fbpx

Mezinárodní letní škola na Islandu

Tentokrát jsme místo článku netradičně vyzpovídali Janu a Matyáše. Jana je studentka střední školy a Matyáš v září nastoupí na vysokou. Jana s Matyášem byli jedinými zástupci z Česka a Slovenska, kteří byli vybráni z více než 200 přihlášených studentů na mezinárodní letní školu, kterou každoročně pořádá organizace Youth Time International Movement. Lokalita letní školy se každým rokem mění, tentokrát se konala na Islandu. Co jim tato příležitost dala?

Proč jste se přihlásili? Co vás k tomu motivovalo?

Matyáš: Před letní školou jsem se účastnil jednoho workshopu na téma dovedností potřebných pro trh práce v budoucnosti a tato oblast mě velmi zaujala, proto jsem se rozhodl se o ní dozvědět více na letní škole. Také mi už trochu chybělo mezinárodní prostředí a Island samotný byl velkým lákadlem.

Jana: Upřímně mě lákal samotný Island. Od malička jsem snila, že se do téhle země podívám. Lokalita i skvělé téma byly nakonec i stěžejní důvody, proč jsem se přihlásila. Díky projektu Samsung Tvoje šance #futureskills jsem toho o future skills hodně věděla, a tak jsem se ani nebála, že bych se během týdne nudila.

Jak jste se cítili, když jste zjistili, že jste byli vybráni? 

Matyáš: Nedával jsem tomu moc šance, jelikož jsem se hlásil na poslední chvíli, takže jsem pak byl v šoku, když jsem se opravdu dostal mezi hrstku vybraných z celého světa. Je ale pravdou, že jsem do přihlášky dal hodně úsilí. 

Jana: Den předtím, než jsem se dozvěděla, že mě vybrali, jsem neuspěla v jedné soutěži. Stále jsem z toho byla smutná, takže když přišel e-mail s tím, že v létě letím na Island, křičela jsem radostí a skákala po kuchyni. Na soutěž jsem zapomněla a těšila se na Island.

Co jste museli splnit proto, abyste se mohli letní školy účastnit?

Matyáš: V přihlášce se klasicky popisovaly naše předpoklady pro účast na akci, motivace a jak plánujeme s nabytými znalostmi naložit. Dále jsme dostali za úkol vytvořit minutové video, kde jsme měli naši motivaci ještě stručně shrnout. Přikládal se rovněž životopis. Za akci jsme zaplatili poplatek € 200 + doprava byla taky na vlastní náklady. Když se ale vezme v potaz pestrost programu a kvalita ubytování, tak peníze, které jsem do toho vložil, rozhodně odpovídají úžasným zážitkům, přátelstvím a poznatkům, které si odnáším.

Jana: Matyáš už to celé shrnul. Já bych jen ráda dodala poděkování projektu Samsung Tvoje šance #futureskills, díky kterému jsem se o akci dozvěděla a nakonec na ni mohla i vyjet, protože mi v rámci mého individuálního rozvoje přispěli na dopravu.

Jaké jste měli pocity v den odletu? Obávali jste se něčeho? Jaká byla vaše očekávání? Už jste někdy takhle v zahraničí byli? 

Matyáš: Věkový průměr účastníků byl trochu vyšší, než na jaký jsem byl zvyklý z jiných mezinárodních akcí. Účastnil jsem se totiž již tří týdenních projektů ERASMUS+ nebo třeba udržitelného workcampu. Bál jsem se tedy, že bude těžší zapadnout mezi ostatní. To se nakonec ukázalo jako zbytečná obava, všichni byli velmi přátelští a jedny z nejlepších lidí jsem potkal právě tam. Také jsem před začátkem cítil ten zvláštní pocit nového dobrodružství v „exotické“ zemi s lidmi z celého světa.

Jana: V den odletu jsem téměř nespala. Těšila jsem se, ale zároveň nevěděla přesně na co. Měla jsem strach, že nezvládnu jazykovou bariéru. Očekávání jsem se snažila nemít žádná. V zahraničí jsem na podobné akci předtím byla pouze jednou, a to na projektu Erasmus+ v Lotyšsku. Zážitek to byl skvělý, ale musím říct, že oproti této letní škole to bylo o dost neformálnější.

Jak taková letní škola probíhala? Co bylo náplní? Jaké nové informace a dovednosti jste se tam naučili? Zmiň jednu aktivitu, která tě nejvíc nadchla. 

Matyáš: Program byl rozvržen opravdu od rána až do večera. Přednášky i workshopy byly velmi interaktivní (téměř ve všech jsme si vyzkoušeli metodu learning by doing) a nejvíc se mi zamlouvalo, že s experty šlo jak během programu, tak i ve volných chvílích přátelsky mluvit. Jeden den na letní škole jsme dokonce měli celý vyhrazený výletu do dechberoucí islandské přírody. Co se týče nabytých dovedností, škola mi přinesla skvělý vhled do nadcházejícího vývoje na trhu práce a také lépe rozumím tomu, jak uspět při zakládání podniku – jak je důležité se dostat do mysli naší cílové skupiny, jak prototypy produktu zkoušet a neplánovat přespříliš a také jaký význam dnes má inovovat ve prospěch společnosti. Pokud bych měl jmenovat konkrétní zajímavou aktivitu, tak by to bylo cvičení, kde jsme si zkoušeli systémové myšlení (to se snaží popsat vztahy v komplexních systémech) na příkladu jedné obce. Měli jsme za úkol s pomocí porozumění aktuálních vzájemných závislostí mezi jednotlivými aktéry v obci vytvořit plán její přeměny v udržitelnější. Překvapivé bylo, že každá skupina viděla potenciál transformace v něčem jiném.

Jana: Letní škola byla opravdu škola. Střídaly se workshopy s masterclass a bylo to opravdu nabyté. Já jsem si třeba do oboru marketing odnesla nové způsoby, jak poznat cílovou skupinu. Něco, co jsem si vzala z programu a beru to jako nejcennější, jsou určitě odkazy a doporučení, kde se vzdělávat dále. Také velká dávka motivace.  Nejvíce mě nadchla přednáška o System Thinking. Tuhle metodu jsem předtím neznala, a možná i proto se mi tak líbila. Naučilo mě to k problém přistupovat komplexněji.

Co vás na této akci nejvíc překvapilo? Co si z ní odnášíte? Změnilo to nějak váš život, vaše přemýšlení, vaše cíle? Myslíte si, že se vám to bude hodit někdy v budoucnu?

Matyáš: Jedna z expertek řídí reykjavickou FabLab, tedy dílnu, kde je možné přenést digitální prototyp určitého produktu do hmotného výsledku a to by v tradičním chápání vyžadovalo osobu s technickým vzděláním, ovšem Thóra má vystudovanou psychologii. To je jedna z věcí, která mi pomohla pochopit, že humanitní a technické vědy nemusí být nutně v rozporu, ba naopak můžou sobě navzájem sloužit k společensky adekvátnějšímu výsledku.  Pochopil jsem tak, že ačkoliv jdu studovat humanitní obor, nemusí to znamenat, že nebudu v kontaktu s tolik fascinujícími technologiemi.

Jana: Na akci jsem byla nejvíce překvapená z toho, jak na všechno mysleli. Nikdy se nestalo, že bychom měli nějakou prázdnou hodinu, protože nevyšel program. Stačil mi týden a ochutnávka studentského života na Islandu a úplně jsem se zamilovala. Nejen do islandské přírody, ale i do univerzity a skandinávské mentality. Začala jsem přemýšlet nad možností studovat v zahraničí, které se po tom úžasném týdnu, stalo Islandem. Díky akci vím, že když se na Islandu rozhodnu pár let zůstat, budu se cítit jako doma.

Budete se účastnit letní školy příští rok znovu? Komu byste takovou akci doporučili? 

Matyáš: Nejenže jsme se s účastníky shodli, že se po roce musíme na této akci potkat znovu, ale také bychom se rádi dostali na další akci této organizace – Global Youth Forum, konající se v prosinci. Každý, kdo vidí svět jako propojené místo, kde je důležité mít ty nejnovější informace a kontakty ze všech koutů planety, by měl na Youth Summer School zavítat. Účastníci často již mnohé dokázali a oni sami vám budou nabízet propojení skrz různé sociální sítě a to je něco, co za pár let velmi oceníte.

Jana: Až se mi dostane do rukou přihláška na příští rok, nebudu váhat ani minutu a přihlásím se znovu! Na akci by se určitě měli přihlásit všichni, kteří touží po mezinárodní společnosti a není jim jedno, kam se ubírá jejich budoucnost. Jak jsem říkala:  Tohle je něco, co zažiješ jednou v životě!

Nechceš si nechat uniknout podobné projekty a příležitosti? Přidej se do skupiny Kariérko.cz, kde denně podobné tipy sdílíme.

Autorka rozhovoru

Lucka

Lucka je jednou se spoluzakladatelek Institutu kariéry a rozvoje. Má spoustu zkušeností z řízení vzdělávacích projektů a zajímá se o osobní rozvoj. V Institutu má na starosti převážně koordinaci týmu, strategii organizace, finance a komunikaci s firmami. Radost jí dělá, když může dát někomu příležitost vyrůst a objevit vlastní potenciál, proto je Kariérko.cz projekt, který ji baví a naplňuje. Do budoucna si přeje, aby se Kariérko stalo nástrojem, který bude pomáhat studentům s jejich kariérními rozhodnutími. Ve volném čase miluje cestování a dobré jídlo.

Share This

Share this post with your friends!