fbpx

Jak překonat neustále odmítavé reakce na pracovní pozice, na které se hlásím?

„Děkujeme Vám za zájem pracovat v naší společnosti. Po vyhodnocení Vašeho profilu Vám bohužel musíme oznámit, že v tuto chvíli pro Vás nemáme vhodnou pozici, na které bychom uplatnili Vaše znalosti a zkušenosti.“

Zpráva, kterou si už určitě přečetl každý z nás. Co když se však počet takovýchto přijatých zpráv v naší e-mailové schránce zvyšuje? Jak se vypořádat s úzkostí z odmítnutí? Čti dál a dozvíš se pár tipů, jak neztratit hlavu a vytrvat. 🙂

Vzpomínám si, jako by to bylo před dvěma dny, když jsem cítila velký tlak, který byl způsoben dvěma faktory. Jednak tím, že se mi krátil čas do ukončení studia, a také, že jsem si musela začít hledat práci, v níž se uplatním. Věděla jsem, že se chci uplatnit v rámci HR. Přestože byl můj seznam zkušeností minimální, v dané oblasti dokonce nulový, připravila jsem si životopis a začala reagovat na nabídky. Nadšení začalo vyprchávat, když jsem začala dostávat odpovědi typu: „Děkujeme, nemáme zájem.”, „Děkujeme, upřednostnili jsme jiného kandidáta.”. Podobných odpovědí narůstalo a stres se zvyšoval. Tehdy jsem si napsala pár bodů, které mi pomohly se přes toto období dostat a vytrvat v hledání práce v HR.

1. Přestaň analyzovat víc než je zdrávo

Měla jsem se vyjadřovat jinak? Neměla jsem zpocenou dlaň při podání ruky? Měla jsem se víc ptát?

Reflexe výběrového řízení je zcela v pořádku a na místě.

Čeho bychom se však měli vyvarovat je příliš velká pozornost analýze, co jsme měli udělat jinak. Kdykoliv se objeví taková myšlenka, uvědom si, že je to absolutně neproduktivní a změnit zpětně už to stejně nejde. Můžeme se jen poučit do dalších pohovorů. 

2. Napiš si o zpětnou vazbu

Nespokoj se s automatickou odpovědí, kterou posílá program.

Jakkoliv to může znít nepříjemně, po odmítnutí se obrať na manažera nebo náboráře s jednoduchou otázkou, jak můžete zlepšit své schopnosti nebo kvalifikaci.

Tím, že budeš získávat zpětnou vazbu, se budeš zlepšovat a staneš se i silnějším kandidátem.

3. Statistika

Při hledání nové práce je třeba počítat s faktem, že se na ni hlásí velký počet uchazečů.

Musíme počítat s tím, že zejména v současnosti musí uchazeč poslat několik žádostí o zaměstnání.

Ze statistického hlediska jde o počet pokusů, jeden z nich vyjde. Koneckonců hledáme si jednu práci, nepotřebujeme nabídku a pozitivní reakci ze všech oslovených firem.

4. Uprav svá očekávání

Před pandemií mohlo být tvým cílem najít si práci do určitého časového horizontu, například jednoho až tří měsíců.

Chtěl/a jsi také získat jistý typ práce i odpovídající mzdu. Za běžných podmínek a okolností je to docela rozumné.

Dnes musíš upravit svou definici úspěchu. Získat nové zaměstnání je velmi obtížné a mohlo by to trvat déle, než čekáš.

5. Zůstaň pozitivně naladěn/a

 

„Toto je pouze malý neúspěch, ale já si svoji práci najdu.“

„To, že jsem byl/a odmítnut/a pro tuto práci, nesnižuje mou vlastní hodnotu.“

„Mám toho hodně co nabídnout.“

„Nevzdám se a zvládnu to v tomto těžkém období.“

Důvodů, proč tě firma nevybrala, může být velké množství, např. nemáš na pozici dostatečné zkušenosti, dovednosti nebo vzdělání; během pohovoru jsi je nepřesvědčil/a o tom, že se na pozici hodíš; upřednostnili zkušenějšího kandidáta nebo prostě člověka, který se na pozici hodil lépe, chtěl méně peněz apod. To jsou všechno důvody, které můžeš částečně ovlivnit. Existují ale také důvody, které neovlivníš, jako například vzali na pozici interního člověka, pozici nakonec neotevřou, nehodíš se do aktuálního týmu apod.

Není snadné vyrovnat se s odmítnutím. Je to boj. Soustředěním se na to, abys zůstal/a silný/silná, připomínáním si všech svých silných stránek, přehodnocováním svého přístupu, pozitivním myšlením a upravením své definice úspěchu, to jsou všechno činnosti, které ti pomohou bojovat a překonat pocity spojené s odmítnutím. Také můžeš případně vyhledat pomoc mezi známými personalisty nebo kariérními poradci a poprosit je o pohovor nanečisto, vylepšit si životopis nebo se lépe připravit.

V Kariérku pravidelně pořádáme bezplatné webináře ,,Jak si najít první práci“ nebo ,,Životopis, který zaujme“, tak se neboj přihlásit. Určitě se dozvíš nějaké nové rady a doporučení.

Přejeme ti hodně štěstí.

Autor článku

Adriana „Adri” Rašková – dobrovolnice Kariérka

Pracovat jsem začala už během střední školy, kdy jsem doučovala angličtinu a němčinu. Vystudovala jsem vysokou školu, ale vzdělávání a rozvoje jsem se nevzdala ani v rámci své práce v HR, kde momentálně působím. Vzdělání je základ a posouvá mne vpřed.

 

Share This

Share this post with your friends!