fbpx

Základní pravidlo bohatých

V žebříčku TOP 10 nejčastějších novoročních předsevzetí se vydělat více peněz objevuje už na 5. místě. Před penězi je samozřejmě plán zhubnout, zdravě jíst, nestresovat se a přestat kouřit. Většina lidí si myslí, že vydělávat více peněz jim přinese větší štěstí a spokojenost v životě. Jak je to ale doopravdy? Průzkumy i naše vlastní zkušenosti ukazují, že po zvýšení platu je náš pocit spokojenosti po 3-6 měsících opět pryč. Čím to je?

Představ si dvě osoby, jedna vydělává měsíčně 35 000 Kč a díky svému návyku odkládání peněz má tak ve svých rezervách (naspořeno) 300 000 Kč. Druhý vydělává měsíčně 45 000 Kč, nic moc mu nezbyde, tak tisícovka, max. dvě, a v rezervě má 50 000 Kč. Kdo z nich z pohledu peněz bude spokojenější? Ukazuje se, že ten první.

Není důležité, kolik vyděláte, ale kolik neutratíte

Tady je ještě jeden důkaz: Víš, že velké procento celebrit – světových fotbalistů, hudebníků, herců a hereček, žije na dluh? Ačkoliv vydělávají desítky i stovky tisíc dolarů měsíčně, neumí s penězi hospodařit. Například Nicolas Cage se tak zadlužil, že musel prodat svoje paláce, jachty i luxusní automobily, aby nezbankrotoval. Nebo Michael Jackson musel kvůli svým dluhům prodat svůj veškerý majetek. Říkáš si, jak je to možné, vždyť tito lidé vydělávají peníze, o kterých ani nesní, a i přesto mají dluhy. Jak tedy být spokojenější? Je to jednoduché!

Pravidlo č. 1:

Měj přehled o svých příjmech a výdajích. Znáš nějakou úspěšnou firmu, která nesleduje výnosy a náklady? Zní to velmi logicky, a přesto 57% Čechů nemá přehled o svých výdajích.

Sepiš si podrobný přehled, kam tvé peníze jdou. Kolik utratíš za oblečení, kafíčka s kamarády, večeře v restauracích, nákupy jídla domů, dárky, dovolené, telefon, elektroniku a další položky, které platíš. Z těchto položek vytváříš zisk prodejcům, u kterých své vydělané peníze utratíš. Kolik peněz měsíčně nakonec zbyde opravdu tobě? A důležitější otázka, kolik bys chtěl/a, aby zbývalo?

Na správu vlastních financí můžeš použít řadu různých online nástrojů, případně mobilních aplikací, nebo klidně i excelovou tabulku, kam si budeš zaznamenávat všechno, za co utrácíš. Na konci měsíce budeš možná v šoku, kolik peněz jsi utratil/a za nepotřebné věci.

Pravidlo č. 2:

Dodržujte ideální finanční míry: 10-20-30-40!

Ideální finanční míry nám dávají jednoduchý návod, jak si rozdělit svůj příjem, abychom byli finančně v pohodě. Otáčí naše myšlení, říká: „Nejprve odlož peníze pro sebe a pak až utrácej v obchoďákách a restauracích.“ Jak na to? Je to opravdu easy.

10% příjmu si odkládej stranou na výdaje, které někdy v budoucnu přijdou, jen nevíš kdy. Může to být například rozbitý telefon, až budeš mít domácnost, tak pračka nebo doplatek elektřiny, plynu apod.

20% příjmu si odkládej pro SEBE, pro svoji budoucnost. Vytvoříš tak základ pro pořízení vlastního bydlení, zajištění na stáří, podporu dětí a další výdaje, které život přináší.

30% příjmu je strop pro tvé dluhy a bydlení. V bance ti klidně půjčí více, takže pozor na to. Je třeba znát míru a víc jak na třetinu platu se nezadlužit!

40% příjmu maximálně utrať za svůj životní standard, tedy jídlo, oblečení, elektroniku, zábavu a zážitky.

Co ty na to? Přijde ti to v pohodě nebo naopak přísné? Nejdůležitější je začít. Je to jako s každým novým návykem.

Pokud jsi doposud utratil/a opravdu vše, co jsi daný měsíc vydělal/a, začni odkládat 10% příjmu na 3 měsíce a postupně si procenta navyšuj. Klidně odkládej doma do prasátka anebo na zvláštní účet, ať tě to na běžném účtě nebo v peněžence neláká.

Věřím, že to zvládneš. Budu ráda, když se do komentářů pochlubíš, jak se ti to daří.

Tak jako je v dnešní době moderní žít zdravě, sportovat a být zkrátka fit. Pojďme být i finančně fit a mít rezervu pro případ, že přijde další virus, ztratíš práci nebo se ti rozbije auto či počítač.

Články seriálu PENÍZE A ŽIVOT

Autor článku

Lucie

Lucie pracuje jako manažerka v konzultantské firmě a lektorka finanční gramotnosti. Ve světě financí se pohybuje už od vysoké školy. Pražskou ČZU zakončila diplomkou o penzijním systému České republiky a v bakalářce řešila financování bydlení. „Věřím, že zdravý přístup k příjmům a výdajům patří ke klíčovému vzdělání, a proto už od roku 2014 učím děti v rámci projektu denfinancnigramotnosti.cz. Dnes je mi 32 let a zkušenosti, které jsem nasbírala jako konzultant, předávám dál v pozici manažerky.“

Webové stránky Luciehttps://luciebaslova.cz/

Share This

Share this post with your friends!