fbpx

Jak si zajistit příjem

V rámci našeho seriálu Peníze a život jsme prošli témata: pořízení vlastního bydlení, příprava na stáří, naučili jsme se množit peníze, přemýšlet jako bohatí lidé a rozložit příjem do správných finančních měr 10-20-30-40. Všechna témata mají však jedno společné. A to fakt, že pokud nebudete mít příjem, mzdu, výplatu – prostě peníze, tak nic z toho nebude možné.

V průběhu života přicházejí radosti, ale i starosti. A jednou ze starostí může být ztráta příjmuJak si příjem zajistit, aby když se něco přihodí, mohl/a jsi mít plán, jak tuto situaci finančně zvládnout? 

Klíčová otázka, kterou si musíš položit, je: Co se musí stát, abych neměl/a příjem? Pojďme si situace vyjmenovat.

1) Ztráta zaměstnání/zakázek

Pokud jsi zaměstnaný/zaměstnaná, může přijít výpověď. Výpovědní lhůta je obvykle 2 měsíce. Pokud si nenajdeš práci hned, je třeba se nahlásit na úřad práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Ta je zjednodušeně první 2 měsíce 65 % z příjmu, další 2 měsíce 50 % příjmu a dále 45 % maximálně 11 měsíců celkem.

U OSVČ může skončit projekt nebo nezískáš zakázku nebo se ti nedaří udržet stávající klienty. Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z daňového přiznání. A je ve stejné procentní výši jako u zaměstnanců.

Nejdůležitější ochrana je však vlastní rezerva, nespoléhejte se na stát. Peníze od něj berte jako navíc. Udržuj si na běžném nebo spořicím účtu minimálně 3 příjmy. 3 měsíce by měly být dostatečnou dobou na to najít si novou práci.

Absolvent, který dokončí školu a nenajde práci, se nahlásí na úřad práce. Pokud je nahlášen, nemusí hradit sociální a zdravotní pojištění. Nárok na podporu má jen v případě, že při škole alespoň rok pracoval.

* Jedná se o modelovou situaci

2) Nemoc nebo úraz s dobou léčení do jednoho roku

Pokud se staneš pracovně neschopný/neschopná a jsi zaměstnanec, nahradí ti část příjmu sociální dávka – nemocenské pojištění. Zjednodušeně dostaneš 60 % příjmu. Pokud ti 60 % nestačí na výdaje, které se navýší o náklady na léčení, máš dvě možnosti řešení: 

  • Mít našetřeno celkem 40 % měsíčního příjmu x 12 měsíců. A tím pádem můžeš pokles příjmu doplnit z vlastních peněz až po dobu jednoho roku.
  • Pokud tak velkou rezervu nemáš, je vhodné se soukromě pojistit. Zjistíš například, že měsíčně ti rozdíl mezi příjmem a nemocenskou dávkou dělá 12 000 Kč, což vychází cca 400 Kč na den (když se necháš pojistit, tak se udává výše nemocenské dávky na den – tzn. kolik ti pojišťovna vyplatí za každý den nemoci).
  • Takové připojištění pro 20letého člověka stojí mezi 180-220 Kč/měsíčně.

* Jedná se o modelovou situaci

3) Nemoc nebo úraz s dobou léčení nad jeden rok

Nemocenské dávky vyplácí stát maximálně 380 dní. Pokud po roce nejsi schopen/schopna opět pracovat, je vhodné nechat posoudit svou pracovní schopnost. Když je pracovní schopnost snížená, lze žádat o invalidní důchod 1., 2. nebo 3. stupně. Invalidní důchod 3. stupně znamená, že tvoje míra pracovní schopnosti poklesla nejméně o 70 %. Průměrný invalidní důchod 3. stupně je v ČR 12 700 Kč.  Dovedl/a by sis představit s touto částkou žít po zbytek života? Máš představu, kolik stojí například elektrický invalidní vozík? 50-100 000 Kč a to nemluvím o dalších nutných zdravotních pomůckách. Pokud se nechceš spoléhat jen na stát, je vhodné pojistit se u soukromé pojišťovny.

Spousta lidí si říká: „Jsem moc mladý/mladá, invalidita se mě netýká.” To je jeden z omylů, který se ve společnosti objevuje. Invalidita může potkat člověka v každém věku. V ČR je přes 420 000 invalidních osob. Invalidní můžete být nemocí, úrazem a v poslední době má 65 000 osob přiznaný invalidní důchod kvůli psychickým nemocem.

* Jedná se o modelovou situaci

4) Úmrtí

V případě úmrtí je vhodné zajistit rodinu, finančně závislé osoby – především děti, a dluhy. Zařídíš tak rodině čas na vyrovnání s touto těžkou situací, kdy se nemusí starat ještě o nedostatek peněz na živobytí nebo splácení dluhů.

* Jedná se o modelovou situaci

Život přináší ony radosti a starosti. Já věřím, že těch radostí je v životě mnohem víc. Přesto je dobré mít „plán B“, jak bys situaci vyřešil/a, kdyby sis toho černého Petra v životě vytáhl/a. V příštím článku se budeme věnovat tipům pro volnonožce neboli OSVČ. Ti například nemají povinnost platit si nemocenské pojištění, tím pádem pak nedostávají dávku v pracovní neschopnosti. Proto se musí zajistit sami. Toto a další témata rozebereme příště.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na e-mail: info@karierko.cz

Články seriálu PENÍZE A ŽIVOT

Autor článku

Lucie

Lucie pracuje jako manažerka v konzultantské firmě a lektorka finanční gramotnosti. Ve světě financí se pohybuje už od vysoké školy. Pražskou ČZU zakončila diplomkou o penzijním systému České republiky a v bakalářce řešila financování bydlení. „Věřím, že zdravý přístup k příjmům a výdajům patří ke klíčovému vzdělání, a proto už od roku 2014 učím děti v rámci projektu denfinancnigramotnosti.cz. Dnes je mi 32 let a zkušenosti, které jsem nasbírala jako konzultant, předávám dál v pozici manažerky.”

Webové stránky Luciehttps://luciebaslova.cz/

Share This

Share this post with your friends!