamžité jistoty, pojďme si proto krátce přiblížit jazyky, které jsou v našich končinách pravděpodobně nejžádanější.

Na jaké jazyky se tedy zaměřit?

Angličtina

Jak již bylo zmíněno výše, angličtina je prostě základ, a to na pracovním poli, ale často i na cestách nebo v oblasti kultury – koneckonců ani na Netflixu není vše počeštěno a kdo na to má čekat?

Němčina

Nemíváme ji v lásce a dobrovolně si ji spíše nevybíráme, pravdou ale je, že zrovna v naší republice němčina žádána je. Zaprvé je to úřední jazyk hned dvou sousedních států, zapomínat ale nesmíme ani na to, že u nás působí nezanedbatelný počet německých/rakouských firem.

Ruština

Ruština stejně jako Rusko samotné se těší snad ještě menší oblibě než němčina, překvapivě ale také nabízí poměrně široké uplatnění (chcete-li se stát např. astronautem, ruštině se nevyhnete), navíc je to slovanský jazyk, může se vám tedy učit lépe, než byste možná čekali. Za pozornost pak mimo ruštiny stojí i ukrajinština.

Španělština

Španělštinu využijete zejména při cestách po světě, rozhodně se jí totiž nemluví pouze ve Španělsku, ale i např. v některých zemích Jižní Ameriky. V poslední době jsou navíc dost populární některé španělsky mluvící seriály – tak proč se jim nenaučit rozumět?

Italština

O italštině se říká, že je nejkrásnějším jazykem světa, samozřejmě ale není využitelná jen jako prostředek, jak si získat srdce své vyvolené. Opět se jedná o jazyk významný v kultuře, řada firem je italských a Itálie samotná je koneckonců místem nejen letních, ale i zimních dovolených.

Jak a na jaké úrovni se naučit jazyk

Všechno se to samozřejmě řekne snadno, jak to ale provést? Ani zde bohužel není všeobecné pravidlo – někdo se učí lépe sám, někdo potřebuje vést.

Jisté je ovšem to, že je důležité v jazyce hlavně pravidelně komunikovat a že je potřeba stanovit si jasný cíl. Na řadě míst budete k prokázání svých schopností potřebovat jazykový certifikát – zjistěte si proto předem, kterou úroveň musíte získat vy, pak už budete vědět, čeho je třeba dosáhnout.

Autorka článku

Lenka Brabencová

Share This

Share this post with your friends!