fbpx

Výběrové řízení z pohledu personalistky

Ahoj kandoši,
ano, tuhle hrůznou zkráceninu my personalisté skutečně používáme, když mluvíme o lidech, kteří se u nás ucházejí o práci (slečnám říkáme kandošky, takže na tom taky nejsou nejlépe).

Neznamená to, že bychom si tě nevážili, jen máme spoustu otevřených pozic, které se snažíme obsadit a zároveň musíme mít v hlavě spoustu lidí, kteří se o tyhle pozice hlásí nebo které naopak oslovujeme sami.

Já ti teď poradím, jak na to, abychom si právě tebe pamatovali jako toho nejlepšího, koho skutečně na pozici chceme. Když chceš dostat nějakou práci, nejlepší je se na sebe podívat očima toho druhého, tedy v tomhle případě, mě jako personalistky.

Jak vypadá ideální kandidát 

Proč bych na tuhle práci měla vybrat zrovna tebe? Jak podle tebe vypadá ideální kandidát? Je to ten, který splňuje požadavky uvedené v inzerátu? Je to ten, kdo bude do práce chodit jenom kvůli penězům, anebo ten kdo to chce v práci dosáhnout výš a chce si rozšířit svoje zkušenosti a znalosti a vyzkoušet si něco nového?

Cílevědomý kandidát, který se bude snažit svoji práci dělat co nejlépe sám od sebe, a nebo kandidát, kterého musí nadřízený pořád kontrolovat a trávit tím spoustu času?
Je to týmový hráč, který spolupracuje s lidmi v týmu a snaží se s nimi vycházet a jít za společným cílem, a nebo ten, co bude chtít ukázat sám sebe, že je nejlepší a bude ostatním házet klacky pod nohy?

 

Tohle je jen pár z milionu otázek, které se nám honí hlavou, když obsazujeme danou pozici. Zkus o nich tedy přemýšlet, už než budeš psát svůj životopis. Co se týče praxe, asi ji zatím nemáš příliš dlouhou nebo dokonce žádnou, protože jsi teprve na začátku své kariéry a hledáš první práci nebo brigádu. To nevadí. V životopise prodej zkušenosti z praxe, projektů ve škole, klidně i koníčků (většina sportů je týmových a tuhle vlastnost máme na lidech rádi) nebo dobrovolnických zkušeností. Byl jsi nějakou dobu v zahraničí? Šup s tím do CVčka. Umíš anglicky? Co počítač, nezkoušel sis třeba někdy programovat? I tohle se může hodit.

 

Obecně k CVčku neboli životopisu

Obecně by v CV měly být uvedeny zkušenosti, které ukážou tvé úspěchy (zajímavé projekty, které byly oceněny, výhry v soutěžích sportovních i školních), tvou motivaci pro danou práci (nestyď se napsat do úvodu CV pár řádek, že tvým cílem je právě tato pozice v právě této společnosti, CV hezky graficky uprav, přidej i motivační dopis proč se hodíš právě ty a co tě na společnosti a pozici zaujalo, tvou schopnost komunikace a týmovost (zapojení do sportovních týmů, dobrovolnické činnosti, pomoci v rámci komunity nebo rodiny). Zapoj svoji kreativitu. 

Ucházíš se o obchodní pozici? Zkus zapřemýšlet, jestli jsi někdy něco výhodně koupil nebo prodal, klidně i online, a tuto zkušenost popiš jako výsledek svého talentu pro obchod. Chtěl bys v dělat v marketingu? Pokud jsi kdekoliv publikoval nějaké články, dělal grafiku atd., nezapomeň to uvést. Fandové do vlaků, kteří chtějí dělat v logistice mají už jeden krok splněn. Práce v administrativě vyžaduje organizační schopnosti. Pořádal jsi někdy nějakou školní akci? Nebo sportovní? Nebo jsi s tím pomáhal? I to je důkaz tvých organizačních schopností. A tak dále.


V CV si dej pozor, aby nebylo nepořádné nebo neupravené, neprofesionální fotka nás taky dokáže odradit. Nepřidávej zbytečné obrázky nebo grafiku, čistý a profesionální vzhled je tu klíčový. CV by mělo být ideálně na jednu stránku, pokud máš hezky zpracovaný pracovní profil na LinkedIn nebo jinde, nezapomeň uvést odkaz.

A co pohovor?

Zkus si představit, na co se tě zeptám. Prodej to, co prodáváš na CV. A teď to nejdůležitější. MLUV PRAVDU. Člověk, který lže, se zamotává, prozradí ho neverbální projev atd. Už v tom nějakou dobu chodíme, takže to poznáme. A upřímnosti si vážíme. Nevíš? Neumíš? Nevadí, přiznej to a dodej, že se rychle a rád naučíš nové věci. To určitě zabere.

A na závěr – neboj se. Pohovor je vždycky zkouška, nervozita je normální a já jsem na tom byla párkrát stejně, jako ty, taky jsem se o práci hlásila. Mým cílem není zjistit o tobě to nejhorší, chci naopak, abys zazářil a přesvědčil mě, že na to máš. Oba přece chceme to samé, já chci obsadit pozici a ty chceš práci. Pojďme na tom zamakat společně.

.

Autor článku

Soňa

Soňa pracuje v personalistice už přes 15 let. Její zkušenosti sahají od práce v personálních agenturách po práci v HR ve velkých společnostech jako je například Vodafone. V současnosti se pustila do vlastního podnikání ve společnosti Talent source a pomáhá firmám najít ty nejlepší zaměstnance a lidem jejich vysněnou práci. 

Share This

Share this post with your friends!