fbpx

Odlišnosti mezi CV v ČR a resume v Americe

Máš zájem ucházet se o práci v USA? Přemýšlel jsi někdy nad tím, jak vlastně ideální „resume“ v Americe vypadá? Jak se liší české CV od amerického resume? Je rozdíl ve vizualizaci či pravidlech a na co by sis měl dát pozor?

Hlavní odlišnosti

Americké resume se liší už od prvního pohledu. V Čechách jsme zvyklí být kreativní, vložit do CV fotku, vyhrát si s barvami, jen abychom vystoupili z davu, odlišili se, a zaujali tak pozornost HR recruitera. Nicméně toto neplatí pro americký trh a „méně znamená v tomto případě více“.

Američtí uchazeči o práci dodržují strukturované resume ve velmi základní formě, klasické zhotovení černá/bílá. Toto samozřejmě neplatí vždy, vzhled a škála kreativity CV se budou lišit vaší profesí. Pojďme se na to podívat detailněji. Pakliže je vaším oborem management, ekonomika, finance, nákup, obchod, strojírenství, držte se jednoduchosti. Mluvíme-li o architektech, markeťácích či designérech, rozhodně byste měli mít připraveno nejen vaše portfolio, ale i velmi kreativní prezentaci ideálně vytvořenou v Prezi či PowerPointu.

Na co si dát pozor, než vůbec CV začnu psát

V USA, zemi rovných příležitostí pro každého bez výjimky, se z diskriminačních důvodů do resume neuvádí věk, národnost, genderový druh, rodinný stav ani fotografie. Jak má tedy vypadat správná podoba a jaké sekce do resume zahrnout? Ráda bych ještě dodala, že předtím, než se pustíte do vytváření vašeho CV, je dalším klíčem k úspěchu vyhledání pracovní nabídky na pracovních portálech (např. Indeed, LinkedIn,..) a podívat se, jakým stylem jsou pozice popsány.

Je velmi důležité, abyste takzvaně ušili vaše resume na míru pro každou firmu/pozici zvlášť. Popis vašich dovedností by měl být téměř totožný se schopnostmi vypsanými v popisu pracovní nabídky, proto doporučuji, abyste použili co nejvíce sloves zmíněných v inzerátu dané pozice. Asi vás nyní napadá, proč stejná slovesa jako v inzerátu? Kde je moje originalita? Tu samozřejmě neopomíjejte, dopište navíc vaše vlastní schopnosti a dovednosti kromě již zmíněných skills v popisu práce.

Odůvodnění je velmi jednoduché. HR oddělení používají takzvaný applicant tracking system „ATS“. Tento systém automaticky prochází vaše resume a vyhodnocuje největší shodu s inzerovanou pozicí. Teď se také dostáváme k tomu, proč v Americe je nutné zaslat vaše resume v černé/bílé formě, bez obrázků a ideálně ve Wordu či PDF. „ATS“ neumí rozeznat jiné formy dokumentu, a když zašlete špatný formát, vaše resume bude vyhodnoceno jako nedostačující, jelikož systém nerozpoznal dané sekce, mezery ani vaše kontaktní údaje. A to je velmi nešťastná situace, protože my chceme ukázat, že jsme tím nejlepším kandidátem.

Proto velmi pečlivě čtěte inzerované nabídky práce, kde se vždy uvádí, v jakém formátu od vás resume očekávají, a jakmile zde bude uvedené zaslání resume ve formě Word, můžete se vsadit, že první, kdo vaše resume uvidí, bude automatický systém, nikoliv osoba z HR oddělení.

Jak tedy CV správně napsat

Struktura vašeho resume by měla mít následující sekce:

  • Objective/Personal summary,
  • Education (trainings) awards,
  • Professional experience,
  • Skills.

Objective/Personal summary

 

„Objective“ neznamená to samé jako „Personal summary“. V případě „Personal summary“ se jedná o krátké představení vaší osoby. Měli byste vystihnout, proč jste ideální kandidát na danou pozici, lehce můžete navázat na pracovní inzerci. Pokud si zvolíte „Objective“: představujete, proč jste výjimečný uchazeč, ale zároveň využíváte prostor k vyjádření, o co vy máte zájem a jakou práci hledáte. Jinými slovy řečeno vysvětlujete, proč chcete pracovat pro danou společnost – popsáno vaší vášní, zájmem, v čem specificky jste vy dobří.

Education (trainings) awards

V této sekci začněte vaším posledním ukončeným vzděláním. Američtí absolventi uvádí, jaký byl jejich celkový dosažený průměr za dobu studií, tzv. „GPA score“. Američtí zaměstnavatelé někdy přímo uvádí do požadavků a zmiňují minimální skóre v rozmezí od 3.5–4.0. Skóre 4.0 jsou v našem případě samé jedničky čili samá áčka v americkém známkování.

Velmi důležité je, abyste nezapomněli zmínit participaci v univerzitních klubech. Stali jste se jedním z významných představitelů či prezidentů klubu, nezapomeňte to zcela jistě napsat do vašeho životopisu.

Byli jste na studijním Erasmus programu, získali jste studijní stipendium pro studia na speciálním projektu v zahraničí? Kolik dalších studentů dostalo stejnou možnost? Jste jediní či pouze 3 studenti z celé univerzity? Studovali jste v exotických zemích? Studovali jste během letní školy předměty, které se nevyučovaly běžně na vaší univerzitě či ve vašem studijním programu? Vyhráli jste soutěž s projektem, na kterém jste pracovali v týmu? Kolik studentů se účastnilo a kolikátí jste byli oceněni? Koordinovali jste jiné mimouniverzitní aktivity? Získali jste nějaká jiná ocenění, ať je to cokoliv, vyzdvihněte veškeré vaše plusy!

V Americe je toto velmi běžné a věřte mi, že neuděláte špatně, pakliže to zmíníte i v českém CV. Ukazujete tu, v čem jste vynikali, co jste udělali navíc a jak jste na sobě pracovali během studií – čímž jasně ukazujete vaši disciplínu a jedinečnost dělat něco navíc, než je běžně žádáno, a tím sklízíte další plusové body.

Professional experience

 

V této sekci začněte od aktuálních/posledních pracovních pozic. A opět se dostáváme k jednomu z hlavních rozdílů mezi českým a americkým CV. V Americe je zvykem rozepsat, co jste na každé z pozic dělali, vyzdvihnout, proč jste v tom byli dobří, jakých výsledků jste dosáhli. A tímto se vracíme na začátek. Jelikož jsem upozorňovala na použití sloves již zmíněných v inzerátu u popisu práce, teď je vaše chvíle. Projděte si opakovaně, co od vás na nové pozici vyžadují. Máte zkušenost s tvorbou budgetu na příští rok? Jste výborní v reportování top managementu? Využijte akční slovesa „Powerful action verbs“, jako jsou například: Controlled, chaired, executed, operated, oversaw, planned, built, created, developed, boosted, achieved, budgeted a spoustu dalších, která ukazují, jak velice kompetentní jste. A samozřejmě nezapomeňte na vaše výsledky – dostali jste více zodpovědnosti než ostatní, opět vyzdvihnout se!

Skills

Poslední sekce se nazývá „Skills“. Umíte pracovat se speciálními programy, které jsou typické pro vaši pozici, např. SAP, PIVOT tabulky, Excel apod. Mluvíte plynule třemi jazyky, tak šup, už to píšeme.

 

Inspirace, podle kterých si můžete vytvořit své vlastní resume: https://resume.io/

 

Hodně štěstí a úspěchu v hledání vaší práce snů.

Tento obsah  vznikl díky podpoře Velvyslanectví USA v Praze.

Autor článku

Denisa

Denisa pracuje jako finanční controller ve Faurecii v USA, Michiganu. Začala na pozici V.I.E., která jí pomohla získat speciální víza pro práci v USA. Nyní ji čeká nová pozice, a to v Latinské Americe – Mexiku. Baví ji cestování, učení se novým jazykům, poznávání a zkoušení nových příležitostí, neboť každá nová příležitost vám otevírá další dveře, o kterých jste dříve neměli ani tušení. Na světě ji baví ta pestrobarevnost, objevovat nepoznané a neustále zkoušet sama sebe, kam až dojde.

Share This

Share this post with your friends!