fbpx

Stáže a dobrovolnictví – co jsem prožila já?

Ahoj, já jsem Markéta, je mi 17 let a ještě před rokem jsem vůbec netušila, co chci v životě dělat. Už od malička mě bavilo zkoušet nové věci. Proto jsem také vyzkoušela spoustu různých zájmových kroužků, od tanečních přes keramiku až po florbal. Mnoho z nich mě bavilo, ale nic mě nenadchlo natolik, abych věděla, že se tomu chci věnovat dál. Věřím, že spousta z vás má teď asi stejný problém, proto jsem se rozhodla s vámi sdílet své zkušenosti.

Moje touha neustále zkoušet nové věci mě v 6. třídě dovedla až do robotického kroužku na naší škole. Začala jsem se více zajímat o elektroniku a IT. Každý rok jsme soutěžili na několika soutěžích včetně soutěže FLL. Tato soutěž má 4 kategorie, a to robot game, robot design, teamwork a výzkumný úkol.

Když se na to dívám teď zpětně, tak výzkumný úkol by se dal popsat v podstatě jako startup. Bylo dáno téma a my museli vyřešit nějaký problém, který se týkal tématu. Předtím jsem to vůbec nevnímala jako něco důležitého, ale teď vidím, že i takové jednoduché začátky mi něco do života daly. Stejně tak robot game, kde jsme museli vymyslet strategii a způsob, jak co nejefektivněji splnit dané úkoly do stanoveného časového limitu. Občas jsme se dost pohádali, ale stala se z nás skvělá parta a přípravou na soutěže jsme trávili poměrně dost našeho volného času.

Naše úsilí však nebylo zbytečné a o tři roky později se nám podařilo dostat se přes tři další kola až na celosvětové finále do USA. Řekla bych, že to byl můj první krok k úspěchu a k tomu zjistit, co mě opravdu baví. Začala jsem se této oblasti více věnovat a sama se učit další věci, jako je např. programování.

Microsoft STC

Od pár kamarádů jsem se dozvěděla o programu Microsoft STC a zhruba před rokem jsem se rozhodla tam přihlásit. Vyplnila jsem formulář a po nějakém čase mi přišla pozvánka do krajského kola. Byla jsem z toho samozřejmě nadšená, ale zmocnila se mě taky trochu panika, protože to znamenalo, že budu muset udělat prezentaci a sama se poté před porotou nějak odprezentovat.

Musela jsem ukázat, že jsem motivovaná se rozvíjet a chci se v životě posouvat dál. I přesto, že jsem byla celá vystresovaná a kolísal mi hlas, jsem to nakonec nějak zvládla, a dokonce se mi podařilo postoupit i do celostátního kola. Na to už jsem se snažila připravit více, přece jenom jsem už došla až sem, tak by byla škoda to vzdát. Do STC se mi dostat podařilo a otevřelo mi to spoustu dalších možností a způsobů, jak se rozvíjet.

Jsme rozděleni do skupin, ve kterých tvoříme projekty, točíme videa, vytváříme výukové hodiny a píšeme články na blog studuj.digital.

Já jsem ve skupině Azure Programming, což je skupina zaměřená na cloudové technologie a my se specializujeme převážně na AI a machine learning. Také jsem zapojená do Marketing and Communication, tam jsem začala jako grafický designer a dělala jsem hlavně náhledové obrázky na blog.

Od září mám ale na starost náš Facebook, což se skládá hlavně z plánování a tvorby příspěvků, psaní copy a analýzy. Jednou týdně máme vždy webinář, díky těm se naučíme jak nějaké technické dovednosti, tak i softskills, které můžeme rozvíjet také na spoustě akcí, jako je třeba EduDay, který se pořádá každoročně. Měli jsme i letní školu a teambuilding. Tam mají studenti možnost setkat se ve větším počtu i skrz ročníky a prohloubit týmovou atmosféru. Součástí bylo také spoustu přednášek a Hackaton, kde jsme měli pár hodin na to v týmech vymyslet startup, udělat demo a ráno to odprezentovat. 

Do dalšího ročníku STC se studenti mohou přihlásit přes odkaz aka.ms/STC2021

Stáž v Microsoftu

Skrz STC jsem si v Microsoftu domluvila také stáž, kde jsem se dostala do zákulisí všeho dění. Pomáhala jsem s přípravou jedné akce přímo v Microsoftu a zaměřila jsem se také na grafický design.

Co mě ale posunulo nejvíc, byla konference Retail Summit 2020, na které jsem byla v rámci stáže. Vystoupila jsem ze své komfortní zóny a představovala potenciálním zájemcům produkty a jejich zajímavé funkce.

Připadala jsem si skoro jako zaměstnanec Microsoftu. STC mi toho do života dalo a pořád dává opravdu hodně. Posunulo mě to dál jak v osobním, tak kariérním životě.

Naučila jsem se spoustu nových věcí a stala jsem se členem komunity skvělých lidí, se kterými společně překonáváme své hranice a tvoříme různé zajímavé projekty.

Dozvěděla jsem se také, že existuje spousta možností, jak si své dovednosti nechat certifikovat. Začala jsem teda toto téma více zkoumat a zjistila, že na internetu se dá najít spousta volně přístupných kurzů, za které dokonce tu certifikaci dostanete. Což se mi velmi líbilo, protože se něco naučíte a rozšíříte si své znalosti a zároveň dostanete certifikaci, která může hrát velkou roli, až se budete ucházet o práci.

Já si certifikací dělala už několik. I když se mi všechny nepodařily na první pokus, aspoň jsem zjistila, čemu musím ještě nějaký ten čas věnovat.

Dobrovolničení v Česko.digital a Rise and Shine

Nicméně certifikacemi se nenaučíte všechno, proto jsem začala dobrovolničit.

Během karantény jsme v STC pomáhali školám přejít na digitální výuku v rámci organizace česko.digital. Během prohledávání LinkedInu jsem se dozvěděla, že ta samá organizace hledá dobrovolníky i v jiných oblastech, tak jsem se rozhodla tam napsat. Odpovědi se mi dostalo téměř hned.

Pomáhám teď hlavně s grafickým designem, což je např. tvorba infografiky nebo infoletáků. Také začínám dělat social media marketing pro projekt, který se právě rozjíždí.

Pomáhá mi to v získávání nových zkušeností, kontaktů, zlepšování dovedností a hlavně tím ještě přispívám k něčemu dobrému. Společně tak pomáháme digitalizovat Česko.

V nedávné době se organizaci česko.digital povedlo získat cenu za 1. místo v kategorii Veřejná sféra cen Sustainable Development Goals, které jsou vyhlašovány Asociací společenské odpovědnosti a oceňují projekty, které přispívají k naplňování cíle udržitelného rozvoje od OSN a mění Česko a svět k lepšímu.

Jsem ráda, že můžu být součástí něčeho tak skvělého. Skrz jeden inzerát ve slacku od česko.digital jsem se dostala i ke spolupráci s RISE and SHINE, což je organizace pár lidí, co pořádá hlavně konference a workshopy pro studenty, kteří se chtějí rozvíjet. Kromě konferencí ale na jejích stránkách najdete spoustu užitečných článků a videí, které vám pomohou ve vašem osobním rozvoji.

Také mě dokonce přes Instagram kontaktovala jedna začínající firma, která se zaměřuje na eco produkty od různých návrhářů a umělců a hledá do týmu další posily. Domluvila jsem se s nimi na spolupráci v oblasti marketingu, konkrétně správa instagramového profilu, a to jak propagace a tvorba příspěvků, tak komunikace s klienty.

Česko.digital stále dobrovolníky shání, přihlásit se můžeš přes jejich web https://cesko.digital/web RISE and SHINE najdete na tomto odkaze https://www.riseandshine.cz/.

Právě díky networkingu se mi nedávno povedlo najít si práci, která zasahuje do oboru, kterému bych se ráda věnovala i v budoucnu. Kontaktoval mě jeden startup, protože někdo, komu jsem jednou dělala dobrovolně design, mě doporučil. Toto je skvělý příklad toho, k čemu vám je dobrovolnictví, networking a vůbec seberozvoj. Všechna energie, kterou do toho vložíte, se vám zase vrátí. Mně se takhle povedlo skvěle si nastartovat kariéru. Nezapomínejte ale, že tím, že se vám začne dařit, cesta nekončí. Vždy je co nového se učit, zlepšovat se a rozvíjet své dovednosti, posouvat se a růst dál.

Autor článku

Markéta

17let

Markéta je studentkou střední školy v Praze se zaměřením na IT. Je zapojena do programu Microsoft STC a spousty dobrovolnických činností jako např. česko.digital nebo Rise and Shine. Ráda se rozvíjí ve všech možných oblastech jako je třeba marketing, grafický design, moderní technologie, robotika. Baví ji i organizování různých eventů, a to jak soukromých, tak veřejných. Když zrovna nepracuje, ráda si posedí s kávou u dobré knížky, učí se na kytaru nebo vyrazí někam na cestu.

Share This

Share this post with your friends!