fbpx

Mentoring je vhodný i pro studenty

 Mentoring je dlouhodobý vztah mezi méně zkušeným mentee a mentorem, který menteemu pomáhá s kariérním a osobním rozvojem. Mentoring je pro ty, kteří zatím nevědí, jakým směrem se chtějí uchýlit, ale i pro ty, kteří už mají jasno a potřebují poradit s konkrétními kroky, jak svého vysněného cíle dosáhnout.

Mnoho mladých lidí nemá jasno, jaký obor nebo kariéru si zvolit, často třeba ani neví, co vůbec určitá práce dennodenně obnáší. A právě s tím jim mentor může pomoci. Jelikož mentor je zkušený člověk, který se v pracovním prostředí už nějakou dobu pohybuje a má přehled o tom, jak různé obory fungují. Pokud už student má představu o tom, jakým směrem se chce vydat a čemu se chce věnovat, v takovém případě může mentor studenta připravit na to, jak to v oboru funguje, jaké dovednosti potřebuje získat a kde takové vzdělání obdrží. Student si skrz mentoring začíná také budovat svoji síť kontaktů, které se můžou jednou hodit, až bude například shánět stáž, práci či doporučení. 

Jak si najít mentora?

Tip Kariérka: Mentora si může člověk najít buďto napřímo, tak že si např. na Linkedinu najde člověka, který mu přijde inspirativní, zajímavý a rád by se od něho učil, a osloví ho s žádostí o propojení, radu či přímo mentoring. 

Existují ale také organizace a projekty, které se mentoringu věnují, a jednou takovou organizací je právě naše organizace Femme Palette. 

 

Jak probíhá mentoring ve Femme Palette

Mentoring ve Femme Palette je velmi strukturovaný. Program trvá 6 měsíců, během kterých mentee stráví 12 hodin mentoringu s vlastním mentorem. Mentee si nejprve s pomocí naší manažerky nastaví své cíle, na základě kterých je mu pak přiřazen mentor. S mentorem se mentee schází jednou za 2 týdny a pracují společně na dosažení stanovených cílů. 

Nyní v době pandemie se mentoringové páry setkávají online přes ZOOM či Skype, ale pokud se situace zlepší, je možné se domluvit i na osobních schůzkách. Je důležité, aby byl mentee na každou schůzku s mentorem připraven, ideálně mu poslal předem otázky, které chce probrat, aby měl mentor čas se nad nimi zamyslet. Mentee by měl brát mentoring tak, že si mentor pro něj vyhradil hodinu svého času a záleží na menteem, jak toho využije. Proto je klíčové, aby byl mentee vždy na schůzku připraven, vytěžil každou schůzku na maximum a pracoval na úkolech, které si s mentorem dohodnou. 

Kdo se může do mentoringu přihlásit

Do mentoringu se může přihlásit každý, kdo chce pomoci s přípravou na kariérní cestu. Do Femme Palette mentoring programu vybíráme ty, kteří jsou motivovaní a chtějí na sobě pracovat. Program je placený. 

Ve spolupráci s Kariérko.cz se můžete těšit na soutěž o 2 místa v mentoringovém programu. Sledujte naše sociální sítě nebo se přihlaste o odběr newsletteru, ať vám soutěž neunikne. 

Zkušenosti s mentoringem

Jedna ze studentek si dala za cíl najít vysokou školu, a tak ji její mentorka spojila s dalšími lidmi, kteří s ní sdíleli svou kariérní cestu. To jí otevřelo oči a díky tomu si ujasnila, jakou cestou se vydat. Druhá studentka se od mentorky dozvěděla, co obnáší práce grafika, jaké to je pracovat na volné noze a jaké grafické programy používat. Třetí si rozšířila obzory, má dobrý pocit, že pro sebe něco dělá, a nakoplo ji to k přemýšlení o své kariérní cestě. 

Do programu se ale převážně hlásí ti, kteří už pracují. Například Helena Davis o programu říká: „Od začátku jsme si s mou mentorkou Míšou sedly nejen po pracovní, ale zejména po lidské stránce. V kontaktu jsme velmi často a probíráme témata, která jsou pro mě aktuální vzhledem k pracovnímu a osobnímu rozvoji. Ve spoustě věcí mě směřuje a radí, jak se na ně dívat z jiného pohledu, což je pro mě velmi obohacující. Míša je mi nejen oporou, ale i rádcem.” 

 

A co o mentoringu říká Lucie Neumannová, zakladatelka Femme Palette?

„Já sama jsem svého prvního mentora měla až při mé první práci po studiu. Věřím, že kdybych měla mentora už na střední, tak bych už dříve zjistila, jaké obory existují a co by mě mohlo bavit. Musela jsem si projít vlastní cestu sebepoznání a zkoušení různých věcí, která určitě nebyla špatná, ale nyní vím, že s pomocí někoho, kdo se už pohybuje v pracovním prostředí, by má kariérní cesta byla strmější. Jako mentor bych mentoring určitě doporučila, pokud chcete mít našlápnuto správným směrem ve vaší kariéře už při škole.“

Tento obsah  vznikl díky podpoře Velvyslanectví USA v Praze.

Autor článku

Lucie Neumanová

Lucie přes den řídí organizaci Femme Palette a kromě toho pracuje jako UX designérka pro startup v San Francisku. Studovala v Praze, v Braceloně a v San Francisku. Americká mentalita a způsob, kterým podporují ženy, ji inspirovaly k založení Femme Palette. Organizace, která propojuje ženy s mentory a pomáhá jim uspět. 

S Lucií jsme natočili i rozhovor, na který se můžete podívat ZDE. 

Zajímá tě, jak se liší mentoring od koučinku? Přečti si na Kariérku článek, který se koučinku věnuje: https://karierko.cz/clanek/ocima-odborniku/monika-koucink/

Share This

Share this post with your friends!