fbpx

Nevíš co po škole?

Jsi na střední a nemáš páru, kam na vejšku? Nebo už něco studuješ, ale připadá ti to úplně mimo? Žádný strach. Pravděpodobnost, že si vybereš jednu profesi na celý život, je fakt nízká. Zjisti, co tě baví a douč se to třeba pomocí e-learningu.

Zjisti, co umíš

Objev své silné stránky

Volba povolání není vůbec jednoduchá. Už jsi našel, v čem jsi dobrý/á? Své silné stránky můžeš odhalit například ve škole nebo ve svém volném čase. Podstatné jsou také tvé hodnoty.  I ty by ti mohly napovědět, jaká práce ti bude sedět. Na co se hodíš, poznáš i během různých stáží nebo v průběhu dobrovolnictví. Nasměrovat tě mohou i různé kariérní testy.

Sleduj své pokroky v appce

Je ti mezi 14 a 24 lety? Přihlas se do programu DofE. Sám si určíš, jak se chceš zlepšovat ve sportu, tebou vybraných dovednostech a co podnikneš v dobrovolnictví. Na konci se zúčastníš expedice v přírodě u nás nebo v cizí zemi. Všechny své pokroky sleduješ pomocí online aplikace.  Díky tomuto programu získáš motivaci se posouvat ve věcech, které tě baví. Najdeš si čas na pomoc druhým. A co se stane, až splníš všechny své cíle? Těš se na mezinárodně uznávaný certifikát.

Špatný směr? Změň ho!

Jsou profese, které vyžadují konkrétní předepsané vzdělání (např. architekt, logoped, lékař, právník apod.). Ale v dnešním světě existuje také mnoho dalších, u kterých obor vysoké školy podstatný není. Představ si, že profese, kterou budeš jednou vykonávat, zatím neexistuje. Ale to nevadí. Znalosti z jednoho oboru se někdy hodí i v tom druhém.

Ajťákem /Ajťačkou za pár měsíců

Na to, abys mohl začít programovat, nemusíš mít vždycky diplom. Neziskovka Czechitas nabízí různé kurzy naživo i online. Některé jsou pro děti a středoškoláky. Jiné podporují ženy a dívky, aby změnily kariéru do IT. Tříměsíční akademie ti pomůžou proniknout do oblasti datové analýzy, testování nebo vývoje.

Trendem je také UX design. V roce 2020 ho LinkedIn zařadil mezi TOP nejdůležitějších hard skills.  Zjisti o něm více nebo o dalších částech IT (IT podpoře, datové analýze, projektovém managementu) například na kurzech Google Career Certificates.

Pracuj jako marketér(ka)

HolkyzMarketingu pořádají různé workshopy pro holky i kluky nebo například tříměsíční Juniorní akademii pro holky, které se chtějí zorientovat v oblasti marketingu. Ucelený přehled o marketingu v e-commerce nabízí také kurz Digisemestr. První pracovní zkušenosti v oblasti marketingu získej třeba na vlastním blogu, při správě sociálních sítí nebo oslov například projekt Česko Digital.

Bavilo by tě organizovat různé akce? Vyzkoušej si například práci dobrovolníka pro konferenci TEDxPraque. Zajímáš se o filmy a chceš zjistit, jak probíhá organizace filmového festivalu? Zkus to jako dobrovolník na filmovém festivalu Jeden svět nebo Ji.hlava.

Lov lidi a pečuj o ně, pracuj v HR

Láká tě oblast personalistiky? Na tříměsíční akademii vzdělávacího projektu suHR si vyzkoušíš, co takový HR generalista ve firmě dělá. Pečuješ o fiktivní zaměstnance, čekají tě přednášky s odborníky i praktická cvičení.

Novinář nemusí studovat žurnalistiku

Většina kvalitních novinářů tvrdí, že novinařina je řemeslo a že je výhodou být odborníkem v jiném oboru (právo, ekonomie, sociologie atd.) Přihlas se na nějakou stáž a zjistíš, jestli je to pro tebe to pravé. Vyzkoušej například, jaké je pracovat u Česká televize. Rád posloucháš podcasty a chtěl bys pracovat s mluveným slovem? Podívejte se na elévský program Českého rozhlasu, kde zdokonalíš svůj mluvený projev a naučíš se upravit natočený zvukový materiál.

Učit bez magistra na pajdě? Jde to!

Vystudoval jsi např. chemii, biologii nebo cizí jazyk jinde než na pedagogické fakultě? Doplň si pedagogické minimum a můžeš začít učit. Co můžeš s konkrétními obory na základních a středních školách vyučovat, si vyhledej tady. Ve škole můžeš také pracovat jako asistent pedagoga. Zde najdeš kurz v tvém kraji.

Umíš jazyky? Tlumoč a překládej

Vystudoval jsi technickou nebo ekonomickou vejšku a umíš perfektně nějaký jazyk, dokonce v něm pár let překládáš nebo tlumočíš? Slož si státnici z překladatelství a tlumočnictví a doplň si dvousemestrální studium na právnické fakultě. Dostaneš kulaté razítko a staneš se tak soudním tlumočníkem a překladatelem.

Vyslechni a pomáhej, pracuj v nezisku

Chceš pomáhat druhým? Začni v neziskovce. Například Člověk v tísni hledá dobrovolníky, kteří doučují děti ze sociálně vyloučených rodin nebo s nimi tráví volný čas. Nebo čti dětem v nemocnicích anebo si popovídej se starými lidmi v domovech seniorů.

Vyzkoušej si, jak poradíš klidem v krizové situaci například na stáži na Lince bezpečí. Organizace Loono vzdělává veřejnost v prevenci různých vážných onemocnění. Shánějí dobrovolníky na pomoc s běžným provozem nebo školitele z řad studentů zdravotnických oborů.

Pořád se hledáš? Projdi si našich 10 tipů, jak rozpoznat talent. O různých profesích si můžeš přečíst tady nebo se inspiruj příběhy ostatních, možná pak zjistíš, kudy povede ten tvůj.

Autor článku

Eva Dandová

Vystudovala Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze, semestr strávila v německém Regensburgu. Pracovala jako asistentka v několika firmách. Na rodičovské dovolené absolvovala kurzy kreativního psaní a copywritingu a začala svými texty přispívat na různé webové stránky.

Share This

Share this post with your friends!