fbpx

První kroky k založení vlastního byznysu

Jsi iniciativní a netoužíš po tom, aby tě někdo zaměstnával? Můžeš začít podnikat a živit se takzvaně sám na sebe

Máš nápad na podnikání a nevíš, jak ho zrealizovat? Přemýšlíš o podnikání, ale váháš, jestli je to pro tebe to pravé? Byznys právě tobě „na míru“ za tebe nevymyslíme, ale připravili jsme článek nabitý informacemi, které ti pomůžou se rozhodnout, jestli ti podnikání sedne  a jak na něj. Tohle je první článek ze série zaměřené na informace a tipy z oblasti podnikání.

Co si rozmyslet, než začnu podnikat

V naší společnosti je podnikání velmi často spojováno s luxusními domy a auty a rychle vydělanými penězi. Sen každého podnikatele samozřejmě je, aby se jeho podniku dařilo, ale tomu předchází spousta tvrdé práce, starostí a bohužel i neúspěchů. Velké množství nových byznysů skončí hned na začátku, proto je důležité začít správně. Úspěch ale záleží také na tvé povaze, nápadech, trpělivosti, odolnosti a entuziasmu.

V prvním kroku si ujasni, v jakém oboru chceš podnikání rozjet. Může to být obor, který už studuješ na střední škole, ale můžeš se třeba i realizovat ve svých koníčcích. Je také dobré si vyzkoušet podnikání už během studia, kdy na příjmu z podnikání nejsi finančně závislý nebo závislá.

Polož si otázku „Proč chci podnikat?“. Když budeš důvod znát, bude tě motivovat. Znáš to ze školy, pokud máš k nějaké činnosti motivaci, mnohem ochotněji do ní investuješ energii, čas i peníze a snáze překonáváš překážky, které se po cestě objeví.

Také je nasnadě otázka, jestli chceš podnikat sám nebo s parťákem/parťačkou.

Potřebuješ pro výkon práce speciální prostory, nebo můžeš pracovat odkudkoliv? Budeš případně dojíždět za zákazníky a práci vykonávat u nich? I tohle chceš vědět předem.

V neposlední řadě si zjisti, kdo je tvoje konkurence a v čem jsi lepší než ostatní.

  Jakou formu podnikání zvolit?

  V dalším kroku zvaž, jakou formu podnikání zvolíš. Na začátku pro tebe bude nejspíš ideální jedna ze dvou následujících variant:

  • živnostenský list,
  • společnost s ručením omezeným.

  Forem podnikání je ale v České republice několik. O všech formách a možnostech jejich založení se dozvíš v dalším článku.

  Plán do budoucna

  Už máš rozmyšleno, v čem chceš podnikat a proč? Gratulujeme ti, máš kus cesty za sebou, další kus tě ale ještě čeká. Stanov si podrobný plán, ať se můžeš posouvat kupředu. Nevytvářej jen jakési „odškrtávátko“ úkolů, ale sepiš si dlouhodobou vizi, kterou budeš chtít postupně naplňovat.

  V takovém plánu si ujasni, čemu se konkrétně chceš věnovat, a sepiš to do několika krátkých odstavců. Rovněž si v něm stanov, kam se chceš posouvat v následujících několika letech – a v neposlední řadě si rozvrhni finance a prozkoumej, jakou budeš mít konkurenci. Udělat správný byznys plán je důležitá a základní věc, proto se i tomuto tématu budeme věnovat v samostatném článku.

  Obecně je vždycky dobré stanovit si menší cíle, které postupně povedou ke kýženému výsledku, než mít velké oči a zamotat se do sítě stresu, nestíhání a zklamání.

  Tipy a rady na závěr

  Ještě pro tebe máme několik tipů, jak si otestovat podnikatelský nápad – a to od Juraje Kováče, zakladatele Rozbehni sa!

  Do testování investuj maximálně:

  • 100 hodin,
  • 100 euro.

  Otestuj si zájem a zaměř se na takový produkt, který ti bude od začátku generovat příjem. A od nápadu si udržuj zdravý odstup.

  Autor článku

  Radka

  Radka pracuje jako projektová/account manažerka. Jakákoliv organizace práce a vedení týmu lidí ji není cizí. Miluje systém a pořádek. Kde není, tam se ho snaží zavést. Baví ji práce s textem, audiem a videem. Sama má zkušenosti s podnikáním a prací takzvaně sama na sebe.

  Share This

  Share this post with your friends!