fbpx

Jak rozmnožit peníze?

Kdo by nechtěl umět množit peníze. Jaké jsou možnosti a proč vůbec peníze množit se dozvíš v následujícím článku.

Určitě jsi už někdy slyšel/a slovo inflace. Inflace je ve většině ekonomických definic vysvětlena jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Co to znamená v jednoduchosti? Cena zboží a služeb se v čase mění. Pro ilustraci se podívejte na vývoj ceny chleba v letech 1929-2020.

V současné době je dlouhodobá inflace 3,2 %. Jinými slovy, když si doma do kasičky uložíš 1000 Kč, tak za rok budeš mít stále v kasičce onu tisícikorunovou bankovku, ale jelikož se za rok zvýší ceny zboží a služeb, nakoupíš za onu tisícikorunovou bankovku méně zboží a služeb.

Například v roce 2016 bys za 1000 Kč koupil/a (1000 Kč / 23 Kč) 43,4 kg chleba. V roce 2020 za 1000 Kč koupíš 35,7 kg chleba. To je inflace v praxi.

V článku Základní pravidlo bohatých jsme se učili ukládat peníze pro svou budoucnost. Ať už na pořízení vlastního bydlení, zajištění stáří, pořízení auta, zabezpečení dětí, ale i na rozbité spotřebiče, elektroniku a zážitky, jako jsou dovolené a výlety. Pokud si budeš na tyto životní události odkládat peníze doma do kasičky, tak každý rok budeš mít reálně méně a méně peněz. 

Proto se dnes lidé snaží uchovat hodnotu svých úspor. To je mimochodem základní účel investování. Warren Buffett, 90letý americký miliardář, investor a filantrop, říká, že investováním byste správně měli chtít zachovat hodnotu úspor, čili jakýkoliv výnos nad inflaci je dobrá zpráva. Cílem investovaní tedy není zbohatnout (zbohatnout lze prací, podnikáním a podobně), ale uchovat kupní sílu.

Tak už víš, proč je dobré hodnotit úspory. A teď jak na to…

Možností ve světě financí je mnoho. Existují bankovní účty a vklady, spoření a investice.

Bankovní účet má dnes cca zhodnocení od 0,01 %  do 1 %. Když víš, že inflace je 3 %, snadno ti dojde, že běžný účet ke zhodnocení neslouží. Slouží k transakcím. Tzn. přijde ti tam příjem, odejdou povinné platby  např. za elektřinu, pojištění a dále k němu máš kartu, takže nemusíš u sebe nosit hotovost a platíš kartou nebo mobilem. 

Spořicí účet je další typ bankovního účtu. Výnos je trochu větší – cca od 0,3 % do 2 %, ale zároveň banky výnos i několikrát za rok mění. Opět když je inflace přes 3 %, výnos je podinflační. Na spořicím účtu je tedy vhodné mít železnou rezervu pro případ, že ztratíš práci nebo onemocníš a nebudeš mít nějakou dobu příjem. Ideální výše železné rezervy jsou 3měsíční nutné výdaje rodiny. Výhoda spořicího účtu je, že máš peníze ihned k dispozici.

Další možností jsou termínované vklady u bank nebo stavební spoření. Výnos těchto vkladů se pohybuje ve výši 0,1-3 %. Podobně jako spořicí účet. Rozdíl je v tom, že peníze vložíš do banky a ta je vrátí za rok, dva nebo i šest, jak se domluvíš. 

Další možností jsou investice. Investovat lze do akcií, dluhopisů, nemovitostí, fondů, měn a například i komodit, jako jsou zlato, stříbro, obrazy, víno, káva a mnoho dalšího.

Od koho si brát rady, jak a do čeho investovat?

Nejbohatší lidé na světě jsou v rozdělení svého majetku poměrně konzistentní. Jak mají rozloženy investice? 

30 % akcie, 20 % dluhopisy, 20 % nemovitosti, 20 % vklady a 10 % alternativní investice (mezi ně patří například i komodity).

Proto i ty bys měl/a přemýšlet o tom, jak své peníze rozložíš. Je dobré část odkládat na spořicí účet, abys je měl/a hned k dispozici pro případ, že se ti rozbije telefon nebo musíš zaplatit nedoplatek. Ale zároveň je důležité část peněz investovat a zhodnocovat v dlouhodobém horizontu. Je ale potřeba počítat s tím, že investované peníze nejsou tak jednoduše dostupné, a kdybys je chtěl/a vybrat před dohodnutým časovým horizontem, většinou přijdeš o výnosy a další bonusy.

Pokud se rozhodneš své peníze investovat, je důležité dobře vybrat profíka, který ti bude radit. S investováním je spojeno riziko, proto je třeba pečlivě vybrat, kam a kolik budeš investovat a jak dlouho nebudeš investované peníze potřebovat. Vzdělání, které by investiční konzultant měl mít, je zkouška u České národní banky – odborná způsobilost podle ZPKT. Zda má či nemá, lze snadno najít na internetu na stránkách ČNB. Dále by měl mít možnost výběru z více investic, aby pro tebe mohl najít tu nejvýhodnější, protože každému vyhovuje něco jiného. 

S investováním je spojeno riziko, to je důležité vědět. Ostatně jako se vším v životě. Proto je důležité naučit se riziko řídit a dodržovat investiční principy. Pak je možné dosahovat nadinflačních výnosů a zhodnotit tak svoje úspory. 

Články seriálu PENÍZE A ŽIVOT

Autor článku

Lucie

Lucie pracuje jako manažerka v konzultantské firmě a lektorka finanční gramotnosti. Ve světě financí se pohybuje už od vysoké školy. Pražskou ČZU zakončila diplomkou o penzijním systému České republiky a v bakalářce řešila financování bydlení. „Věřím, že zdravý přístup k příjmům a výdajům patří ke klíčovému vzdělání, a proto už od roku 2014 učím děti v rámci projektu denfinancnigramotnosti.cz. Dnes je mi 32 let a zkušenosti, které jsem nasbírala jako konzultant, předávám dál v pozici manažerky.”

Webové stránky Luciehttps://luciebaslova.cz/

Share This

Share this post with your friends!