fbpx

Co to je koučink a jak ti může pomoci? 

Zvolil/a jsem si správnou školu?  

Zvládnu školu dokončit?

 Seženu brigádu? Kdo mě bude chtít zaměstnat?

Mám na to? Co mám jít studovat dál? 

Mám zůstat v Česku nebo odjet do zahraničí? 

Chci nebo nechci dál studovat?

Jak mám komunikovat s rodiči, aby moje rozhodnutí respektovali?

 

Možná i tobě někdy tyto či jiné otázky běžely hlavou.  Jednou z možností, jak najít odpovědi, je koučink. Díky koučovacímu rozhovoru máš možnost porozumět situaci, se kterou si nevíš rady, a promyslet si, jak budeš postupovat dál.

Co to vlastně je ten koučink? 

Při koučinku se mezi čtyřma očima setkáváš s koučem, který s tebou vede tzv. koučovací rozhovor. Během rozhovoru tě kouč poslouchá, pokládá ti klíčové otázky, díky kterým můžeš získat nový náhled na věc a uvědomit si širší souvislosti.

Důležité je zmínit, že kouč neřeší tvůj problém, nedává ti odpovědi, pouze ti pomáhá odpovědi najít a díky tomu dosáhnout cíle či si ten cíl stanovit.

 

Více informací o koučinku jako profesi v samostatném článku: https://karierko.cz/profese/kouc/

V čem ti koučink pomůže? 

● Porozumět sám sobě, zjistit, co opravdu chceš;
najít si svou cestu;
● soustředit svou pozornost na výsledek, stanovit si cíle;
● věřit si, že na to máš, důvěřovat ve vlastní potenciál;
přijmout své silné i slabé stránky;
převzít zodpovědnost za svůj život;
● najít motivaci a odvahu;
● získat spojence, někoho, komu můžeš bez obav vše říct, kdo tě nebude soudit.

Tvůj potenciál a tvoje bariéry

Každý člověk má v sobě potenciál, včetně tebe, i když o tom třeba právě pochybuješ. Málokdo ale umí svůj potenciál využívat efektivně. Důvody jsou různé, například psychologické bariéry, tzv. brzdy. Příkladem může být: strach, obavy, pocit viny, předchozí negativní zkušenost, nízké sebevědomí, nízká sebeúcta apod.


A právě během koučinku zjistíš, co zrovna tebe brzdí, a spolu s koučem na tom budeš pracovat, kouč ti pomůže, aby sis našel svůj postup, jak na to. Díky koučinku si najdeš svoji cestu, zkusíš jinak přemýšlet nad tím, jak jinak postupovat k dosažení cíle, kterým může být cokoliv, co ty si řekneš.

 

Jak koučink probíhá

Koučink vyžaduje tvoje zapojení. Koučink nebude fungovat, pokud ty sám na sobě nechceš pracovat. Koučink je o tobě, ty určuješ témata, která chceš s koučem probrat, a stanovuješ si cíle, kterých chceš dosáhnout. Je to na tobě, zda se chceš posunout a poprat se se svými brzdami, které ti brání ve využití tvého potenciálu. Koučink tě podpoří a dodá ti odvahu převzít zodpovědnost za svůj život.

Před koučinkem je důležité si promyslet, co chceš řešit, na co se chceš zaměřit. Být k sobě upřímný. Díky tomu tě pak může kouč během rozhovoru vést, pomáhá ti nad tvým tématem přemýšlet, specifikovat, čeho chceš v životě dosáhnout, co ti to přinese, jakou máš motivaci, zda se jedná opravdu o tvůj cíl anebo cíl někoho jiného, například rodičů. S podporou kouče si najdeš svůj postup k dosažení cíle, sám si určíš konkrétní kroky a získáš odvahu vykročit k akci.

Kouč ti pomůže uvědomit si realitu – jak to vypadá teď, co už máš za sebou, co se ti nedaří, co ti jde.

Jak najít dobrého kouče a kolik to stojí?

Dobrý kouč:

  • tě podporuje a respektuje;
  • neradí ti, nevzdělává tě, nehodnotí tě, k ničemu tě nenutí;
  • dává ti prostor k hledání vlastního řešení;
  • podporuje tě k přijetí vlastní zodpovědnosti a získání vnitřní motivace, která je předpokladem tvého úspěchu.

Chceš zkusit koučink? Jak na to?

Počet setkání a délka sezení se odvíjí od potřeb klienta. Nejčastěji se jedná o spolupráci v rozsahu 3 až 6 setkání s koučem. Jednotlivá sezení mohou trvat od 30 minut do 1,5 hod, obvyklá délka sezení je 60 minut.
Cena koučinku se nejčastěji pohybuje mezi 1 500 Kč a 3 000 Kč za jedno setkání, ale rozpětí nabídek na trhu je veliké (např. od 500 Kč po 5 000 Kč, i výše).

Investice do koučinku se vyplatí. Vynaložené finanční prostředky se velmi rychle vrátí v podobě efektivní a rychlé práce.

Koučink ti přinese výsledky z dlouhodobého hlediska, díky koučinku se naučíš postupy, které můžeš pro sebe využít v různých životních situacích.

Videorozhovor s Monikou

Autor článku

Monika

Monika prošla několika oblastmi, kde hlavním pojítkem je práce s lidmi. Od učitelství  zamířila do externího náboru a dále do interní personalistiky. Své zkušenosti, schopnosti a zájmy uplatňuje v koučinku, který ji naplňuje. Úspěšně absolvovala kurz Profesionální kouč s akreditací MŠMT u Koučink Centra. Aktuálně směřuje k získání certifikátu ACC od mezinárodní asociace koučů ICF.

www.monikamachova.cz

Share This

Share this post with your friends!