fbpx

Výběr směru, kterým se vydám

Výběr střední školy je zásadní rozhodnutí, které bude formovat tvou profesní a studijní cestu. Každopádně je dobré vědět, že i střední škola se dá změnit a na vysokou školu se můžeš hlásit, i kdyby sis střední vybral/a špatně. Když už si na základce vybereš, jakým směrem se chceš ubírat, budeš mít náskok před ostatními. Už na střední můžeš těžit ze spousty mimoškolních aktivit, které se v dnešní době mladým lidem nabízí, jako například výměnné pobyty, krátkodobé Erasmus zahraniční projekty, stáže nebo rozvojové projekty. Všechny tyto extra aktivity ti pomůžou při podávání přihlášky na vysokou školu, ale i při hledání brigád nebo práce.

 

Proto nenechávej volbu tvé budoucnosti na poslední chvíli, ale začni co nejdřív objevovat to, co tě baví a co bys jednou chtěl/a dělat. A jak na to? Při volbě školy je dobré se kromě prospěchu zaměřit také na to, jaké předměty tě baví, jak náročná daná střední škola je, jak obtížné jsou přijímačky, ale je důležité přemýšlet i do budoucna – co budu dělat po škole – chci jít na vysokou, nebo rovnou pracovat či podnikat? Víš, jaké profese by tě zajímaly? 

 

Volba profese

Není nutné si vybrat konkrétní profesi nebo povolání, které bys v budoucnu chtěl/a dělat, je však dobré zamyslet se nad tím, v jaké oblasti bys rád/a pracoval/a a jaké možnosti uplatnění dané odvětví nabízí.

Důležité informace, které je dobré si při volbě profese zjistit, jsou:

 • náplň profese – co budu v reálu pak v dané profesi dělat, jak bude vypadat moje každodenní rutina;
 • pracovní podmínky v dané profesi – je to práce na směny, nebo flexibilní pracovní doba, práce z domova, nebo v kanceláři či ve skladu atd.;
 • požadované vzdělání – jakou školu je dobré vystudovat nebo jaké kurzy si mám udělat;
 • vyhlídky povolání do budoucna – bude tu tato profese i za 10 let;
 • v jakých firmách a oblastech se mohu po studiu uplatnit (korporátní firmy, neziskovky, státní správa atd.);
 • vhodné dovednosti pro danou pozici;
 • v jakých dalších profesích mohu uplatňovat stejné/podobné dovednosti.

Výběr školy

Být si vědom svých dovedností a zájmů podporuje sebedůvěru a pomáhá při získávání uplatnění na trhu práce. Základní otázka by vždy měla být: Co mě baví natolik, že si umím představit tím trávit každý den klidně i několik let v kuse?

U volby budoucí školy je dobré koukat na několik kritérií:

 • Co mohu dělat po dané škole? (Budu umět dostatek dovedností, abych mohl/a jít rovnou pracovat? Připravím se tam dostatečně na vysokou školu?)
 • Jakou nabídku výuky jazyků škola nabízí?
 • Pracují na škole s moderními technologiemi a postupy?
 • Nabízí škola nějaké mimoškolní aktivity – kroužky, soutěže, volitelné předměty, zapojování do výměnných pobytů, spolupráce s firmami apod.?
 • Jak je daná škola daleko od tvého bydliště?
 • V případě, že je škola daleko od tvého bydliště, nabízí ubytování/internát pro studenty?

Kde hledat informace

Databází středních škol je několik. Vyber si, která databáze ti nejvíce vyhovuje.

https://www.stredniskoly.cz/,

http://www.seznamskol.eu/typ/stredni-skola/

https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

Podrobné informace o každé škole najdeš na jejích webových stránkách případně na jejích profilech na sociálních sítích.

Tento obsah byl vytvořen za finanční podpory ŠKODA AUTO a.s.

Autor článku

Jsme Institut kariéry a rozvoje, z. s. a zaměřujeme se na projekty v oblasti kariérového poradenství a osobního rozvoje mladých lidí s cílem je inspirovat, podporovat a motivovat. Naší ambicí je, aby se mladí lidé rozhodovali o své kariéře vědomě a s ohledem na své jedinečné nadání a talenty, a aktivně získávali nové zkušenosti a dovednosti. Zaměřujeme se primárně na studenty základních a středních škol, a to nezávisle na lokalitě a rodinném zázemí, ve které žijí, nebo oboru, o který mají zájem. Organizace byla založena v roce 2019.

Share This

Share this post with your friends!