fbpx

Jak z letních prázdnin vytěžit maximum

Na letní prázdniny se těší snad každý student. Toto období je z většiny bráno jako odpočinek od velké nálože učiva, hromady povinností, každodenní rutiny a věčného stereotypu. Ale proč tento čas naopak nevyužít pro vlastní prospěch a smysluplněji. Zapracovat na osobním a profesním rozvoji, abys zvýšil/a své šance na úspěch při budoucím hledání zaměstnání. 

Co takhle do každého dne zařadit činnost, která tě bude naplňovat a zároveň posouvat kupředu. Ponechat si nějaké ty rutiny i během letních prázdnin také není k zahození. Nejen, že úplně nezlenivíš, ale také budeš produktivnější. 

Pojďme se podívat na tipy, které tě do budoucna obohatí, a na co je dobré se zaměřit:

1. Získej pracovní zkušenosti

Ať už nějaká brigáda, či stáž, rozhodně se ti to bude hodit do životopisu! A především získáš spoustu zkušeností, dovedností a kontaktů, které ti do budoucna mohou pomoci právě při hledání práce. Popřípadě pro tebe budou velmi důležité, pokud bude tvá kariéra směřovat k podnikání. Čím dříve začneš, tím lépe. Neboť budeš mít čas vyzkoušet toho více. Tvůj budoucí zaměstnavatel pravděpodobně bude přihlížet k tomu, kolik zkušeností jsi během studia získal/a, a ty tak budeš o krok navíc před svými vrstevníky. Pokud budeš mít tu možnost, zkus vybírat z pracovních nabídek v oboru, kterému by ses v budoucnu rád/a věnoval/a, ale rozhodně to není podmínkou, jen velké plus. I zkušenosti z jiných oborů jsou nenahraditelné.

2. Zaměř se na to, co už umíš

Pokud je mezi tvými koníčky nějaká činnost/aktivita, ve které vynikáš, zkus zapřemýšlet, zda to nelze nějakým způsobem zakomponovat i do tvé kariéry. Není přece nic lepšího, než když tě živí to, co tě baví a v čem jsi dobrý/dobrá. Například pokud ti jdou jazyky, zkus formou jednoduchého letáčku oslovit nějakou určitou věkovou skupinu a nabídni jim doučovaní. A hned máš brigádu! Toto se dá aplikovat na spoustě příkladů. Rád/a kreslíš, fotíš, rozumíš ekonomii či jsi vynikající kuchař? Zaměř se na to!

3. Dobrovolnictví

To je další činnost, kde získáš spoustu zkušeností a kontaktů.

Zkus se porozhlédnout ve svém okolí a najít organizaci, ve které bys rád/a pomohl/a a měl/a z toho dobrý pocit! Možná ani nevíš, kolik se toho ve tvém městě najde.

Pátrej – skoro v každém větším městě jsou dobrovolnická centra nebo můžeš svou dobrovolnickou práci nabídnout přímo v domově seniorů, mateřské školce, domě dětí a mládeže apod.

4. Nauč se novým dovednostem

Už od narození se stále učíme a učíme. A je tomu tak po celý život. Ale čím je člověk starší, tím má méně času, více obav, a navíc je dokázáno, že v raném věku se učíme nejlépe. Proto učení neodkládej na později, pokud to není nutné.

To, že se naučíš něco nového, ti nikdy nebude na škodu a naopak budeš mít náskok před některými svými vrstevníky  možnými budoucími konkurenty na trhu práce.

Na internetu najdeš stovky online kurzů, které jsou zdarma a naučí tě spoustu nových věcí. Některé super tipy posíláme v pravidelném měsíčním newsletteru – tak se přihlas k odběru, a také sdílíme na našich sociálních sítích.

Tipy na online vzdělávání a rozvoj:

● jazyky: Duolingo.cz
● marketing a technologie: Google Digitální garáž
● umělá inteligence: course.elementsofai.com
● informace ze světa vědy: Youtube kanál Akademie věd
● programování: Aplikace Grasshopper
● matematika: math4u.vsb.cz
● fake news a kritické myšlení: www.trainbra.in
● tipy a triky v MS Office programech: studuj.digital
● a pak samozřejmě je dobré poslouchat podcasty nebo sledovat přednášky TEDx.

Rozhodně není nutné se z toho zbláznit, ale postupovat po krůčkách, jen tak docílíš výsledku. Samozřejmě odpočinek je důležitý, takže na něj taky nezapomínej!

Autor článku

Markéta, Kariérko.cz

Markéta je studentkou oboru finanční management na vysoké škole. Zajímá se nejen o oblast managementu, ale také marketingu. Zkušenosti má zatím jen díky brigádám při studiu, během kterých ,,hledala sebe samu”. V Institutu má na starosti výpomoc administrativu a celkově se podílet na rozvoji projektu Kariérko.cz.

Moc se těší, až do Kariérka něčím přispěje a bude tak pokračovat cestou holek, které chtějí pomáhat studentům s jejich budoucí kariérou. Celkově se ráda učí novým dovednostem a je moc vděčná, že dostala možnost připojit se k Institutu  a učit se novým dovednostem v praxi. Ve volném čase se věnuje osobnímu rozvoji, přičemž inspiraci hledá především v knihách. Velice ji naplňuje sport, cestování,tanec a hudba.

Share This

Share this post with your friends!