fbpx

Pracovní pohovor a jak na něj 

Pracovní pohovor může být hrůza, stres a způsobovat noční můry. Anebo to může být příjemné překvapení, šance zjistit víc o firmě, kam se hlásíte a možnost poznat její atmosféru a lidi. Hodně záleží nejen na průběhu, ale taky na vaší přípravě.

Pokud se vám podařilo zaujmout svým životopisem a přihláškou na pracovní místo, prvním krokem většinou bývá pozvání e-mailem nebo po telefonu. Zkuste se přizpůsobit termínu, který vám firma nabídne, odmítnout s tím, že zrovna máte trénink fotbalu nebo každý čtvrtek ve čtyři chodíte s kamarádkou bruslit, není úplně dobrý nápad.

Pohovory mívají jedno nebo více kol, záleží na typu pozice a na tom, kdo všechno vás potřebuje potkat. Někdy firmy přidávají před anebo mezi pohovory i online testování. Často se dnes setkáte i s pohovory přes Skype, WhatsApp nebo prostřednictvím jiných komunikačních nástrojů. Čas je drahý a je dobré se připravit, že pohovor se vždy neodehraje z očí do očí.

Nebojte se při prvním pozvání zeptat, jak bude celý proces probíhat, kolik kol vás případně čeká a s kým, pokud vám to personalista sám neřekne.

Příprava na pohovor

Před pohovorem je dobré si zjistit o firmě co nejvíc. Podívejte se na jejich web, vygooglujte si, jestli ve firmě neprobíhaly v poslední době nějaké změny, nespustila třeba nový produkt, nekoupila jinou firmu, jestli za sebou nemá nějaký velký úspěch atd. Pokud to při pohovoru dokážete šikovně vpašovat do konverzace, uděláte velmi dobrý dojem.

Stejně dobře působí, pokud třeba zmíníte, že výrobky nebo služby firmy sami používáte. „Musím říct, že vaši limonádu Bublinka piji už 3 roky a na trhu podle mě není lepší“ nebo „mám od vás tarif Celá rodina a opravdu nám skvěle funguje jak z hlediska ceny, tak i množství nabízených dat“ ukáže, že k firmě máte vztah a rádi budete s jejími produkty nebo službami pracovat. Nejdůležitější fakta o firmě si napište nebo vytiskněte a vezměte s sebou k pohovoru.

Vytiskněte si i životopis a připište si na něj poznámky, o kterých chcete mluvit, věci, se kterými se chcete pochlubit. Dobré je si ho pro sebe pěkně zpracovat barevně, třeba červeně zatrhnout 2-3 věci, které tam máte a určitě chcete, aby zazněly. Vyplatí se i vytisknout si inzerát, na který jste se hlásili.

K inzerátu si napište otázky, které k pozici máte. Většinu z nás zajímá nejvíc plat, pracovní doba a benefity, které k platu dostanete. Později však zjistíme, že stejně důležité a někdy možná důležitější je, v jakém týmu pracujeme, co se od nás čeká, aby byl šéf spokojený, kam můžeme ve firmě dál postupovat aj. Zkuste zapřemýšlet, jaké otázky položit, většinou na to bude čas až poté, co vyzpovídají vás, ale někdy se můžete zeptat i během pohovoru, když k tomu bude vhodná chvíle.

Na pohovoru

Otázky při pohovoru nejsou raketová věda, většinou se hodně opakují. Spoustu jich najdete na internetu, zkuste si udělat malý průzkum a přehrát si zkušební pohovor v hlavě, s kamarádem nebo s někým z rodiny. Rozhodně to vaší přípravě pomůže.

Čekat určitě můžete otázky na vaši praxi, pokud nějakou máte: co jste dělali, jaké byly vaše povinnosti, jak se vám práci v dařilo, zda jste přišli třeba s vlastním nápadem atd.

Personalisty ale zajímáte i vy samotní: co vás v práci motivuje, jaký typ šéfa byste chtěli mít, jak jste samostatní, co dokážete práci obětovat a co je pro vás už „přes čáru“… Promyslete si pečlivě, jak na takové otázky budete odpovídat, nevyplatí se něco příliš zatajovat nebo dokonce lhát, protože řeč těla vás často prozradí.

Nebojte se odpovědi „nevím“. Každý nemůže vědět všechno, měla by ovšem následovat věta „můžu to po pohovoru zjistit a ozvat se vám, prosím?“

Každou odpověď také nemusíte vyhrknout hned, pokud se potřebujete rozmyslet, není to žádná ostuda. Naopak to ukazuje, že jste člověk, který o věcech přemýšlí, a to je dozajista něco, co se personalistům líbí. Větou „potřebuji o tom chvilku přemýšlet“ nemůžete nic zkazit.

Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se. Opět se nemáte za co stydět, člověk, který se ptá, má o věci zájem a pro firmu je to známka toho, že bude dělat méně chyb.

Na konci pohovoru by ze strany personalisty vždy mělo zaznít, co se bude dít dál. Pokud uslyšíte „ozveme se se vám“, klidně se zeptejte, kdy zhruba můžete čekat zpětnou vazbu. Když se v daném termínu neozvou, nebojte se napsat nebo zavolat.

A co bude dál?

V ideálním případě se ti firma ozve s tím, že by vám dané místo rádi nabídli. Často chodí nabídky mailem, pokud vám sdělí nabídku po telefonu, je dobré poprosit o krátké písemné shrnutí, protože je vždy lepší mít údaje typu plat a den nástupu černé na bílém.

Nabídka není závazný pracovní dokument. Tím je až pracovní smlouva, kterou podepisujete vy a zaměstnavatel. Každá pracovní smlouva musí obsahovat minimálně název pozice, na kterou nastupujete, místo výkonu práce a datum nástupu. Buď ve smlouvě anebo v mzdovém výměru, který podepisujete spolu se smlouvou, bude uveden plat. Pokud bude jakýkoliv z těchto údajů chybět, není to v pořádku. Většinou se to však nestává.

A pak už jen zbývá vykročit první den nové práce tou správnou nohou.

Autor článku

Soňa

Soňa pracuje v personalistice už přes 15 let. Její zkušenosti sahají od práce v personálních agenturách po práci v HR ve velkých společnostech jako je například Vodafone. V současnosti se pustila do vlastního podnikání ve společnosti Talent source a pomáhá firmám najít ty nejlepší zaměstnance a lidem jejich vysněnou práci. 

Share This

Share this post with your friends!