fbpx

Blue Book Stáž: the sky is the limit

Kdybych měla stáž v Evropské komisi shrnout do tří slov, bude to různorodost, odpovědnost a prestiž. Pětiměsíční praxe je tak nabitou zkušeností, že bude těžké ji popsat v jednom článku. Z pohledu stážistky na Zastoupení Evropské komise v Praze se o to ale na následujících řádcích alespoň pokusím.

Co jsem během stáže dělala

Má stáž začala v říjnu 2023, kdy jsem se stala součástí týmu Zastoupení EK v České republice. Jako Blue Book stážista máte příležitost zapojit se do jednotlivých sektorů Evropské komise, která navrhuje unijní legislativu, kontroluje její plnění a stanovuje rozpočet Evropské unie. Mé kroky vedly do Prahy, kde je naším cílem prezentovat EU, propojovat relevantní aktéry v České republice, ale zároveň i poskytovat Komisi informace o českém prostředí a politickém vývoji. Jsme proto takovým prostředníkem mezi EU a českými občany, kterým se snažíme ukázat, že EU neznamená pouze anonymní úředníky za počítačem.

Na první pohled to vypadá jako politická role, ale v realitě se mohou zapojit lidé z různých odvětví. Jako příklad můžu zmínit bývalé studenty pedagogiky na generálním ředitelství pro vzdělávání, mládež, sport a kulturu, odborníky na informatiku spravující digitální služby Evropské unie nebo i experty zaměřující se na bezpečnost, kteří pracují v rámci Frontex agentury ve Varšavě. Není to tedy tak, že by Evropská komise vyhledávala jenom lidi z politologie nebo mezinárodních vztahů, ba naopak, dveře jsou otevřeny všem, co něco umí a splňují základní podmínky pro přihlášení. O těch se ale podrobněji zmiňuji v článku o obecných informacích. Ve zkratce je základem umět dva jazyky EU a mít bakalářský diplom.

 

Stáž na zastoupení je různorodá. Vyzkoušíte si spolupracovat se všemi částmi zastoupení, jako je politický sektor, tiskový a komunikační/organizační. Náplň je proto velmi pestrá, ať už píšete politické reporty, organizujete konference nebo komunikujete s influencery, kteří s Evropskou komisí spolupracují. Navíc se pohybujete na různých místech a práci v kanceláři střídáte s konferencemi a schůzkami. Můžete se tak stát, že navštívíte mnoho zajímavých prostor jako je Strakova akademie, Ministerstvo zahraničních věcí ČR nebo Lichtenštejnský palác.

Jako druhé se mi při shrnutí Blue Book stáže vybaví odpovědnost. Při plnění každodenních úkolů mi nikdo nestojí za zády, takže se často sama rozhoduji, jak bude výsledek vypadat. To je skvělé především v tom, že si připadáte jako rovnocenný člen týmu, ale je to také učení se tím nejlepším možným způsobem – z vlastních chyb. Jinými slovy, stáž je pro mne přechod mezi studiem a pracovním životem, kde můžu vyzkoušet mnoho rolí v krátkém čase.

Využití stáže naplno

Čas na stáži je ale dobré využívat i jinak. Pokud plníte včas své úkoly a nemáte problém s rozvržením času, můžete si pracovní dobu trochu přizpůsobit. Já osobně patřím mezi ranní ptáčata, co lépe pracují hned ráno, takže mi pak zbývá více času večer. Proto jsem se znovu začala věnovat francouzštině a koupila si permanentku do posilovny. Navíc je stáž placená, takže na podobné aktivity máte peníze. To jistě každý student velmi ocení.

Další velkou výhodou je, že můžete v průběhu stáže cestovat. Kromě 5 home-office dnů, které můžete uplatnit kdekoliv na území Evropské unie, se také podíváte do Bruselu. Na začátku stáže a pak také na jejím konci, přičemž obě události jsou pro stážisty umístěné mimo Brusel hrazené. Tímto způsobem se nejenom seznámíte s ostatními stážisty, ale také lépe poznáte Evropskou komisi a její funkci v rámci Evropy.

S tím se také pojí poslední slovo, které se mi u Blue Book stáže vybaví: prestiž. Jako stážistka na Zastoupení Evropské komise v Praze jsem součástí mezinárodně známé organizace. Společně s ostatními stážisty pomáhám s fungováním Evropské unie, na což můžu být hrdá. Zároveň se při tom potkávám se zajímavými známými osobnostmi z vedení Evropské komise nebo českého prostředí. To ale neprozrazujte mým kolegům v Bruselu, kteří s nimi pravděpodobně takový kontakt nemají 🙂

Evropská komise funguje jako orgán Evropské unie, jenž navrhuje legislativu, kontroluje její uplatnění a pracuje s unijním rozpočtem. Zastoupení v členských státech jako například Zastoupení Evropské komise v Praze komunikuje aktivity Komise s českými občany a informuje Komisi o dění v České republice. Jinými slovy, pracuje jako oči, uši a ústa Evropské komise.

Blue Book stáže je pětiměsíční placená stáž v rámci Evropské komise a některých EU agentur.

https://traineeships.ec.europa.eu/index_en

Autorka článku

Alena

Alena studuje poslední ročník magisterského studia International Affairs na Linnaeus University ve Švédsku. V současnosti je Blue Book stážistka na Zastoupení Evropské komise v Praze. Zároveň také publikuje články na bezpečnostním portálu Security Outlines, kde se zabývá tématikou Západního Pacifiku. Má zkušenosti se žitím ve Slovinsku, Zambii a Švédsku a i v budoucnu by ráda neztratila kontakt s mezinárodním prostředím.

Share This

Share this post with your friends!