fbpx

Jak se stát aktivním studentem v 8 krocích

V dnešní době je spousta možností, jak se jako studenti můžeme zapojit do dění kolem nás, získat zkušenosti a vyzkoušet si v praxi to, co se naši vrstevníci budou učit až za několik let. Ať už jde o stáže, různé projekty, soutěže nebo třeba organizování. Ale jak se k těmhle příležitostem dostat?

1. Ptej se

Základem je se ptát. Ptej se kamarádů, spolužáků, lidí ve škole, v čem se angažují a co by ti doporučili. Lépe se začíná, když máš svého průvodce. Někoho, kdo má například s projektem či kurzem zkušenost, řekne ti, že daná věc je fajn, dá ti  tipy a podpoří tě.

2. Obklop se aktivními lidmi

Jestli aktivní kamarády nemáš, ale i když je máš, je dobré obklopit se co nejvíce lidmi, kteří jsou aktivní, zapojují se do okolního dění a projektů. Najdi si je přes sociální sítě různých projektů a organizací a začni je sledovat. I oni sami často sdílí různé příležitosti a rádi s čímkoliv poradí. 

3. Hledej i online

Když už jsem zmínila sociální sítě projektů a organizací, ty se vyplatí sledovat dvojnásob. Za sebe můžu určitě doporučit FB stránku Kariérko.cz a jejich skupinu Karierko.cz – skupina pro aktivní mladé lidi, Prostředoškoláky, Mladiinfo, European Youth Centre Břeclav a další. 

4. Jdi do toho

Když najdeš projekt, který tě aspoň trochu zaujme, jdi do něj a zkus to. Získáš nespočet zkušeností, nové zážitky, ale hlavně potkáš lidi, kteří tě přesměrují dál. Lidi, kteří ti dodají motivaci a energii pokračovat. Moje cesta začala na Mensovních seminářích. Skrz ně jsem se dostala k přednáškovým nocím a studentskému spolku Student Cyber Games, přes který potom k Career Boostu, Soutěž a Podnikej, Středoškolákovi roku a taky ke Kariérku.

5. Urči si priority

Mysli na to, že nejde stíhat všechno. Urči si priority. Zpravidla nejde mít 20 mimoškolních aktivit, samé jedničky ve škole a přitom zdravý spánkový režim a dobré mezilidské vztahy. 

6. Nezanedbávej sám/sama sebe

Co bych ale rozhodně doporučila nezanedbávat, jsou právě vztahy s lidmi a spánek. Sama jsem toho poslední dobou měla moc a tyhle aspekty vypustila, čehož teď lituju. Pro psychiku je to totiž podstatné. 

7. Mysli i na své duševní zdraví

A psychika je zase naopak důležitá k tomu, abys vůbec aktivní studentství zvládal/a. Proto, když cítíš, že je toho na tebe moc, dej si pauzu. Řekni lidem kolem sebe, že potřebuješ na pár dní či týdnů vypnout. Pochopí to a podpoří tě. Sami totiž ví, jak lehké je vyhořet a nikomu to nepřejí. 

 

8. Postupně si nabírej nové aktivity

S tím souvisí i to, ať se nepřehltíš hned ze startu. Ono to láká, nabrat si milion věcí, ale ani si toho nevšimneš a může ti vše přerůst přes hlavu. Vždycky se proto nejdřív sžij s novou aktivitou, než si vezmeš nějakou další. 

 

Doufám, že vám moje tipy pomůžou a kdybyste chtěli doporučit konkrétní aktivity nebo se jen tak propojit, určitě mrkněte na můj Instagram. Držím palce a možná se na některém z projektů potkáme. 

Autor článku

Michaela

Míša je studentkou gymnázia v Třinci. V rámci svých aktivity ráda rozvíjí sebe i ostatní. Motivuje ji, když za sebou vidí výsledky. Míša se podílí například na organizaci soutěží pIšQworky a Prezentiáda nebo vede workshopy prezentačních dovedností. Mimo to dělá karate a píše druhou SOČku z chemie.

Share This

Share this post with your friends!