fbpx

Německy snadno a rychle? Sbal si kufr a jeď!

Učíš se němčinu a chceš udělat progres? Existuje spoustu možností, musí se prostě jen hledat. Já googlila, až jsem našla. Díky tomu jsem do Německa vyjela celkem třikrát. Kam se přihlásíš ty?

Zažij studentský život v Německu

1) Nevyšel ti Erasmus? Zkus Freemover!

Nenašel jsi partnerskou školu ve tvé vysněné destinaci? Nevadí. Studuj tam, kde chceš ty. Čeká tě spoustu emailů a papírování.  Za ruku tě nikdo nepovede. Pobyt si vyjednáš s německým studijním oddělením. S domovskou univerzitou. Trochu práce navíc, ale vyplatí se.

Celosvětový seznam škol, které přijímají Freemovery nově můžeš najít tady. Netroufáš si studovat v němčině? Většina zahraničních studentů studuje v angličtině a němčinu pilují na jazykovém kurzu.

2) Letní škola aneb Nauč se německy za měsíc

Organizace DAAD ti přidá peníze na delší pobyt v zahraničí anebo zaplatí letní měsíční kurz. Rozvaž si jazyk u vody nebo tupláku ještě před Erasmem. Vyzkoušej si semestr v zahraničí nanečisto a absolvuj oborové kurzy podle zaměření tvého studia. 

Vyplň lejstra. Prokaž, že umíš trochu víc než „der, die, das“. Zatím nemáš jazykový certifikát? Nevadí. Před podáním přihlášky vyplníš orientační test úrovně němčiny – test onDaF . 

3) Místo kreditů smysluplný projekt

GFPS nabízí stipendia na semestrální pobyty. Napiš motivační dopis a připrav se na pohovor. Na něm „prodej“ svůj projekt. Na rozdíl od jiných stipendií v Německu nemusíš sbírat kredity, můžeš se věnovat i něčemu jinému. Posbíráš materiály na diplomku? Klidně. 

Stipendium je pro pár vyvolených.  Projekt musí komisi zkrátka zaujmout. Úroveň němčiny není rozhodující. Germanista sice válí v němčině, technik třeba vymyslí zajímavější projekt.

4) Rok v Německu pro studenty humanitních oborů

Tato neziskovka nabízí roční výměnné pobyty pro studenty historie, literatury, ekonomie, práv a jiných humanitních oborů. Získej doporučení od vyučujícího z domovské školy a potvrzení přijetí z německé vysoké školy. 

I tady se kromě studia u našich sousedů věnuješ projektu z oblasti česko – německých vztahů (semestrální, závěrečná nebo disertační práce). Vyber tedy takový, který ti dává smysl a zvyšuje tvé šanci na úspěch.

Získej praxi za hranicemi

1) Prodluž si studium – pomáhej jako dobrovolník

Nestuduješ, ještě ti nebylo 30 a táhne tě to za hranice? Zkus dobrovolnou službu. Různé organizace ocení každou ruku navíc. Dobrovolníkům platí ubytování a běžné výdaje jako stravné, jízdné nebo jazykový kurz. 

Dobrovolný rok můžeš strávit například v organizaci Tandem, která organizuje výměny a odborné praxe studentů německých a českých odborných středních škol, vyšších odborných škol a učilišť. 

  2) Chceš pracovat v oblasti kultury?

  Vyjet můžeš jen na pár měsíců. Například bavorská kulturní organizace CEBB nabízí stáž v kulturním managementu. Praktikant pomáhá při organizaci kulturních akcí, píše články na web, pečuje o návštěvníky a komunikuje s médii. Ubytování je zajištěno, odměna je symbolická 300 EUR měsíčně, ale klidně zažádej o další stipendium přes Erasmus.

  3) Uč se německy v Českém centru

  Česká centra v Německu nabízejí neplacené stáže v oblastech PR, grafiky a fotodokumentace nebo produkce a programové koordinace. O příspěvek zkus požádat přes Erasmus. Pracovat můžeš buď v Berlíně nebo v Mnichově.

  4) Starej se o sítě Evropskému regionu Dunaj-Vltava

  Chceš pomáhat s organizací workshopů? Psát newslettery a texty na sítě? Nebo zjistit, jak se žádá o evropské dotace? Pošli přihlášku na stáž do Bavorského lesa.

  5) Zjisti, jak se dělá politika u sousedů

  Zajímáš se o politiku a mezinárodní vztahy? Umíš slušně německy? Máš za sebou vysokoškolské studium? Vyjet můžeš na pětiměsíční stáž do německého Bundestagu. Ubytování budeš mít zajištěné a získáš stipendium 500 EUR.

  6) Pracuj u automobilky

  Velké firmy většinou nabízejí stáže pro studenty. Pracovat můžeš například u Audi,  nabízí praxe pro studenty středních i vysokých škol. 

  Tohle ale určitě nebylo všechno. Další nabídky stipendií a praxí najdeš třeba díky projektu Do Německa na zkušenou nebo na stránkách Česko -bavorské vysokoškolské agentury. Nenech si utéct žádnou ze zajímavých nabídek nebo si přečti, jak hodnotí stipendijní pobyty jejich absolventi.

  Autor článku

  Eva Dandová

  Vystudovala Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze, semestr strávila v německém Regensburgu. Pracovala jako asistentka v několika firmách. Na rodičovské dovolené absolvovala kurzy kreativního psaní a copywritingu a začala svými texty přispívat na různé webové stránky.

  Share This

  Share this post with your friends!