fbpx

Co mi pomohlo k mé vysněné práci?

Když se mě někdo zeptá, co mi pomohlo dostat se na moji současnou vysněnou pozici, odpovím jednoznačně: dobrovolnictví a neplacená stáž. Myslím, že bez těchto zkušeností bych neměl šanci uspět. Ptáš se proč? Důvody ti představím v článku.

Nejdůležitější je začít

Mým cílem se již v průběhu studia stalo, abych co nejdříve začal sbírat pracovní zkušenosti. Chtěl jsem mít co nabídnout, až vyjdu ze školy, a poznat, jak to na pracovním trhu chodí. Již v prvním ročníku na vysoké jsem začal pracovat jako asistent v administrativě a později jako pracovník na personálním oddělení. Dávalo to smysl, jelikož mým studiem byl personální management na Masarykově ústavu na ČVUT.

Na mysl mi nespočetněkrát přišel nápad zapojit se do dobrovolnictví. Jenomže různé obavy tento nápad většinou rychle zahnaly. Obavy zněly např.: „Kde na to vezmu čas?“, „Co mi to vlastně dá?“ apod. Tyto strachy, které si vytváříme sami, nás zbytečně brzdí od akce, od možnosti se posunout a rozvíjet. Naštěstí mi to došlo. Přijal jsem za svou myšlenku, že otevřenost vůči změnám a náhodám, ke kterým v životě dochází, mi může poskytnout jedinečné příležitosti. Proto když jednoho dne přišla známá s tím, že hledají dobrovolníka, šel jsem do toho.

Známá pracovala v neziskové organizaci Diakonie jako účetní. (Tato organizace nabízí spoustu stáží po
celé ČR: https://www.diakonie.cz/pomahejte-s-nami/dobrovolnictvi-a-prace/seznam-stredisek-s-dobrovolnictvim/
). Cizinci, se kterými v organizaci pracovali, potřebovali připravit na pohovor, pomoci s životopisem a motivačním dopisem, a vůbec s orientací na pracovním trhu a hledáním práce.

Jelikož jsem měl zkušenosti z personálního oddělení a chápal jsem, jak taková práce s uchazeči o zaměstnání probíhá, mohl jsem toto poznání předávat i dál.

 

Co mi dobrovolnictví dalo?


Dobrovolnictví mě obohatilo nejenom o příběhy jednotlivých lidí, ale také o kompetence (schopnosti, dovednosti,  znalosti). Získal jsem příležitost rozvíjet ty kompetence, kterými jsem již disponoval (např. empatie, aktivní naslouchání), a  osvojit si i kompetence zcela nové (vedení poradenského rozhovoru,
kladení koučovacích otázek apod.).

Navíc osobní rozvoj představoval téma, které mě bavilo již řadu let. Dobrovolnictví mi tak vytvořilo příležitost pro zúročení mého zájmu.

Aktivní přístup klíčem k úspěchu

Díky této zkušenosti jsem se následně dostal na neplacenou stáž do vzdělávací neziskové organizace EKS, která se věnuje kariérovému poradenství a vzdělávání pro různé cílové skupiny. Zde jsem mohl rozšiřovat své know-how a zdokonalovat dále své kompetence. Především mi stáž poskytla prostor pro to, abych prokázal svůj zájem o obor, motivaci a aktivitu.

Věděl jsem, že bych v této organizaci v budoucnu rád pracoval. A právě díky mým zkušenostem, motivaci a aktivitě, která byla podtržena výsledky, mi po půl roce byla nabídnuta vysněná pozice lektora a kariérového poradce. Na této pozici
připravuji a lektoruji školení týkající se osobního rozvoje, vedu osobní i skupinové konzultace k hledání práce, spolupracuji na přípravě metodických materiálů pro učitele a kariérové poradce.

Můj profesní život i zájem se točí kolem vzdělávání a kariérového poradenství. Pokud tě zajímá tento obor, můžeš stejně jako já začít v HR, dobrovolničit jako mentor, nebo přímo vystudovat obor kariérové poradenství na Instututu vzdělávání a poradenství ČZU.

Ale tvůj vysněný obor může být i jiný, cesta však může být podobná. Pokud tě zajímá grafika, můžeš dobrovolně vypomáhat s tvorbou propagačních materiálů atd. Dobrovolnictví toho nabízí opravdu spoustu.

Co tedy považuji za důležité?

  • Zkušenosti při škole
    Každá zkušenost se počítá. Dobrovolnictví, stáž, výjezd do zahraničí, práce na vlastním projektu – při každé takové příležitosti se učíš, rozvíjíš, rosteš, a navíc si to pak můžeš napsat do životopisu.
  • Aktivita, píle, chuť, zápal
    Najdi si to své téma, které tě baví a zajímá, a hledej možnosti, jak se mu věnovat. Zdokonaluj se v něm. Aktivita a píle ti jednou přinesou výsledky.
  • Iniciativa a otevřenost příležitostem
    Nečekej na příležitosti, jednej rovnou. Ale buď připraven, když se nějaká nečekaná příležitost nebo náhoda objeví. Stává se to. A je lepší to zkusit, jít do toho, než pak litovat, že jsi toho nevyužil.

„Otevřenost vůči změnám a náhodám, ke kterým v životě dochází,

ti může poskytnout nečekané příležitosti.

 

Autor článku

Dominik Fojtík

Dominik pracuje v neziskové vzdělávací organizaci EKS jako kariérový poradce a lektor osobního rozvoje. Vystudoval personalistiku, které se věnoval již při studiu. V praxi se zaměřoval především na
vzdělávání a rozvoj zaměstnanců. To ho dále přivedlo ke studiu andragogiky (vzdělávání dospělých). Nechává se inspirovat pozitivní psychologií a její intervence aplikuje i do poradenství. Jeho dalšími profesními tématy a oblastmi zájmu jsou wellbeing, zvládání změn, emoční inteligence a demokratické vzdělávání.

Share This

Share this post with your friends!