fbpx

Hard a soft skills

Určitě jste již slyšeli pojmy soft skills a hard skills neboli měkké a tvrdé dovednosti. Pojďme se na toto téma společně podívat blíž.

Rozdělení hard a soft skills

Začneme hard skills. To jsou dovednosti, které se dají naučit, a to většinou vzděláváním se v dané oblasti nebo praxí. Jsou to odborné, technické vědomosti a jazykové dovednosti. Dají se porovnat, změřit a určit, na jaké úrovni pokročilosti se nacházíš, což je velmi žádané hlavně u odborně založených profesí. Mezi hard skills, které můžeš vypsat do svého životopisu, patří např. práce s určitými programy, jazykové certifikáty, řidičský průkaz, programování a další.

Soft skills jsou z velké míry schopnosti komunikační, tedy jak spolu lidé dokážou pracovat, jednat, řešit konflikty a podobně. Váží se na emoční inteligenci. Soft skills mohou být verbální, neverbální, písemné, ústní, individuální, týmové. Soft skills se hůř měří a jsou méně hmatatelné, ale jsou však neméně důležité. Příkladem soft skills je komunikativnost, zodpovědnost, schopnost vedení týmu, odolnost vůči stresu, zdravé sebevědomí, loajalita, ale i rozhodnost.

Jak si ověřit a získat nové skills

  • Na stránkách startupjobs.cz najdete různé testy na ověření svých znalostí, např. v oblastech programování, IT, marketingu, managementu a dalších.
  • Další takovou stránkou může být třeba blog.hubspot.com, kde najdete odkazy na spoustu placených i neplacených kurzů, převážně v oblasti marketingu. Na některých dokonce v rámci kurzu dostanete přímo certifikaci.
  • Skvělým místem, kde se nachází kurzy, je také coursera.org, tady najdete kurzy ze spousty oblastí hard skills i soft skills. Kurzy jsou placené, ale pokud stále studujete, můžete si zažádat o stipendium. Kurzy jsou většinou anglicky a zaberou pár týdnů, jejich součástí je také plnění různých úkolů v rámci tématu, které jsou nutné pro získání certifikace. Rozhodně se to ale vyplatí, protože se toho dost naučíte a ještě dostanete potvrzení o absolvování kurzu.ngs.

Další tipy na kurzy

Na co kladou personalisté větší důraz?

Hard skills jsou dovednosti, které bys na dané pozici měl/a mít. Ale o úspěchu na pohovoru často rozhodují právě soft skills, na které se firmy zaměřují víc a víc. Podle mého názoru jsou kolikrát i mnohem důležitější než samotné hard skills. Už skoro na každé pozici komunikuje člověk s týmem, ať už verbálně, nebo neverbálně, a taková komunikace je velmi důležitá. Vždy byste ji měli přizpůsobit podle toho, s kým komunikujete. Další důležitou dovedností je networking, který vám pomůže nejen v získání dobré reputace napříč firmou, ale také když potřebujete s něčím pomoci nebo získat nějaké informace. Soft skills se však netýkají jen dopadu na okolí, patří mezi ně i zvládání stresu. To je v poslední době problém spousty lidí. Poměrně často se stává, že člověk vyhoří, protože nezvládl nátlak.

Future skills

Není také od věci zamyslet se nad tím, co jsou tzv. future skills. Abych vám tento pojem nějak víc přiblížila, jsou to schopnosti a znalosti, které se vám velmi vyplatí na budoucím trhu práce. Jak už jste si určitě všimli, tak technologie se poměrně rychle posunují dopředu, a většina schopností, které jsou v dnešní době pro práci relevantní, tak za deset let nebudou potřeba. V rychlosti bych vám pár z nich chtěla představit a nějak přiblížit.

Rozhodně mezi takové vlastnosti patří kreativita a schopnost myslet inovativně, nebát se zkusit něco jiného a umět se podívat na věci z jiného úhlu. Už v této době si také můžeš všimnout, že spousta společností dává přednost lidem, kteří jsou ochotni rozšiřovat si své znalosti a chápou, že v době, kdy se věci rapidní rychlostí mění, se nemůžou změně vyvarovat, ale spíš ji využít ve svůj prospěch. Mezi preferované vlastnosti patří také analytické myšlení a schopnost zvážit všechny možnosti a umět se správně rozhodovat.

Technicky zaměřený člověk se v budoucnu rozhodně neztratí, co stroje a umělá inteligence nenahradí, je naše emocionální inteligence a empatie. Dalším velmi diskutovaným tématem v této době je diverzita, ta představuje schopnost porozumět ostatním a přijmout je takové jací jsou, bez ohledu na kulturu, pohlaví, sexuální orientaci, věk, rasu, náboženské vyznání atd. Tenhle bod bych chtěla zdůraznit, protože si myslím, že je to jeden z velmi důležitých faktorů ovlivňující jak náš pracovní, tak osobní život. Posledními skills, které zmíním, jsou ještě leadership skills a samozřejmě umět správně komunikovat. Zajímavou stránkou, kde se můžete podívat, jak se bude vyvíjet profese, kterou děláš nebo o které uvažuješ, je: https://futureskills.pearson.com/

Tento obsah byl vytvořen za finanční podpory ŠKODA AUTO a.s.

Autor článku

Markéta

Markéta je studentkou střední školy v Praze se zaměřením na IT. Je zapojena do programu Microsoft STC a spousty dobrovolnických činností jako např. česko.digital nebo Rise and Shine. Ráda se rozvíjí ve všech možných oblastech jako je třeba marketing, grafický design, moderní technologie, robotika. Baví ji i organizování různých eventů, a to jak soukromých, tak veřejných. Když zrovna nepracuje, ráda si posedí s kávou u dobré knížky, učí se na kytaru nebo vyrazí někam na cestu.

Share This

Share this post with your friends!