fbpx

Jak na motivační dopis

Hledali jste si někdy práci, brigádu nebo stáž? Pokud ano, nepřekvapí vás, že často firmy chtějí vedle životopisu a ukázek portfolia i motivační dopis. Jenže co přesně to znamená? 

Vzpomínám si, jak jsem hledala po přijetí na vysokou školu v Praze první brigádu a při prohledávání všech pracovních portálů jsem vždy narazila na ten motivační dopis. Google mi poradil, že jde o pdf soubor, který pošle kandidát společně se životopisem jako reakci na inzerát. Některé zdroje jej přirovnávaly k životopisu – jen ne strukturovanému, ale jako k příběhu. Nalezené vzory motivačních dopisů byly obvykle nicneříkající a jen opakování informací ze životopisu nebo upřesnění, kde jsem daný inzerát jako kandidát našla. Google mě tehdy nepotěšil. 

Pojďme si společně říct, jak má vypadat, proč je dobré jej poslat společně se životopisem a jak si jím můžete pomoci v případě minimálních pracovních zkušeností.

Proč ho psát?

Dobře napsaný úvod vašeho životopisu (motivační dopis) vám zvýší pravděpodobnost, že vás firma pozve na osobní setkání nebo pošle zadání ke zpracování na doma. Už to je první krok k vysněnému zaměstnání, brigádě nebo stáži.

Na základě zkušeností musím říct, že cca 25 % kandidátů píše průvodní nebo motivační dopis, a vždy mám radost, když si někdo dá práci s představením sebe sama a odkrytím jeho motivace u nás pracovat.

Musíte ho psát? Samozřejmě nemusíte, pokud v inzerátu není explicitně napsáno, že je součástí výběrového řízení. Osobně věřím, že i pár vět jako motivační psaní je lepší než nic.

V čem vám může pomoci?

Představí vás HR a hiring manažerovi ještě před čtením životopisu a vytvoří tak jeho kontext. Představte si ho jako elevator pitch.

Podpoří životopis a dává prostor ukázat, že vy jste ten, koho firma hledá. Vypíchnout můžete vaši motivaci, vaše nadšení pro obor nebo nastínit své silné stránky.

Odpoví na otázky, které si firma může klást na základě vašeho životopisu. Ne vždy je totiž i on dobře napsaný, a když například hledáte první zaměstnání nebo měníte obor, může na první pohled vypadat neadekvátně pozici.

Jak ho napsat?

V první řadě si dejte pozor na to, aby nepopisoval životopis nebo jej nenahrazoval. Účel motivačního dopisu je doplňující. Zásadní rozdíl je ten, že motivační dopis je představení sebe sama, a ne výčet pracovních zkušeností, soustředí se na budoucnost, je určen konkrétní pozici a styl jeho psaní je popisný, ne faktický.

Zkuste se řídit následujícími body:

Stručnost – maximálně 2 odstavce na 0,5 A4

Upřímnost – proč se hlásíte, co vás zaujalo, …

Budoucnost – co se chcete naučit, co nabízíte, co chcete rozvíjet, …

Pozitivní – využijte pozitivních slov a akčních sloves

Skryté informace – objasněte nesrovnalosti v životopisu

Kontext – máte relevantní životopis na pozici? Pokud ne, motivační dopis to objasní

Konkrétnost – jen pro danou firmu, a pokud víte, kdo pozici nabírá, oslovte ho jménem

Pro zjednodušení si můžete pomoci následující strukturou, která ve vás určitě evokuje situaci, kdy jste psali ve škole slohové cvičení.

Osobní oslovení (pod inzercí bývá často uveden náborář nebo manažer)

Úvod – proč vás pozice zaujala

Důvody – motivace, chuť a nadšení pro obor

Rozloučení se

Stále nevíte?

Napsala jsem pro vás pár možných motivačních psaní, která vám mohou být inspirací.

„Hezký den, jmenuji se Petra a váš inzerát mě opravdu zaujal. Jak vidíte, na podobné pozici jsem již pracovala, ale v menší firmě. To je i důvod, proč vám píši. Ráda bych načerpala zkušenosti z větší firmy, naučila se lépe pracovat ve větším kolektivu a řešit náročnější úkoly. Po práci aktuálně ještě piluji angličtinu a navštěvuji kurzy XY. Těším se na případné shledání.“

„Pěkný den, jmenuji se Petra a ráda bych se stala na minimálně půl roku vaším stážistou na oddělení HR. Studuji psychologii v navazujícím magisterském programu, a tak věřím, že bych mohla využít vše, co nás učili, i mé zkušenosti z jiných stáží a obohatit to o praktické dovednosti. Od stáže očekávám, že se naučím komunikovat s kandidáty, pochopím reálný svět HR a že budu moct stínovat někoho ze zkušených HR specialistů. Docházet mohu dle domluvy, ale maximálně 80 hodin měsíčně. Těším se na případné setkání!“

„Pěkný den, jmenuji se Petra, a když jsem viděla vaši pozici asistentky, byla jsem nadšena. Proč? Kvůli organizačním změnám ruší firma mou pozici asistentky a já hledám podobnou náplň práce. Baví mě totiž podpora mých klientů a vedení a péče o ně. Naplňuje mě, když díky mé práci mají ostatní snazší tu jejich a společně tak dosáhneme nastavených cílů týmu. Dlouho jsem zastávala roli asistentek vedení, a tak vím, jak důležitá je příprava, znalost MS Officu a umění poradit si s čímkoli. Mými silnými stránkami jsou organizační talent, schopnost poradit si s nečekanými situacemi a pozitivní přístup za jakékoli situace. Těším se na případné setkání.“

Tipy a rady na závěr

Maximální délka motivačního dopisu je 0,5 A4.

Pozor na překlepy a gramatické chyby. To platí i pro životopis.

Berte ho jako úvod vašeho životopisu a představení sebe sama a vaší motivace. 

Měníte obor? Napište to do motivačního dopisu, jinak se vám může stát, že HR neuvidí vaše zkušenosti na pozici a zamítne vás. 

Odliší vás, většina kandidátů jej nepíše.

Vyhněte se klišé jako „jsem flexibilní, samostatný a komunikativní“, raději to dokažte na příkladech.

Nebojte se ho, zkuste  říct nejprve kamarádovi, proč do firmy a na danou pozici chcete. Není to tak těžké, že? Tak teď to jen sepište.

Vyhněte se oslovení Vážení/Všem dotčeným osobám a podobně.

Neplýtvejte místo na vysvětlení, kde jste inzerát viděli. Firmy mají systémy, kde vidí pozici, na kterou se hlásíte, a i z jakého zdroje.

Firmy hledají dovednosti a znalosti a ty získáte i jinde než podobnou prací. Řeknete jim v motivačním psaní, že umíte dovednost X díky Y. 

Na závěr bych jen chtěla dodat, že HR a hiring manažeři nečtou myšlenky, a co jim o sobě neřeknete v životopisu nebo v motivačním dopise, to nevědí. Tak jim jděte napřed.

Další články 

Více informací o autorce:

Petra

Jmenuji se Petra Nulíčková a během studia na vysoké škole jsem začala pracovat v Alza.cz, kde aktuálně zastávám pozici HR Business Partnera pro 4 oddělení. Začínala jsem ale jako stážista bez jakýchkoli zkušeností v oblasti HR. Věřím, že když člověk chce a věnuje čas rozvoji, je možné téměř vše, proto mu věnuji velkou část mého volného času.

 

Share This

Share this post with your friends!