fbpx

Hledání svého zaměření na základě talentu

10 tipů, jak rozpoznat talenty už na střední škole

Na střední škole mi velmi chyběla osoba, která by mi pomohla v mém profesním směřování a výběru vysoké školy. V té době nebyl osobní rozvoj tak dobře dostupný, jako je tomu dnes. Všechno jsme si museli „vychytat“ sami a zároveň se nenechat ovlivnit tím, co z nás chtěli mít jiní. Nenechat se stáhnout do něčeho, co nebylo v nás. Např. nevyslyšet přání rodičů a nejít na práva, když mým snem bylo dělat bioložku.

Díky tomu, že dnešní doba přeje osobnímu a kariérnímu rozvoji, je velká pravděpodobnost, že každý, kdo touží najít svou cestu, správnou školu, má šanci uspět. Vytrénovaní kariérní poradci, kariérní workshopy a projekty či možnost zjistit a rozvíjet své talenty jsou dnes plně k dispozici.

Podporu v kariéře nepotřebují jen studenti, ale i lidé, kteří se na cestě zasekli, např. různí umělci, lékaři, podnikatelé, startupisti, ale i režiséři, maminky na mateřské nebo lidé, kteří kvůli automatizaci a změnám na trhu práce přišli o svou profesi a hledají nové místo na pracovním trhu.

,

Co dělat, když nevíš, kam dál?

Zde s tebou sdílím několik užitečných tipů, které ti mohou pomoci s výběrem vysoké školy, najít vhodný projekt, brigádu nebo objevit, jaký další krok udělat tak, abys plně následoval/a svůj vnitřní hlas.

Tipy:

1. Udělej si test na talenty
2. Vygoogli si kariérního poradce a domluv si s ním konzultaci
3. Udělej si vlastní kariérní a osobnostní analýzu

Fungující tipy k identifikaci vlastního zaměření a výběru vysoké školy

1.Jak sis hrál/a, když jsi byl/a malý/malá?

To, jak jsme si hráli, ukazuje naše budoucí zaměstnání a vrozené talenty. Hra je přirozená a spontánní, jsme při ní sami sebou. Hrál/a sis raději sama/sám nebo mezi dětmi? Jak a s kým sis hrál/a? Stavěl/a jsi lego, kreslil/a, stavěl/a domeček pro barbie, hrál/a si na obchod nebo učitele/učitelku? Když sis hrál/a v týmu, jaká tam byla tvá role? Byl/a jsi náčelník, podporovatel, tajný agent, provokatér, udobřovač? Pokud tyto tendence přerostou do dospělosti, mají obrovskou šanci na úspěch. 

 

2. Koho obdivuješ, kdo tě fascinuje?

Porozhlédni se mezi učiteli, kamarády, známými osobnostmi, rodinou, nežijícími osobnostmi. Jaké jejich kvality se ti na nich líbí, co na nich obdivuješ? To, co se ti na člověku nejvíce líbí, to většinou nosíš v sobě a potřebuješ to rozvíjet. Může se jednat o různé kvality typu: vůdce, velké srdce, poutavý vypravěč, pozitivní podporovatel jiných, kreativec. Je to pro tebe pomůcka pro tvé další směřování.   

 

3. Při čem jsi ztrácel/a pojem o čase a dělal/a bys to klidně i zdarma?

Všechny činnosti, během kterých zapomínáš na čas, jsou činnosti, které tě nejvíce baví, dávají ti energii a dostanou tě do „flow“. Pokud v tom vidíš smysl a můžeš to rozvíjet, navázat na nějaký existující projekt či vysokou školu, jdi do toho.

 

4. Z jakého důvodu za tebou chodí jiní?

Pravděpodobně v tobě už teď vidí něco, o čem si ty sám/sama ještě neuvědomuješ, že ti to přirozeně jde. Nechávají si například od tebe zkontrolovat důležitý e-mail, protože vědí, že máš smysl pro detail? Nebo si chodí pro radu, protože vědí, že jim umíš naslouchat? Další indicie při výběru oboru. 

5. Co bys chtěl/a, aby se o tobě psalo v médiích?

Takto si definuješ svou představu o sobě v budoucnosti a ukazuje ti to, jakým směrem se máš přibližně ve studiu či práci vydat. Chceš, aby se o tobě psalo v novinách často? Pak je pro tebe cesta politika nebo úspěšného podnikatele. Pokud naopak nemáš rád/a mediální pozornost, tak vyhledávej povolání, kde se do médií dostaneš jen s malou pravděpodobností.  

6. Jaká činnost ti jde snadno?

Je to aktivita a schopnost, kterou je třeba v sobě rozvíjet. Hledej, jaké může mít uplatnění v profesním životě.

7. Jaké knihy rád/a čteš, na jaké rozhovory se rád/a díváš?

To je často oblast tvého zájmu, a podle ní si můžeš vybírat své zaměření: ekonomické, filozofické, sociální, umělecké, technické… Důležití jsou i lidé, se kterými se stýkáš, je to tvá podpůrná skupina. Chceš-li být úspěšný podnikatel/ka, měl/a bys sledovat rozhovory a číst si články o podnikání a ideálně se úspěšnými podnikateli obklopovat.

 

8. Jaké je tvá představa o vlastní budoucnosti?

To, jak vidíš svou budoucnost, ti udává metu/cíl, kterých bys rád/a dosáhla, a i podle toho můžeš orientovat svou kariérní či studijní cestu.

9. V čem tě jiní obdivují?

Zeptej se na zpětnou vazbu svých přátel, učitelů, rodičů. Většinou máme tendenci být k sobě kritičtí, což nám zbytečně ubírá na sebevědomí. Když se zeptáš ostatních, uvědomíš si, že máš spoustu předností a talentů, o kterých jsi předtím nevěděl/a a které můžeš rozvíjet.  

 10Rozvíjej své silné stránky, nahrazuj ty slabé

Rozvíjej to, v čem jsi už teď dobrý/dobrá a co tě baví. To je pravděpodobně tvůj dar, talent, který ti přinese plody. Nesnaž se zlepšit to, co tě nebaví a co neumíš. Neučme žábu létat, nechme ji skákat.

Na závěr

„Jsou dva důležité dny v životě člověka. Den, kdy jste se narodili, a den, kdy přijdete na to, proč.“ Mark Twain

Proto se soustřeď na to, co ti už nyní prospívá, co ti jde, a sleduj, co a kdo kolem tebe tě může na tvé cestě posunout. Ať už je to vysoká škola, tým lidí, kterými se obklopuješ, jeden konkrétní člověk, projekt, zkušenost v zahraničí.

Tak udělej první krok. 

Šťastnou cestu! 

 

Autor článku

 

Jana Švarná – talent koučka, lektor rozvojových workshopů a zakladatelka Talent Centra International s.r.o., 38 let

Jana před sedmi lety po dlouholeté kariéře v headhuntingu a práci v korporátu odešla pracovat na volnou nohu. Hledala pozici, kde bude moci pomáhat lidem objevovat jejich potenciál, a protože žádnou podobnou práci na trhu nenašla, založila si vlastní firmu, Talent Centrum. Nyní se věnuje koučování, lektorování, tréninku silných stránek a odstraňování překážek, které nás brzdí na naší profesní cestě. Ve volném čase ráda maluje obrazy, pomáhá jí to rozvíjet kreativitu.

 

Share This

Share this post with your friends!