fbpx

Jak dělat něco „navíc“?

Možností, jak trávit čas, je mnoho. Záleží jen na vás, zda své 2 hodiny denně strávíte na tréninku, učením se novému jazyku, půjdete do kina nebo budete hrát počítačové hry. Vše má svá pro a proti. I já miluji víkendy strávené na gauči u Netflixu, ale vím, že dlouhodobě mě to nikam neposune.
Vzdělávání se, sbírání zkušeností a pilování dovedností, je jako chození do posilovny. Musíte pravidelně dodržovat režim, opakovat si, přidávat náročnější úkony, abyste získali svaly. A stejně to platí pro učení se. Čím víc se trénuje, tím víc vám to jde a činnost vás baví. Vlastně se naučíte učit se. Dnes se tedy podíváme na aktivity, které vám pomohou získat snáze práci snů, ale i seznámit se zajímavými lidmi mimo vaše blízké okolí, a naučí vás samostatnosti.

Jaké aktivity to jsou?

  • Klasické školní aktivity – obvykle spjaté se školními aktivitami nebo ty, které vám pomohou k získání stipendia či přijetí na výběrovou školu. Patří mezi ně oborové olympiády, vedení diskuzních kroužků, podílení se na školních projektech, reprezentace školy v nějakém sportu a další.
  • Mimoškolní aktivity – obvykle souvisí s rozvinutím nějaké vaší kompetence, probíhají pravidelně během roku a delší dobu, třeba týden. Můžeme mezi ně zařadit zimní a letní školy, jazykové pobyty v zahraničí či výměnné pobyty, účast na mimoškolních projektech, povinné a nepovinné školní stáže, dobrovolnictví nebo výjezd na Erasmus.
  • Novodobé aktivity – ve škole se k nim asi nedostanete, málokterá škola má katalog spolupracujících firem či možnosti zapojení studentů do soutěží. Tady ale dobře fungují firmy, které mají část employer brandingu zaměřenou na nábor juniorních lidí. Setkat se můžete s neplacenými i placenými stážemi, part-time i trainee programy, různými tematickými soutěžemi nebo možností podílet se na projektech firmy.
  • Vaše aktivity – ty aktivity, které děláte bez ohledu na to, zda studujete či pracujete, ale naučí vás mnohému. Jde třeba o psaní blogu, natáčení a střih videí, poslech podcastů, dělání si online kurzů, zapojení se to mentoringu či nalezení si mentora. Možností pro samovzdělávání je kvantum a stačí si jen vybrat.

Co doporučuji

Vycházím ze své osobní zkušenosti a z toho, co nejvíce pomohlo mně, když jsem byla jak střední, tak vysokou školou povinna. Během střední školy jsem docházela o prázdninách vypomáhat do knihovny s besedami pro veřejnost (čtení pro děti, spací noci s Andersenem, přednášky pro seniory) a pomáhala se vším, co bylo potřeba. Moc jsem si nevydělala, ale naučila jsem se trošku v Excelu, Outlooku, a komunikovat s různými lidmi v rozličných věkových skupinách.

Dva roky nato jsem začala docházet jako dobrovolník do místního stacionáře a vypomáhat v rámci tvořivých dílen. Obě zkušenosti mi pomohly v přijetí na vysokou školu. Součástí výběrového řízení byla totiž i dvě osobní kola, a porota se na mimoškolní a dobrovolnické aktivity ptala, a získávali jsme za ně plusové body.

Během vysoké školy jsem si našla stáž v Zootu. Neplacenou. A ta mi otevřela oči, jak to vůbec ve firmách funguje, a ukázala mi kousek marketingového světa. Později se ukázalo, že byla i jedním z důvodů, proč si mě pozvali na pohovor do Alzy.

Taková propojení pak s pohledem dozadu najdete i vy, i když teď můžete mít pocit, že vaše aktivity k ničemu „pořádnému“ nevedou.

Když to shrnu

– Hodně čtěte blogy, články, online média a knihy
– Využijte podcastů a video rozhovorů s lidmi z byznysu a oboru, kam se jednou chcete dostat
– Dělejte si online kurzy zdarma, platforem a možností je hodně
– Využijte online webinářů, záznamů z konferencí, výpisků z konferencí
– Cvičte si sami pro sebe MS Office programy
– Zapojte se do aktivit ve škole, do projektu na školení, nebo si sami vytvořte nějaký projekt, jako je třeba blog

Každá aktivita se počítá.

Zdroje na vzdělávání

Na přednášky zkuste i SlideShare či SlideLive. Fajn přednášky najdete i na Neurazitelny.cz nebo na Lidé z praxe.

Pokud hledáte kurz, který vás ohromí, je tu Michal Musil pro Raynet – 47 videí for free. Excel vás dobře naučí Lašákovi. Pro chtivé IT přesahu pak doporučujeme Czechitas nebo Code Academy a báječný web od Honzy Javorka Junior guru IT.

Jazyky

Všeobecně je známá aplikace Duolingo, kterou si můžete stáhnout do mobilu a učit se tak neustále. Pokud se chcete rozmluvit, doporučujeme Preply, kde si online najdete lektora a spojíte se s ním. Jsou zdarma. Mezi placené a světově oblíbené patří – Engoo, iTalki nebo Verbal Planet.

Tento obsah byl vytvořen za finanční podpory ŠKODA AUTO a.s.

Autor článku

Petra

Jmenuji se Petra Nulíčková a během studia na vysoké škole jsem začala pracovat v Alza.cz, kde aktuálně zastávám pozici HR Business Partnera pro 4 oddělení. Začínala jsem ale jako stážista bez jakýchkoli zkušeností v oblasti HR. Věřím, že když člověk chce a věnuje čas rozvoji, je možné téměř vše, proto mu věnuji velkou část mého volného času.

Share This

Share this post with your friends!